Przekaźnik SSR stosowany w układach kompensacji mocy biernej
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Przekaźnik SSR stosowany w układach kompensacji mocy biernej
Przekaźnik SSR

Przekaźnik SSR
... to robi jeden i drugi. Różnica jest gdzieś w budowie, zwykły SSR nie załączy kondensatora, jedynie obciążenie rezystancyjne i indukcyjne (sprawdziłem). Wiem, że tam są różne układy, czasem sam triak , czasem dwa tyrystory a czasem układ tyrystorów wspomagany diodami, tylko w czym oprócz ceny jest różnica ?

- EnergoTools
- Administrator forum
- Posty: 904
- Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
- Lokalizacja: Kraków
- Kontakt:
Przekaźnik SSR
Nie zajmuję się kompensacją, ale czy aby te "SSR-y" do kompensacj nie mają sterowania załączeniem każdej fazy oddzielnie?
Tak dla uporządkowania:
Ze względu na czas załączania "tradycyjnych", elektromechanicznych przekaźników należy po wyłączeniu odczekać do rozładowania kondensatorów. Naładowany kondensator i brak kontroli nad czasem załączenia może być przyczyną dużych wartości prądów rozruchowych. Poprzez zastosowanie przekaźników elektronicznych (SSR - ang. Solid State Relay), z krótkim czasem załączania możemy tak zbudować układ sterujący aby załączenie było w momencie przechodzenia wartości przemiennych przez zero. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to ten sam moment dla wszystkich faz. (Naładowany kondensator posiada napięcie stałe.)
Warto zobaczyć opracowanie Pana Prof. Zbigniewa Hanzelka AGH, gdzie omówiono proces łączenia baterii kondensatorów: http://www.elma-energia.pl/resources/fi ... tor__w.pdf
Wyszukane przez ISE.pl pisze:Przekażniki półprzewodnikowe SSR są urządzeniami załączającymi zbudowanymi wyłącznie z elementów elektronicznych. Sterowaniem obciążeniem prądowym jest realizowane przy wykorzystaniu układu z elementem optoelektronicznym. Dzięki temu obwód sterujący jest odseparowany galwanicznie od obwodu głównego - zapewnia to całemu systemowi odpowiednio wysoki stopień bezpieczeństwa. Stosowanie sprzężenia optycznego powoduje także niska pojemność pomiędzy wyjściem a wejściem przekaźnika i w konsekwencji niska wartość prądu upływu co ma duże znaczenie w wielu aplikacjach. Przekaźniki półprzewodnikowe moźna podzielić, ze względu na moment załączania, na dwa podstawsowa typy: przekaźniki załączające w momencie przejścia sinusoidy napięcia przez "zero" oraz załączające w dowolnej chwili, po pojawieniu sie napięcia sterującego.
Niestety po angielsku
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Przekaźnik SSR
Dokładnie tak jest o ile są to SSR-y 3-fazowe. 1-fazowe użyte do sterowania kondensatorami 1-fazowymi dają tą przewagę nad stycznikiem, że istotnie załączają w momencie przejścia przez "0" i w takim samym momencie wyłączają kondensator nie pozostawiając go naładowanym. Taki układ pozwala zbudować szybko reagującą baterię.EnergoTools pisze: ↑czw lis 14, 2019 9:54Nie zajmuję się kompensacją, ale czy aby te "SSR-y" do kompensacj nie mają sterowania załączeniem każdej fazy oddzielnie?