UPS a różnicówka

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
milapr
Rozmówca
Rozmówca

UPS a różnicówka

Post autor: milapr » czw kwie 26, 2007 22:30

Witam

Czy wyłączanie się wyłącznika różnicowoprądowego możee być spowodowane przez ups.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Wicher
Rozmówca
Rozmówca

Re: ups a różnicówka

Post autor: Wicher » pt kwie 27, 2007 5:08

Według mnie tak.

j.zap
Rozmówca
Rozmówca

Re: UPS a różnicówka

Post autor: j.zap » pt kwie 27, 2007 6:46

moim zdaniem nie powinno

Wicher
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Wicher » pt kwie 27, 2007 8:50

Cytat z publikacji ISE

"Drugim aspektem jest stosowanie wyłączników różnicowoprądowych w obwodach urządzeń, które ze względu na konstrukcję nie mogły z nim współpracować albo przynajmniej nie przy prądzie różnicowym 30 mA. Są to np. UPS-y, przeważnie trójfazowe i o mocy większej niż 10 kVA (wynika to z ich konstrukcji i połączeń wewnętrznych), także maszyny konfekcjonujące z transformatorami wewnętrznymi (pracują zwykle z wyłącznikami o prądzie 100 mA), maszyny drukarskie, różne automaty, niektóre nawilżacze. Oczywiście nie stosuje się wyłączników różnicowoprądowych, gdy nie ma przewodu PE (II klasa ochronności) lub gdy napięcie zasilające jest niższe niż 25 V. Także nie jest wskazane użycie wyłączników różnicowoprądowych na początku instalacji, gdyż duże prądy upływowe w rozległych sieciach powodują ich wyłączenie, a tym samym odłączanie wielu obwodów, całej instalacji, bądź jej wyłączenie od jednego uszkodzenia."

Wynika ze stosowac róznicowke można, ale trzeba ja odpowiednio dobrać do parametrów/konstrukcji urzadzenia.

milapr
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milapr » sob kwie 28, 2007 23:05

witam
dziękuje za cytat z ise.

senda
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: senda » śr maja 16, 2007 1:00

Witam
milapr podaj więcej danych...
jaki ups?,
jaki wył. r-p?
co jest jeszcze w instalacji?
co wychodzi z pomiarów wył. r-p?
jaki jest upływ przed załączeniem UPS-a?
i czy napewno on sam jest sprawny ?

a przy okazji, fajny ten cytat:
"Drugim aspektem jest stosowanie wyłączników różnicowoprądowych w obwodach urządzeń, które ze względu na konstrukcję nie mogły z nim współpracować albo przynajmniej nie przy prądzie różnicowym 30 mA. Są to np. UPS-y, przeważnie trójfazowe i o mocy większej niż 10 kVA (wynika to z ich konstrukcji i połączeń wewnętrznych), także maszyny konfekcjonujące z transformatorami wewnętrznymi (pracują zwykle z wyłącznikami o prądzie 100 mA), maszyny drukarskie, różne automaty, niektóre nawilżacze."

Nie wiem jaki był pierwszy aspekt. Ale po przeczytaniu drugiego rodzi mi się pytanie:
A kto wogóle próbuje ustawiać UPS-y powyżej 10kVA w miejscu gdzie trzeba by go było zabezpieczać różnicówką 30mA?
Takie "mastodonty" raczej stawia się w pomieszczeniach do tego wyznaczonych, dostępnych tylko dla ludzi, którzy wiedzą co czynią. Można go spokojnie zabezpieczyć r-p 100mA powiesić za nim rozdzielnię i zabezpieczyć poszczególne obwody na 30mA.
"Oczywiście nie stosuje się wyłączników różnicowoprądowych, gdy nie ma przewodu PE (II klasa ochronności) lub gdy napięcie zasilające jest niższe niż 25 V.

... gdy nie ma przewodu PE? Hm jakieś mam wrażenie, że przy dzisiejszych instalacjach to niedopuszczalne. Zalecany w/g norm układ to TN-S, a tu przewód PE być raczej musi.
"(II klasa ochronności)" - a co ma klasa ochronności, która to bezpośrednio dotyczy IZOLACJI URZĄDZENIA, a nie instalacji ?
A jak się na chwilę zgodzimy, że można nie położyć PE, to kto nam zagwarantuje, że użytkownik instalacji nie włączy w gniazdo zasilające urządzenia w I klasie ochronności? (Użytkownik do piachu, a my do pierdla- ekstra!)
Totalne pomylenie pojęć!
Także nie jest wskazane użycie wyłączników różnicowoprądowych na początku instalacji, gdyż duże prądy upływowe w rozległych sieciach powodują ich wyłączenie, a tym samym odłączanie wielu obwodów, całej instalacji, bądź jej wyłączenie od jednego uszkodzenia."

... aha ciężko się nie zgodzić zwłaszcza w instalacjach w warunkach polskiej rzeczywistości... zaniedbanych, nienadzorowanych, źle zaprojektowanych itd...
Wniosek - jak masz zaniedbaną instalację pozbądź się ochrony . Mnie sie to podoba!

Panowie skąd jest ten cytat podeślijcie link, przeczytam całość, niezły kabaret...

Przepraszam za długość post'a - poniosło mnie :)
Gdybym na prośbę o pomoc odpowiadał: "przeczytaj sobie i zrób zgodnie z Normą ...." - przyjaciół bym stracił dawno!!!

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » śr maja 16, 2007 11:35

senda pisze: !
Panowie skąd jest ten cytat podeślijcie link, przeczytam całość, niezły kabaret...
:)

Witam kolegę "senda".
"Poradnik elektryka" na wesoło. Mnie również bardzo sie to podoba. To lepsze od wielu jeszcze dłuższych niejednokrotnie postów nadętych smutasów. :)
Pozdrawiam. inteldom

Wicher
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Wicher » sob maja 19, 2007 9:30

Witam ponownie

Cytac pochodzi ze strony:
http://ise.pl/info/index.php?pid=241
Publikacja w ISE.pl: 2004-01-12 23:23:56, Wyświetleń: 35986
Źródło: Janusz, Wojnarski

Na forum juz była dyskusja na temat tego artykułu:
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=5655
Przyznam ze nieprzesledzilem ani tej dyskusji ani tez nie doczytalem dobrze artykułu :)

POzdrawiam
Miłej soboty

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Yeti55 » sob maja 19, 2007 14:40

Panowie w serwerowniach, które mają swoje UPS unika sie stosowania RCD, dużo lepszym, polecanym przez normy rozwiązaniem są odpowiednio wykonane połączenia wyrównawcze.
Pytanie autora było na tyle nieprecyzyjne, że trudno odpowiedzieć.

Ostatnio często mam okazję ogladania wyłączonych wyłączników róznicowo-prądowych bo sa źle dobrane do instalacji, projektant np nie przewidział, że moduł przepięciowy wrzuci do instalacji 150 mA (teoretycznie jest sprawny bo znacznik jest zielony, dla mnie to złom), inni też powsadzali sporo urządzeń z sporymi prądami upływu, do tego podziemny garaż z 50 oprawami świetlówk i jak to ustawić na 300mA i 0.2 sek.
Chodzę i mierzę prądy w PE i dziwie sie skąd tyle amperów w przewodach ochronnych. Bywaja niespodzianki w postaci pomylonych N i PE, czasami bardzo trudne do wykrycia z powodu sporadycznego właczenia takiego odbiornika.
pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob maja 19, 2007 17:27

Witam
Zapraszam do tematu RCD. Gdzie nie zaleca się i nie wolno stosować? jest tam wiele ciekawych linków i informacji: http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=10004&hilit=

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ