Co wybrac ?Prosze o porade.

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
zatara
Rozmówca
Rozmówca

Co wybrac ?Prosze o porade.

Post autor: zatara » pn wrz 03, 2007 9:00

Witam zacnych Kolegów.
Jestem na etapie budowy domu. i prawdopodobnie za jakieś 6 miesięcy będę wchodził z instalacjami do środka (jeśli zima pozwoli). Oby.
I tu moje pytanie:
Jaki system wybrać do stworzenia inteligentnego budynku ?Dom jednorodzinny ok 170 m2.
Czym ma system zarządzać to już wiem, wiem też jakbym go chciał rozbudować później.Ale w dobie dostępności internetu naczytałem się chyba za dużo i mam mętlik.
Zakładam, że wszelkie instalacje wykonam samodzielnie. Z zaprogramowaniem również sobie poradzę. Teraz jedynie kwestia systemu, a co niejednokrotnie wiąże się z poprowadzeniem odpowiedniej instalacji.
Jeśli chodzi o koszty, na początek chciałbym wdrożyć w życie sterowanie oświetleniem, oraz roletami zewnętrznymi, sterowane INTERNET via Piolot. Jak kupie stoły,krzesła itp (wyposazenie) i mi coś pieniędzy zostanie to pomyślę nad dalszą rozbudową. Ale na etapie budowy instalacji i wykanczania budynku te 2 priorytety muszą już działać w momencie wprowadzki.
Byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi.Od wykonawców takowych instalacji. Liczę na to, że potraktujecie temat, za godzien uwagi, bo wiele osób boryka się z takim dylematem jak ja.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Seti
Czytelnik
Czytelnik

Re: Co wybrac ?Prosze o porade.

Post autor: Seti » śr wrz 05, 2007 12:03

Witam.
Tak,to ogromne wyzwanie.Systemów jest obecnie bardzo dużo.Jeżeli instalacja ma myć rozwojowa to EIB lub LCN,ale obie mają inne wymagania co do wykonania instalacji.Programy do tych magistral są jednak drogie.Można takze zaimplementować własne rozwiązania oparte na micro PLC ale tu liczyć się trzeba z dużą ilością przewodów.Jedno jest bardzo ważne aby systemów nie mieszać,robi się ogromny bałagan i w pewnym momencie wszystko staje się trudne do opanowania.Istnieją systemy "mniejsze" ale mają pewne ograniczenia.Zależy co chcemy osiągnąć no i jakim kosztem.

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Re: Co wybrac ?Prosze o porade.

Post autor: inteldom » czw wrz 06, 2007 14:40

Seti pisze: Witam.
Tak,to ogromne wyzwanie.Systemów jest obecnie bardzo dużo.Jeżeli instalacja ma myć rozwojowa to EIB lub LCN,ale obie mają inne wymagania co do wykonania instalacji.Programy do tych magistral są jednak drogie.Można takze zaimplementować własne rozwiązania oparte na micro PLC ale tu liczyć się trzeba z dużą ilością przewodów.Jedno jest bardzo ważne aby systemów nie mieszać,robi się ogromny bałagan i w pewnym momencie wszystko staje się trudne do opanowania.Istnieją systemy "mniejsze" ale mają pewne ograniczenia.Zależy co chcemy osiągnąć no i jakim kosztem.

Witam kolegę "Seti" oraz pozostałe koleżanki i kolegów na forum ISE.
Systemy KNX/EIB i LCN muszą stanieć aby umożliwić sobie swobodny rozwój w Polsce. To właśnie wygórowane ceny elementów systemowych i wzięte z sufitu ceny szkoleń w zakresie projektowania, programowania, montażu i konserwacji świetnych przecież systemów KNX/EIB oraz LCN jak to ma miejsce w przypadku politechniki łódzkiej i centrum szkoleniowego LCN we Wrocławiu, stanowią obecnie największą barierę na drodze do szerokiego i korzystnego w obliczu rosnącej liczby konkurencyjnych rozwiązań systemowych w branży Inteligentnego Budownictwa upowszechnienia a tym samym popularności i wynikającego z tego wzrostu dochodów firm szkoleniowych, dealerskich i komercyjnych w grupie I.B..
Wszystkim zainteresowanym tańszymi a przy tym kompatybilnymi i odmiennymi, lecz spełniającymi wszystkie podstawowe funkcje systemów KNX/EIB i LCN systemami inteligentnej automatyki budynków polecam system Tebis-TS i Tebis-EIB firmy HAGER-POLO oraz system Xcomfort firmy MOELLER. Ponadto firma MOELLER oferuje dodatkowo system automatyki oparty na przekaźnikach programowalnych EASY, który umożliwia pełną automatyzację podstawowych funkcji inteligentnego budynku a także całych osiedli.
Kolega ma rację twierdząc, że nie należy systemów mieszać. W przypadku systemów kompatybilnych z KNX/EIB jest to możliwe, lecz mieszanie systemów typu KONNEX z systemami np. Tebis-TS lub LCN czy Xcomfort to niewypał.
W wielu przypadkach to właśnie zakres automatyzacji i funkcji systemowych powinien decydować o zastosowaniu takiego a nie innego systemu I.B. Nie zawsze wielki znaczy lepszy. Bardzo często właśnie nowoczesne a przy tym nieskomplikowane, małe systemy o prostej, wielowariantowej obsłudze wygrywają z gigantami systemowymi w branży Inteligentnego Budownictwa. Zarówno pod względem kosztów związanych ze zdobyciem uprawnień do ich projektowania, montażu, programowania i konserwacji jak i pod względem ceny rynkowej elementów systemowych.
Pozdrawiam. inteldom

ODPOWIEDZ