Instalacje inteligentnych Budynków i sterowanie oświetleniem

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Re: Instalacje inteligentnych Budynków i sterowanie oświetleniem

Post autor: inteldom » ndz maja 27, 2007 18:31

adaxx pisze: Witam. Jestem tu nowy i od jakiegos czasu zaczalem interesowac sie instalacjami inteligentymi.A wlasciwie to dopiero zaczynam :). chcialbym zdobyc jakies uprawnienia do projektowania i instalatorstwa w tej dziedzinie (najlepiej z certyfikatem). Nie wiem w ktory system sie zaczac wdrazac. Czy moze znacie jakies osrodki prowadzace takie szkolenia? Moze powinienem zaczac od szkolen ogolnych a potem dopiero przejsc w jakis konkretny system? Za wszelkie sugestie bardzo dziekuje

Witam kolegę "addaxx"
Każdy z nas kiedyś także był tym "nowym" w naszej branży. To oczywiste, że aby otrzymać stosowne uprawnienia i certyfikaty w zakresie projektowania i instalowania systemów I.B. należy ukończyć specjalistyczne kursy organizowane przez ośrodki akademickie lub polskie filie czołowych firm produkujących elementy systemowe I.B.
- Hager-Polo sp. z o.o. 43-100 Tychy; ul. Fabryczna 10; tel. 061/817-99-00; www.hager.pl - systemy : Tebis TS oraz Tebis EIB. Kurs bezpłatny w Ośrodku Szkoleniowym Firmy Hager w Tychach.
- LCN-Polska. 45-346 Opole; ul. Kasprowicza 8; tel. 504-073-097 lub Wrocław; ul. Kopernika 11; tel. 601-718-484; tel. 071/348-79-79; www.lcn.pl; e-mail : wroclaw@lcn.pl; - system LCN. Kurs podstawowy (informacyjny) bezpłatny; kursy specjalistyczne płatne (3800 zł), dostępne wyłącznie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
- Politechnika Łódzka - kursy i certyfikaty EIB/KNX : e-mail :wojwis@sir.p.lodz.pl ; informacje o szkoleniach w zakresie systemu EIB/KNX - kursy 4-dniowe na Politechnice Łódzkiej. Koszt : 4000 zł
O kursach systemowych dowiedzieć się można przeglądając strony internetowe innych producentów elementów systemów I.B., np. Siemens-Automation & Drives : www.siemens.com; www.siemens.pl; E-mail :elektrotechnika.pl@siemens.com; lub simatic@siemens.pl .
Pozdrawiam. inteldom

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » czw lip 05, 2007 17:07

witam

Mimo, że w 2002 roku przeszedłem jakieś szkolenia EiB, które były obowiązkowe, bo robiłem jakąś robotę dla ABB, to nie czuję się specjalistą w tym zakresie. Zresztą aby w czym być dobrym, to nie wystarczy przejść szkolenia, ale na co dzień musi być z tym kontakt.

Wczoraj znajomi elektrycy mnie zaszokowali. Budują instalację inteligentną na bazie EIB, gdzie panele dotykowe (podobno b. drogie) zostały zastąpione przez PDA. Po prostu do palmtopów został wgrany Linux z odpowiednim oprogramowaniem. Wszystkie PDA zostały zawieszone w miejscu łączników do światła i kontaktują się ze sobą po WiFi. Główne zarządanie spoczywa na serwerze, który interpretuje poszczególne komunikaty. Jestem pod wrażeniem - dość oryginalna koncepcja.

pzdr
DAREK

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » czw lip 05, 2007 18:38

Darom pisze: witam

Mimo, że w 2002 roku przeszedłem jakieś szkolenia EiB, które były obowiązkowe, bo robiłem jakąś robotę dla ABB, to nie czuję się specjalistą w tym zakresie. Zresztą aby w czym być dobrym, to nie wystarczy przejść szkolenia, ale na co dzień musi być z tym kontakt.

Wczoraj znajomi elektrycy mnie zaszokowali. Budują instalację inteligentną na bazie EIB, gdzie panele dotykowe (podobno b. drogie) zostały zastąpione przez PDA. Po prostu do palmtopów został wgrany Linux z odpowiednim oprogramowaniem. Wszystkie PDA zostały zawieszone w miejscu łączników do światła i kontaktują się ze sobą po Wi-Fi. Główne zarządzanie spoczywa na serwerze, który interpretuje poszczególne komunikaty. Jestem pod wrażeniem - dość oryginalna koncepcja.

pzdr
DAREK

Witam kolegę "Darom" oraz pozostałych kolegów na forum
Pozornie wygląda to na przerost formy nad treścią. Ale relacja cen PDA do cen oryginalnych touch-paneli całkowicie usprawiedliwia takie właśnie rozwiązanie. To powinno dać do myślenia specom w działach marketingu producentów paneli dotykowych. W mojej firmie również zastąpiliśmy odbiorniki fonii w systemie IRDA palmtopami. PDA uzyskują coraz szerszy wachlarz zastosowań niezależnie od środowiska, w jakim pracują /Windows czy Linux/. Przykładem podobnych rozwiązań jest bezprzewodowy system Xcomfort firmy Moeller. Nie wieszałbym jednak palmtopów na ścianach a raczej postarałbym się zainstalować w wersji wtynkowej lub w dodatkowej obudowie ramkowej w wersji n.t. Pozdrawiam. inteldom

bodzik
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: bodzik » wt lis 13, 2007 23:17

reder_pl pisze: Witam
Od jakiegoś już czasu nurtuje mnie pytanie: jakie jest zainteresowanie klientów, inwestorów w tematyce sterowania oświetleniem oraz technologii inteligentnych budynków w Waszym otoczeniu - w Polsce. Zauważam na swoim terenie wzrost świadomości społeczeństwa w tym temacie jednak moim zdaniem postępuje to cały czas bardzo wolno. Co o Tym sądzicie??

http://www.reder.pl

Byłem Reder na Twojej stronie www i zauważyłem, ze powinieneś mieć już nawet spore doświadczenie w IB skoro uczestniczyłeś w tylu projektach.
Zadałeś pytanie: Co o tym sądzicie?
Na poczatku przyznam się, że instaluję system LCN i systemy alarmowe w oparciu o Satela.
Sądzę, że świadomość szczególnie młodych ludzi bardzo szybko ewoluuje w kierunku IB, ale zawsze problem rodzi się na etapie kasy. Wszystko się jednak zmieni jak wiadomości o instalacjach IB będą się przenosić pocztą pantoflową ( ..e Ziuta, słyszałaś a Anka ma takie fajne światełka i to wszystko jest połączone z alarmem, no cuda, ja też namawiam męża, żeby coś takiego zrobić,.. skoro Anka ma...), a świadomość deweloperów wskoczy na taki poziom, że instalacje nie będą już prostym włącz/wyłącz żarówkę i pewna część IB(głównie oświetleniówka) będzie przechodzić jako standard.
Moim zdaniem na rynku jest poważny problem jeżeli chodzi o wybór technologii wykonania IB dla potencjalnego nabywcy. Ludzie się gubią w tym natłoku informacji i sami nie wiedzą co o tym sądzić i tu jest zadanie dla nas. Od licha firm proponuje swoje rozwiązania, często skopiowane od innych (LCN i KOS -toż to powinien być proces). Drogi radiowe i tego typu sterowania pozostawiam bez komentarza, zresztą spotykamy bardzo duży opór ludzi jeżeli chodzi o radiówkę, każdy woli jednak przewodziki. Poważną alternatywą dla istniejących już systemów robią się instalacje alarmowe, których urządzenia poprzez sterowanie wej/wyj i zastosowanie przekażników zaczynają wykonywać podobne funkcje i na dodatek wykorzystują np. swój system czujników. Wiele problemów w sprzedaży systemów IB robią też elektrycy stosujacy kilka przekaźników w standardowej instalacji i kłamiący klientom, ze oto posiadają już instalację inteligentną.
Uważam , że EIB ma poważny problem jeżeli chodzi o kasę, ciagnięcie oddzielnej magistrali, ale oferuje w podstawie od ręki trochę więcej możliwości (no ale kilkaset firm produkuje pod ten standard). LCN jest dużo łatwiejszy w instalacji (można rozrzucić odpowiednio zaprojektowaną sieć i zapomnieć na x lat aż pojawią się pieniądze na taką inwestycję), jest dużo tańszy i pozwalający na wykonanie wszystkich tych samych zadań co EIB (no trochę zabierając od EIB i wspierając się innymi producentami ;))

i jeszcze jedno:
Jariwo7 napisał, że
Jeszcze jedna uwaga - należy odróżniać PROGRAMOWANIE od PROJEKTOWANIA. Do Programowania potrzebny jest program i szkolenie z programu. Do wykonywania instalacji w systemie LCN i projektowania takich instalacji wystarczy BEZPŁATNE szkolenie i otwarty umysł. Co do uwagi kolegi Grubaa powiem tak - nie ma żadnych specjalnych wymagań dla projektantów instalacji LCN. Poza tym takie projekty z tego co wiem nie są konieczne (np. w ZE nikt ich nie ogląda). Są one jedynie przydatne dla firmy wykonawczej. Ja jestem wykonawcą, ale przy wycenach często robię dla klientów taki projekt by później lepiej orientować się w temacie ( a nie mam uprawnień do wykonywania projektów elektrycznych . Wiem również że projekty systemu LCN przedstawiciele producenta wykonują za darmo - tak jest przynajmniej w moim przypadku (chyba że jestem uprzywilejowany
-zgadzam się i potwierdzam, dokładnie tak jest. Jedno szkolenie, chęć nauki i pomoc osób z LCN (oraz pierwszy domek, lokal, etc.) i wszystko zaczyna być jasne.

ODPOWIEDZ