Instalacje inteligentnych Budynków i sterowanie oświetleniem

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Jariwo7
Rozmówca
Rozmówca

Jeżeli nie chcecie się szkolić i rozwijać to nie - :)

Post autor: Jariwo7 » śr kwie 18, 2007 8:43

Witam wszystkich
Ja stanę po stronie Systemów sterowania takich jak LCN i będę ich bronił. :)
Jeżeli ktoś z was przeszkolił się z "Inteligentnych Instalacji" i później siadł na d... i czekał aż klient sam przyjdzie, to nie dziwię się że nic nie znalazł. Ja instaluję system LCN od kilku lat (wcześniej robiłem to na zachodzie) i nie mam większych problemów ze znalezieniem klientów. Oczywiście nie w każdym domku instaluje się systemy za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy, zdarzają się też inwestycje za 1500zł, a większość klientów tylko przygotowyje okablowanie (pozytywne jest to, że kilku klientów z okablowanym domem już wróciło i założyło system lub przynajmniej jego część).
Co do kursów też nie narzekam - szkolenie podstawowe jest za darmo!, a kasę wydałem dopiero w chwili gdy chciałem wziąść się za programowanie. Cena nie mała, ale szybko się zwróciła i teraz nie żałuję.
Wysokie ceny systemów to też nie jest wielka przeszkoda - samochody też są produkowane w różnych klasach (i cenach) i nikomu to nie przeszkadza, a tym bardziej dla mnie. Ja mogę wykonać zarówno prostą instalację jak również skomplikowane (tak się wydaje) sterowanie całym obiektem powiązane z alarmem i sterowaniem przez telefon, internet, etc
Na zakończenie powiem tylko tyle, że ja uważam, że za kilka lat na rynku instalacyjnym zostaną tylko te firmy, które inwestują w siebie i w swoją wiedzę oraz oferują klientom szeroki wachlarz możliwości. Nie należy się zrażać tym, że tylko część klientów decyduje się na Inteligentne Systemy Sterowania. Tylko od nas zależy jak nasz rynek będzie wyglądał za kilka, kilkanaście lat. I nie narzekajcie na producentów - taka jest ich polityka (dobra lub zła) ale to od nas zależy najwięcej....

P.S.
Porównywanie systemów jest dobre, ale tylko wtedy gdy porównuje się podobne systemy w podobnej klasie (np. LCN i EIB) - ja kiedyś wykonywałem EIB i Lutrona, teraz wszystko robię na LCN'ie i wiem ile warte są te systemy - każdy z nich ma swoje wady i zalety i chodzi o to by klientowi zaproponować optymalny wariant

Pozdrawiam wszystkich
Jariwo7

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Jeżeli nie chcecie się szkolić i rozwijać to nie - :)

Post autor: inteldom » śr kwie 18, 2007 19:25

Jariwo7 pisze: Witam wszystkich
Ja stanę po stronie Systemów sterowania takich jak LCN i będę ich bronił. :)
Jeżeli ktoś z was przeszkolił się z "Inteligentnych Instalacji" i później siadł na d... i czekał aż klient sam przyjdzie, to nie dziwię się że nic nie znalazł. Ja instaluję system LCN od kilku lat (wcześniej robiłem to na zachodzie) i nie mam większych problemów ze znalezieniem klientów. Oczywiście nie w każdym domku instaluje się systemy za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy, zdarzają się też inwestycje za 1500zł, a większość klientów tylko przygotowuje okablowanie (pozytywne jest to, że kilku klientów z okablowanym domem już wróciło i założyło system lub przynajmniej jego część).
Co do kursów też nie narzekam - szkolenie podstawowe jest za darmo!, a kasę wydałem dopiero w chwili gdy chciałem wziąść się za programowanie. Cena nie mała, ale szybko się zwróciła i teraz nie żałuję.
Wysokie ceny systemów to też nie jest wielka przeszkoda - samochody też są produkowane w różnych klasach (i cenach) i nikomu to nie przeszkadza, a tym bardziej dla mnie. Ja mogę wykonać zarówno prostą instalację jak również skomplikowane (tak się wydaje) sterowanie całym obiektem powiązane z alarmem i sterowaniem przez telefon, internet, etc
Na zakończenie powiem tylko tyle, że ja uważam, że za kilka lat na rynku instalacyjnym zostaną tylko te firmy, które inwestują w siebie i w swoją wiedzę oraz oferują klientom szeroki wachlarz możliwości. Nie należy się zrażać tym, że tylko część klientów decyduje się na Inteligentne Systemy Sterowania. Tylko od nas zależy jak nasz rynek będzie wyglądał za kilka, kilkanaście lat. I nie narzekajcie na producentów - taka jest ich polityka (dobra lub zła) ale to od nas zależy najwięcej....

P.S.
Porównywanie systemów jest dobre, ale tylko wtedy gdy porównuje się podobne systemy w podobnej klasie (np. LCN i EIB) - ja kiedyś wykonywałem EIB i Lutrona, teraz wszystko robię na LCN'ie i wiem ile warte są te systemy - każdy z nich ma swoje wady i zalety i chodzi o to by klientowi zaproponować optymalny wariant

Pozdrawiam wszystkich
Jariwo7

Witam kolegę "Jariwo" i pozostałych kolegów na forum ISE.
To prawda, że bierne czekanie na klienta nikomu jeszcze nie pomogło w działalności gospodarczej. Rzecz właśnie w tym, aby przekonać inwestora do modernizacji instalacji elektrycznej poprzez jej automatyzację a tym samym rozwinięcie jej możliwości i funkcjonalności przez zastosowanie jednego z systemów Inteligentnych Budynków. Wśród klientów dominuje wciąż jeszcze niejednokrotnie raczej ciekawość i snobizm niż autentyczna potrzeba zastosowania tego typu rozwiązań systemowych. Ciekawość skłania do przystosowania nowych instalacji dla potrzeb systemów IB. Snobizm zaś skłania do wyeksponowania elementów automatyki systemowej bez większego zrozumienia jej elementarnych zasad i możliwości, oraz podstaw programowania i obsługi. Oczywiście nie jest to na szczęście regułą. Dlatego właśnie niektórzy inwestorzy instalują w swoich domach i innych obiektach wybrane przez siebie i/ lub polecane przez fachowców systemy IB w oparciu o wcześniej wykonane inteligentne instalacje elektryczne. Nie zmienia to jednak faktu, że takich klientów jest wciąż jeszcze stanowczo zbyt mało, aby można było mówić o koniunkturze sprzyjającej rosnącemu zainteresowaniu systemami inteligentnego budownictwa w Polsce.
Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka :
- zbyt wysokie ceny w stosunku do możliwości finansowych ubożejącej klasy średniej. Zamożniejsi wybierają osiedla-getta,
- zbyt wysokie i wymagające /jak w przypadku systemu LCN/ prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej koszty projektowania i programowania systemów IB,
- zbyt małe zrozumienie dla korzyści i możliwości wynikających z zastosowania rozwiązań systemowych IB.
Istotnie już być może niedługo na rynku pozostaną jedynie te firmy, które nie poprzestały na pozyskiwaniu wyłącznie inwestorów a przeorientowały się również na pozyskiwanie instalatorów-wykonawców a tym samym najlepszych propagatorów systemów inteligentnego budownictwa. To właśnie zależy od producentów i/lub dystrybutorów tych właśnie systemów. Od nas zależy wyłącznie to czy i które systemy zaakceptujemy jako realnie możliwe do zrealizowania w oparciu o uzyskaną od producentów systemów wiedzę i kwalifikacje.
Nie odważyłbym się porównywać systemu EIB/KNX z LCN-em. Są jak wiadomo samochody i samochodziki ...
Pozdrawiam. inteldom

Jariwo7
Rozmówca
Rozmówca

Dalsza część polemiki LCN/EIB

Post autor: Jariwo7 » czw kwie 19, 2007 9:09

Witam serdecznie
Intelidom napisał, że nie można porównywać EIB z LCN. Mam pytanie - dlaczego? Sam instalowałem EIB, a teraz instaluję LCN. Te systemy są bardzo podobne i nie uważam że nie możnabyłoby ich porównywać (chyba że ktoś boi się porównań). Jedyna przewaga EIB nad LCN jest taka, że EIB/KNX jest uważany za pewien standard... Nie widzę innych zalet. Może jestem "zapatrzony" w LCN, ale po kilku latach i kilkunastu obiektach wykonanych mogę śmiało stwierdzić, że system LCN może śmiało konkurować z EIB. A tak na marginesie jak system LCN konkuruje z ponad 120 firmami pracującymi w konsorcjum KNX/EIB - i to skutecznie?! Gdyby system był słaby, to nie wygrywałby w rozmowach/przetargach z EIB. Czyż nie tak?
Czekam na argumenty...

Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia, bo zapowiada nam się wiosennie..

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Dalsza część polemiki LCN/EIB

Post autor: inteldom » pt kwie 20, 2007 12:10

Jariwo7 pisze: Witam serdecznie
Intelidom napisał, że nie można porównywać EIB z LCN. Mam pytanie - dlaczego? Sam instalowałem EIB, a teraz instaluję LCN. Te systemy są bardzo podobne i nie uważam że nie można byłoby ich porównywać (chyba że ktoś boi się porównań). Jedyna przewaga EIB nad LCN jest taka, że EIB/KNX jest uważany za pewien standard... Nie widzę innych zalet. Może jestem "zapatrzony" w LCN, ale po kilku latach i kilkunastu obiektach wykonanych mogę śmiało stwierdzić, że system LCN może śmiało konkurować z EIB. A tak na marginesie jak system LCN konkuruje z ponad 120 firmami pracującymi w konsorcjum KNX/EIB - i to skutecznie?! Gdyby system był słaby, to nie wygrywałby w rozmowach/przetargach z EIB. Czyż nie tak?
Czekam na argumenty...
Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia, bo zapowiada nam się wiosennie..

Witam ponownie kolegę "Jariwo7"
Przyrównaj LCN do Hagerowskiego TEBIS-a TS / bo już nie EIB/, systemów typu Dupline, Xcomfort, Luxor i tym podobnych. Ale pamiętaj, że ich podobieństwo do systemu EIB/KNX - to iluzja. Życzę tobie powodzenia w instalowaniu wybranego przez ciebie systemu LCN. Ja pozostanę przy EIB/KONNEX.
pozdrawiam. inteldom

Myszkin
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Myszkin » pt kwie 20, 2007 13:04

Cały czas walka rozgrywa się o cenę.
Dlaczego wybierają LCN - bo jest tańszy.
Ja jak dowiedziałem się, że przewód szyny danych również musi być przerzucony przez różnicówkę, to za głowię się złapałem - standardowy elektryk zdębieje z wrażenia, bo nie będzie wiedział o co chodzi.
Ponad 100 firm, które poddały się certyfikacji, wydały kupę kasy. Jak już wcześniej napisałem - muszą sobie to odbić. Jednak tutaj jestem pewien, że produkt jest wysokiej jakości, a przynajmniej spełnia wysokie standardy.
LCN... czy są jakieś wymagania? Tylko producenta. Oczywiście musi być jakość wysoka elementów, bo nie byłby tak rozpowszechniony na świecie.
Jakieś pół roku temu byłem na targach w Warszawie w hali Expo. Okazało się, że jest już kilka firm, które zrobiły to samo co LCN - system na 4 przewodach. Taką firmą jest np. KOS.
Jednak ja jestem za tym, żeby instalacje elektryczne nie były "poplątane". Przejrzysta struktura jest w EIB. Inwestor sam może być pobawić w konfiguracje sieci.

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » sob kwie 21, 2007 16:48

Myszkin pisze: Cały czas walka rozgrywa się o cenę.
Dlaczego wybierają LCN - bo jest tańszy.
Ja jak dowiedziałem się, że przewód szyny danych również musi być przerzucony przez różnicówkę, to za głowię się złapałem - standardowy elektryk zdębieje z wrażenia, bo nie będzie wiedział o co chodzi.
Ponad 100 firm, które poddały się certyfikacji, wydały kupę kasy. Jak już wcześniej napisałem - muszą sobie to odbić. Jednak tutaj jestem pewien, że produkt jest wysokiej jakości, a przynajmniej spełnia wysokie standardy.
LCN... czy są jakieś wymagania? Tylko producenta. Oczywiście musi być jakość wysoka elementów, bo nie byłby tak rozpowszechniony na świecie.
Jakieś pół roku temu byłem na targach w Warszawie w hali Expo. Okazało się, że jest już kilka firm, które zrobiły to samo co LCN - system na 4 przewodach. Taką firmą jest np. KOS.
Jednak ja jestem za tym, żeby instalacje elektryczne nie były "poplątane". Przejrzysta struktura jest w EIB. Inwestor sam może być pobawić w konfiguracje sieci.

Witam kolegę "Myszkina" i wszystkich zainteresowanych tematem IB.
Całkowicie się z kolegą zgadzam odnośnie kosztów montażu systemu LCN. Ale mam zastrzeżenia do polityki tej firmy w kwestii jego upowszechniania w środowisku potencjalnych fachowców-instalatorów a przy tym także programistów systemu LCN. Nie mam również zastrzeżeń do wysokiej jakości osprzętu systemowego LCN. To jednak system z innej "półki" systemów IB. Każdy z obecnych na rynku systemów działa w swego rodzaju "niszy". Dla każdego z nich znajdzie się, przy rozsądnie prowadzonej polityce kadrowej i marketingu, miejsce w branży Inteligentnego Budownictwa. Przejrzystość struktury systemowej, dostępność i bogactwo rozwiązań oraz wiedzy o nich decyduje najczęściej o ich popularności.
Pozdrawiam. inteldom

tomlip
Czytelnik
Czytelnik

Re: Instalacje inteligentnych Budynków i sterowanie oświetleniem

Post autor: tomlip » śr kwie 25, 2007 16:17

WItam kolegów

Przyglądam się waszej dyskusji i postanowiłem się do niej włączyć.
Przyznam się na wstępie, ze jestem pracownikiem LCN POLSKA.
Kolega inteldom napisał, że nie podoba mu się polityka w upowszechnianiu tego sytemu, więc jeśli ma jakieś jakieś sugestie proponuje o nich napisać, to podyskutujemy.

Pozdrawiam
tomlip

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » śr kwie 25, 2007 19:01

tomlip pisze: WItam kolegów

Przyglądam się waszej dyskusji i postanowiłem się do niej włączyć.
Przyznam się na wstępie, ze jestem pracownikiem LCN POLSKA.
Kolega inteldom napisał, że nie podoba mu się polityka w upowszechnianiu tego sytemu, więc jeśli ma jakieś jakieś sugestie proponuje o nich napisać, to podyskutujemy.
Pozdrawiam
tomlip

Witam kolegę "tomlip" i wszystkich kolegów zainteresowanych tematem IB.

Ja natomiast jestem absolwentem kursu podstawowego LCN, który pracując w firmie państwowej nie może kontynuować szkoleń systemowych LCN-u, tylko dlatego, że w waszej firmie nie przewidziano tego rodzaju zainteresowania ze strony pracowników nie prowadzących własnej działalności gospodarczej. Następną kwestią jest wysokość odpłatności za w/w szkolenia. Stosunek wysokości dochodów pracownika DUR do wysokości odpłatności za szkolenia specjalistyczne LCN uniemożliwia skorzystanie z nich dla obopólnej przecież korzyści.
Proponuję :
- wycofać lub zmienić zapis uniemożliwiający pracownikom - elektrykom z uprawnieniami nie prowadzącym własnej działalności gospodarczej korzystanie ze szkoleń specjalistycznych LCN,
- dostosować wysokość odpłatności do możliwości finansowych i dochodów w/w pracowników DUR.
Poza tym zapraszam kolegę do dalszej otwartej dyskusji na temat systemów IB.
Pozdrawiam. inteldom

tomlip
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: tomlip » czw kwie 26, 2007 7:52

Witam wszystkich

Sprawa ma się nastepująco:
Własna działalność to nie jest wymysł LCN POLSKA tylko producenta i jest on stosowany na całym świecie. Licencja jest wystawiana na firmę.
Program sprzedawany jest firmom instalatorskim i jest narzędziem, które pozwala na wykonywanie usługi. Jeśli nie ma Pan założonej działalności, więc "teoretycznie" według prawa (praktyka w Polsce niestety jest inna) nie może Pan wykonywać żadnych prac instalatorskich "na własną rękę". Z drugiej strony niech wyobrazi Pan sobie sytuację:
Instaluje Pan w domu klienta system, w momencie gdy przychodzi do programowania, okazuje się, że klient kończył kiedyś jakiś kierunek elektryczny, posiada uprawnienia i kupił sobie program. Pracownik LCN nie będzie miał możliwości sprawdzić, zamiarów kupującego i zacznie się bałagan na rynku.
Jeśli chodzi o ceny. Cena walizki, szkolenia i programu to koszt około 950€. Jeśli weźmie Pan pod uwagę, że w walizce znajdują się moduły za około 600€ (sprzęg RS232-LCN, 2 moduły logiczne oraz inne peryferia) to wychodzi na to, że faktyczna cena kursu z programem to koszt 350€.
Przypominam, że program jest w języku polskim i update jest za każdym razem darmowy (co w tym zakresie oferuje EIB?).
Z praktyki wynika, że koszty te się równoważą już po pierwszym większym domku.

Czekam na argumenty.
Pozdrawiam
Tomlip

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » pt kwie 27, 2007 22:55

tomlip pisze: Witam wszystkich

Sprawa ma się nastepująco:
Własna działalność to nie jest wymysł LCN POLSKA tylko producenta i jest on stosowany na całym świecie. Licencja jest wystawiana na firmę.
Program sprzedawany jest firmom instalatorskim i jest narzędziem, które pozwala na wykonywanie usługi. Jeśli nie ma Pan założonej działalności, więc "teoretycznie" według prawa (praktyka w Polsce niestety jest inna) nie może Pan wykonywać żadnych prac instalatorskich "na własną rękę".
Tomlip

Witam kolegę "tomlip" oraz wszystkich kolegów zainteresowanych tematem IB.
Działalność LCN powinna być konsultowana z producentem w kwestii udostępnienia systemu również fachowcom zamierzającym zainstalować system LCN w swoich zakładach pracy po ukończeniu kursu instalatorsko-programistycznego w/w systemu, którego nie mogą jednak rozpocząć z powodu takiego właśnie "wymysłu" producenta. Tacy pracownicy nie zawsze są zainteresowani własną działalnością gospodarczą, głównie z braku czasu /np. w systemie III-zmianowym/ lub braku możliwości podjęcia takiej działalności /zbyt niskie płace/.
Kolega sugeruje, że spowoduje to wzrost konkurencji dla zarejestrowanych instalatorów, mogącej się rozwinąć w tzw. "szarej strefie". Rzecz w tym, że jawnie pracujący w systemie LCN a nie posiadający własnej działalności gospodarczej pracownicy różnych firm i przedsiębiorstw chętnie będą się rejestrować jako instalatorzy oczekując wsparcia i współpracy ze strony LCN, w odróżnieniu od fachmanów działających w "szarej strefie" lub wręcz pracujących "na czarno".
Pozdrawiam. inteldom

ODPOWIEDZ