Instalacje inteligentnych Budynków i sterowanie oświetleniem

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Re: Instalacje inteligentnych Budynków i sterowanie oświetleniem

Post autor: piotrg1967 » ndz kwie 29, 2007 11:14

Witam kolegów.
Bardzo zainteresowala mnie dyskusja o IB. Jestem na etapie projektowania instalacji w kilku budynkach i zastanawiam się nad przystosowaniem tych instalacji do systemu LCN. Bede wdzięczny kolegom za podanie inetesujacych linków na ten temat. Mam katalog LCN jednak bardziej interesuje mnie praktyczna strona przygotowania sieci elektrycznej pod LCN. Oczywiście nie podejme się wykonania samodzielnie sieci LCN ( od tego są wyspecjalizowane firmy) jednak chciałbym przekonać inwestora do przygotowania sieci po ten system. Z tego, co przeczytałem, wykonanie samej sieci elektrycznej niewiele różni się od standartowej więc tą część mogę wykonać samodzielnie. Jednak chciałbym to wykonać prawidlowo.
Pozdrawiam Piotr

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » wt maja 01, 2007 16:50

piotrg1967 pisze: Witam kolegów.
Bardzo zainteresowala mnie dyskusja o IB. Jestem na etapie projektowania instalacji w kilku budynkach i zastanawiam się nad przystosowaniem tych instalacji do systemu LCN. Bede wdzięczny kolegom za podanie inetesujacych linków na ten temat. Mam katalog LCN jednak bardziej interesuje mnie praktyczna strona przygotowania sieci elektrycznej pod LCN. Oczywiście nie podejme się wykonania samodzielnie sieci LCN ( od tego są wyspecjalizowane firmy) jednak chciałbym przekonać inwestora do przygotowania sieci po ten system. Z tego, co przeczytałem, wykonanie samej sieci elektrycznej niewiele różni się od standartowej więc tą część mogę wykonać samodzielnie. Jednak chciałbym to wykonać prawidlowo.
Pozdrawiam Piotr

Witam kolegę "piotrg1967"
Z informacji zawartych w moich poprzednich postach wynika, że projektowanie instalacji elektrycznych i projektowanie instalacji w systemie LCN to dwie różne sprawy. Po prostu nie mając uprawnień do projektowania i wykonywania instalacji w systemie LCN jakikolwiek inny projektant nie może tego robić. Najpierw należy :
- podjąć własną działalność gospodarczą w branży elektroinstalacyjnej,
- ukończyć kurs rozszerzony LCN za 3.800 zł / uzależniony od spełnienia w/w warunku,
Dlatego właśnie między innymi ja nie prowadząc własnej firmy nie mogłem w/w kursu rozpocząć, a nie mogąc samodzielnie w moim zakładzie pracy zaprojektować a następnie zainstalować systemu LCN, nie byłem w stanie przekonać do niego moich zwierzchników./sic !/. mimo, iż dla LCN inwestycja w takim właśnie obiekcie przyniosła by znacznie większe korzyści od jedynie finansowych... .
Zmuszony wiec zostałem do wybrania innego systemu IB. Tylko czy na pewno o to chodziło managerom z LCN ?.
Teraz już kolega wie, że nie potrzeba do programowania i wykonawstwa instalacji w systemie LCN specjalistycznych firm. System ten jest na tyle prosty, że może go wykonać każdy doświadczony programista-elektroinstalator, jednak dopiero po spełnieniu w/w uwarunkowań wewnętrznych LCN.
Oprócz katalogu LCN będzie koledze potrzebny "Opis systemu LCN", "LCN - Szkolenie dla instalatorów" oraz kontakt z kolegami:
- "Jariwo7" z serwera ISE,
-p. Jarosławem Tułazą z LCN, e-mail : wroclaw@lcn.pl ,lub innymi specjalistami z tej firmy : e-mail : info@lcn.pl .
Pozdrawiam. inteldom

koczab
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: koczab » sob maja 19, 2007 0:49

Witam kolegę "piotrg1967" i innych kolegów na forum
Wydaje mi się że warto zainwestować sobie w okablowanie stosunkowo małe pieniądze by móc korzystać póżniej z LCN.
1.starać się przewidzieć co chcemy sterowac czym chcemy sterowć i ew z jakiego miejsca od tego uzależnić montaż głębokich puszek ew kieszeniowych.
2.starać się wykonać instalacje 4 przewodami (ja do tradycyjnych ydy3x dokładam luzem lgy)
3.Instalacje wykonać w systemie gwiazdy lub podwójnej gwiazdy
dodatkowo bez puszek.Przewody z oswietlenia wyłączników i innych urządzeń sterowanych doprowadzić należy bezpośrednio do rozdzielni.
W telegraficznym streszczeniu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Post autor: gruhaa » sob maja 19, 2007 8:33

inteldom pisze: Z informacji zawartych w moich poprzednich postach wynika, że projektowanie instalacji elektrycznych i projektowanie instalacji w systemie LCN to dwie różne sprawy. Po prostu nie mając uprawnień do projektowania i wykonywania instalacji w systemie LCN jakikolwiek inny projektant nie może tego robić.

Zanaczy się, że producent LCN stawia wyżej swoje wewnętrzne prawo nad ustawy i rozporządzenia?
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Jariwo7
Rozmówca
Rozmówca

Entuzjaści do dzieła....

Post autor: Jariwo7 » sob maja 19, 2007 16:51

Witam wszystkich zaglądających tutaj
Dość dawno tu nie zaglądałem, ale taki mamy okres w budowlance..
1. Co do "wysokich kosztów szkoleń i wymagań" szczególnie kolegi Inteldom nie będę się wypowiadał, gdyż zrobiłem to w innym temacie tego forum, poza tym to co napisał tomlip wszystko wyjaśnia
2. Dalej będę się upierał przy tym że LCN i EIB można śmiało porównywać. Pracowałem na obydwóch i znam je dobrze więc wiem że obydwa są dobre i oferują te same możliwości. Różnią się jedynie sposobem wykonania i ceną. Acha - (to uwaga do kolegi Myszkina) jeżeli kolega uważa że okablowanie w EIB jest prostsze to podpowiem że w LCN też można wykonać okablowanie magistralą a moduły wykonawcze zamontować w rozdzielni. Ale czy to na pewno prostsze i lepsze rozwiązanie - z kilku lat moich doświadczeń mogę powiedzieć że niestety nie
3. Do Piotra - odwagi. Ja na początku też uważałem że instalacja Inteligentna musi być trudna, ale po pierwszej realizacji tak mi się spodobało, że teraz się z tego śmieję. Oczywiście nie jest to trywialna sprawa, ale nie jest aż tak ciężko jak straszą inni (chyba że to straszy twoja konkurencja :) )
4. Jeszcze jedna uwaga - należy odróżniać PROGRAMOWANIE od PROJEKTOWANIA. Do Programowania potrzebny jest program i szkolenie z programu. Do wykonywania instalacji w systemie LCN i projektowania takich instalacji wystarczy BEZPŁATNE szkolenie i otwarty umysł. Co do uwagi kolegi Grubaa powiem tak - nie ma żadnych specjalnych wymagań dla projektantów instalacji LCN. Poza tym takie projekty z tego co wiem nie są konieczne (np. w ZE nikt ich nie ogląda). Są one jedynie przydatne dla firmy wykonawczej. Ja jestem wykonawcą, ale przy wycenach często robię dla klientów taki projekt by później lepiej orientować się w temacie ( a nie mam uprawnień do wykonywania projektów elektrycznych :). Wiem również że projekty systemu LCN przedstawiciele producenta wykonują za darmo - tak jest przynajmniej w moim przypadku (chyba że jestem uprzywilejowany :)

Na zakończenie dla wszystkich bojących się Inteligentnych Instalacji a w szczególności systemu LCN dodam, że gdzieś wyczytałem, że w Warszawie powstaje pierwszy wieżowiec, który będzie prawdopodobnie wyposażony w system LCN. Dlaczego nie EIB lub np. LON niech wytłumaczą ci, którzy są przeciw temu systemowi. Ja tylko żałuję że mam za małą firmę by startować w przetargach do wykonania instalacji w tym wieżowcu :(
Jeżeli ten obiekt powstanie i tak będę zadowolony, bo wtedy więcej firm zacznie instalować takie systemy...

Pozdrawiam wszystkich i życzę więcej optymizmu

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Re: Entuzjaści do dzieła....

Post autor: inteldom » ndz maja 20, 2007 19:31

[quote="Jariwo7"]Witam wszystkich zaglądających tutaj
1. Co do "wysokich kosztów szkoleń i wymagań" szczególnie kolegi Inteldom nie będę się wypowiadał, gdyż zrobiłem to w innym temacie tego forum, poza tym to co napisał tomlip wszystko wyjaśnia
2. Dalej będę się upierał przy tym że LCN i EIB można śmiało porównywać. Pracowałem na obydwóch i znam je dobrze więc wiem że obydwa są dobre i oferują te same możliwości. Różnią się jedynie sposobem wykonania i ceną. Acha - (to uwaga do kolegi Myszkina) jeżeli kolega uważa że okablowanie w EIB jest prostsze to podpowiem że w LCN też można wykonać okablowanie magistralą a moduły wykonawcze zamontować w rozdzielni. Ale czy to na pewno prostsze i lepsze rozwiązanie - z kilku lat moich doświadczeń mogę powiedzieć że niestety nie

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Re: Entuzjaści do dzieła....

Post autor: inteldom » ndz maja 20, 2007 20:07

Jariwo7 pisze: Witam wszystkich zaglądających tutaj
3. Do Piotra - odwagi. Ja na początku też uważałem że instalacja Inteligentna musi być trudna, ale po pierwszej realizacji tak mi się spodobało, że teraz się z tego śmieję. Oczywiście nie jest to trywialna sprawa, ale nie jest aż tak ciężko jak straszą inni (chyba że to straszy twoja konkurencja :) )
4. Jeszcze jedna uwaga - należy odróżniać PROGRAMOWANIE od PROJEKTOWANIA. Do Programowania potrzebny jest program i szkolenie z programu. Do wykonywania instalacji w systemie LCN i projektowania takich instalacji wystarczy BEZPŁATNE szkolenie i otwarty umysł. Co do uwagi kolegi Grubaa powiem tak - nie ma żadnych specjalnych wymagań dla projektantów instalacji LCN. Poza tym takie projekty z tego co wiem nie są konieczne (np. w ZE nikt ich nie ogląda). Są one jedynie przydatne dla firmy wykonawczej. Ja jestem wykonawcą, ale przy wycenach często robię dla klientów taki projekt by później lepiej orientować się w temacie ( a nie mam uprawnień do wykonywania projektów elektrycznych :). Wiem również że projekty systemu LCN przedstawiciele producenta wykonują za darmo - tak jest przynajmniej w moim przypadku (chyba że jestem uprzywilejowany :)

Na zakończenie dla wszystkich bojących się Inteligentnych Instalacji a w szczególności systemu LCN dodam, że gdzieś wyczytałem, że w Warszawie powstaje pierwszy wieżowiec, który będzie prawdopodobnie wyposażony w system LCN. Dlaczego nie EIB lub np. LON niech wytłumaczą ci, którzy są przeciw temu systemowi. Ja tylko żałuję że mam za małą firmę by startować w przetargach do wykonania instalacji w tym wieżowcu :(
Jeżeli ten obiekt powstanie i tak będę zadowolony, bo wtedy więcej firm zacznie instalować takie systemy...

Pozdrawiam wszystkich i życzę więcej optymizmu

Witam ponownie kolegę "Jariwo 7" i wszystkich zainteresowanych tematyką I.B.
Zgadza się. Budowlanka ma teraz pełne ręce roboty. Podtrzymuję swoje stanowisko w kwestii różnic systemowych pomiędzy EIB/KNX a LCN. Uważam jednak, że to oprzewodowanie LCN jest prostsze od stosowanego w EIB/KNX. Prawdą jest również, że praktyka czyni mistrza. To co na początku wydaje się skomplikowane, później najzwyczajniej bawi (ale tylko tych, którzy to lubią).
Jest rzeczą dla wszystkich oczywistą, że aby w zgodzie z przepisami podjąć działalność wykonawczą, projektową lub programistyczną należy wykazać się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi posiadane kwalifikacje, uprawnienia, atesty i certyfikaty uprawniającymi do podejmowania wyznaczonych zadań i odpowiedzialności za ich zgodną z przepisami realizację. Tego typu dokumentów nie otrzymuje się po szkoleniu podstawowym w systemie LCN. "Otwarty umysł" to w tym przypadku za mało szanowny kolego "Jariwo 7".
Jestem głęboko przekonany, że bardzo chętnie i często korzystałbym z pomocy, poradnictwa i usług specjalistów systemowych LCN, ale absolutnie nie zwalniałoby mnie to z konieczności przedłożenia moim przełożonym stosownego pakietu dokumentów potwierdzających i uwierzytelniających moje własne kwalifikacje merytoryczne.
A tego wieżowca szkoda. Przyjedź do Wrocławia. Tu budować będą cały Manchattan i wiele innych wieżowców. Dla takich fachmanów jak ty to ELDORADO.
Pozdrawiam. inteldom

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » ndz maja 20, 2007 20:39

gruhaa pisze:
inteldom pisze: Z informacji zawartych w moich poprzednich postach wynika, że projektowanie instalacji elektrycznych i projektowanie instalacji w systemie LCN to dwie różne sprawy. Po prostu nie mając uprawnień do projektowania i wykonywania instalacji w systemie LCN jakikolwiek inny projektant nie może tego robić.

Zanaczy się, że producent LCN stawia wyżej swoje wewnętrzne prawo nad ustawy i rozporządzenia?

Witam kolego "gruhaa".
Wiem, że to "brzydko pachnie", ale na to mi wyglada.
Pozdrawiam. inteldom

adaxx
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: adaxx » wt maja 22, 2007 9:14

Witam. Jestem tu nowy i od jakiegos czasu zaczalem interesowac sie instalacjami inteligentymi.A wlasciwie to dopiero zaczynam :). chcialbym zdobyc jakies uprawnienia do projektowania i instalatorstwa w tej dziedzinie (najlepiej z certyfikatem). Nie wiem w ktory system sie zaczac wdrazac. Czy moze znacie jakies osrodki prowadzace takie szkolenia? Moze powinienem zaczac od szkolen ogolnych a potem dopiero przejsc w jakis konkretny system? Za wszelkie sugestie bardzo dziekuje

inteldom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: inteldom » wt maja 22, 2007 11:48

koczab pisze: Witam kolegę "piotrg1967" i innych kolegów na forum
Wydaje mi się że warto zainwestować sobie w okablowanie stosunkowo małe pieniądze by móc korzystać póżniej z LCN.
1.starać się przewidzieć co chcemy sterowac czym chcemy sterowć i ew z jakiego miejsca od tego uzależnić montaż głębokich puszek ew kieszeniowych.
2.starać się wykonać instalacje 4 przewodami (ja do tradycyjnych ydy3x dokładam luzem lgy)
3.Instalacje wykonać w systemie gwiazdy lub podwójnej gwiazdy
dodatkowo bez puszek.Przewody z oswietlenia wyłączników i innych urządzeń sterowanych doprowadzić należy bezpośrednio do rozdzielni.
W telegraficznym streszczeniu.
Pozdrawiam

Witam kolegę "koczab" i pozostałych kolegów na forum.
W każdym przypadku, w odniesieniu do każdego systemu I.B. należy ułożyć instalację elektryczną spełniającą uwarunkowania systemowe wybranego do przyszłego wdrożenia systemu I.B., umożliwiającą przy tym normalne użytkowanie instalacji konwencjonalnej w okresie przejściowym. Koszty to rzecz osobna. Z punktu widzenia korzyści wynikających z ich poniesienia, w fazie przejściowej mogą się one wydawać nikłe lub wręcz żadne. Dopiero w trakcie stopniowej, bezkolizyjnej wymiany systemów z konwencjonalnego na I.B. ujawniają się korzyści wynikające z dalekowzroczności i rozsądku projektanta i wykonawcy tego typu rozwiązań.
ad.1: Trudno czasem przewidzieć wszystkie urządzenia, którymi zamierzamy sterować. Pamiętajmy więc przy tym, że świat techniki i technologii pędzi naprzód.
Natomiast to, czym zamierzamy sterować, t.zn. jakim medium, to zależy wyłącznie od wybranego systemu I.B. To może być zapięcie rzędu 10...30 V, napięcie 230 V, fale radiowe, podczerwień itp. Zastosowanie jakichkolwiek puszek w budynkach i wnętrzach wykonanych z wielkiej płyty jest po prostu nie możliwe. Stąd systemy pojedynczej i podwójnej gwiazdy stosowane w takich sytuacjach.
ad.2: Przy układaniu przewodów pamiętać należy o stosownych normach i przepisach. Stosowanie jakichkolwiek "prowizorek" jest niedopuszczalne.
ad.3: Doprowadzenia i wyprowadzenia przewodów owszem, z (co najmniej) jednego punktu węzłowego sieci. Ale nie musi to być rozdzielnia elektryczna (sensu stricto), wystarczy odpowiednia rozdzielnica szafkowa.
Z lekkim rozwinięciem tematu i pozdrowieniami - inteldom. :wink:

ODPOWIEDZ