Internet po sieci NN, czy gdzieś u nas działa ?

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Re: Internet po sieci NN, czy gdzieś u nas działa ?

Post autor: Elektro-Serwis » pt lut 24, 2012 22:01

Darom pisze:Witam

Te paskudztwa powinny być dawno zabronione. Tak jak inne technologie świeciowe powodujące ogólne zanieczyszczenie. Należy dbać o otoczenie, a tzw. PLC powinno dawno spocząć w muzeum techniki.

pzdr
-DAREK-
Dokładnie z ust Mi wyjąłeś , przecież to nie idzie kablem tylko Nasza instalacja robi za antenę zakłócającą wszystko co używa eteru , a radia Luksemburg się przy tych urządzeniach nie posłucha :-(
Pozdrawiam DareckY

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » sob lut 25, 2012 8:05

Elektro-Serwis pisze:Dokładnie z ust Mi wyjąłeś , przecież to nie idzie kablem tylko Nasza instalacja robi za antenę zakłócającą wszystko co używa eteru , a radia Luksemburg się przy tych urządzeniach nie posłucha
Darom pisze:Te paskudztwa powinny być dawno zabronione. Tak jak inne technologie świeciowe powodujące ogólne zanieczyszczenie. Należy dbać o otoczenie, a tzw. PLC powinno dawno spocząć w muzeum techniki.
Pytanie:
czy Wy, Koledzy piszecie o czymś, co widzieliście, albo nawet stosowaliście, czy o czymś, o czym wyłącznie słyszeliście?

Pozdrawiam, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » sob lut 25, 2012 11:52

e-sparks pisze: czy Wy, Koledzy piszecie o czymś, co widzieliście, albo nawet stosowaliście, czy o czymś, o czym wyłącznie słyszeliście?
Pozdrawiam, Wiesław
Witam
Nigdy nie kupiłem takiego urządzenia i nie przewiduję w najbliższej przyszłości kupić. Natomiast nie twierdzę, że ta "technologia" nie działa. W wielu przypadkach działa i jest skuteczna. Tę skuteczność można porównać do skuteczności dziury w szambie. Jak ktoś sobie zrobi dziurę w szambie i część ścieków odprowadza do ziemi, to też działa. Oczywiście pomijając sprawę zanieczyszczenia wód gruntowych. To tylko takie małe porównanie.

Według mnie problem transmisji danych po liniach przesyłu energii elektrycznej jest raczej problemem telekomunikacyjnym niż elektrycznym. Przynajmniej jeśli rozważamy przydatność tej technologii do transmisji informacji, jej pojemność, przepływność, wpływ na otoczenie elektromagnetyczne, podatność na zakłócenia.

Pamiętam kiedyś - może z 10 lat temu- byłem na spotkaniu, gdzie jakaś firma bodajże ze Śląska, dokonywała jednego z pierwszych wdrożeń dla jakiegoś osiedla mieszkaniowego/może dzielnicy/ na południu Polski. Powiedziałem im, że jest to rowiązanie beznadziejne (wypisałem im dlaczego). Oni sprawiali wrażenie, że nie za bardzo wiedzą o co chodzi, a paplali w kółko to co dostawca tych urządzeń włożył im do głowy. Coś tam zrobili, ale nie rozwinęli się.
Na szczęście technologia ta dla rozwiązań dostawy Internetu do domu - umiera z racji własnej niewydolności, przy rosnących wymaganiach odnośnie przepływności. Nawet odchodzi się od niej w teledacji (kol. Marcin pisał o tym inkasencie do przyszedł spisać licznik) - gdyż bardzo łatwo, nawet przypadkowo zakłócić kanał transmisyjny. I nie za bardzo pomagają ostatnie implementacje OFDM. A z drugiej strony mamy bardzo tanie taryfy teledacyjne GSM (spotkałem się z takimi 3zł/mies).

Co do zastosowań domowych - czyli w obrębie instalacji domu - typu trzeba połączyć komputer na piętrze z routerem a parterze napiszę później (jeśli znajdę trochę czasu).

Natomiast dlaczego jest to technologia śmieciowa - nie będę tutaj pisał, bo jest to forum elektryczne.
Kiedyś (przy okazji omawiania uprawnień budowlanych) pisałem, że studiowałem i telekomunikację i elektrotechnikę. Dlatego wiem ,że mimo wspólnych korzeni - specjalista telekomunikacji nie zrozumie elektryka i vice versa. Niech jedni i drudzy zajmują się tym na czym się znają najlepiej.
pm001 pisze: NN - najwyższe napięcia
nN - niskie napięcia
Co innego przesył danych w sieciach przesyłowych NN. Tutaj światłowodem - jak najbardziej tak.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: Elektro-Serwis » sob lut 25, 2012 12:32

Czyli wszystko wiadomo , coraz więcej technologi bez przewodowych i dołożymy jeszcze promieniowanie przez sieci energetyczne to będzie niezły smog energetyczny , a przesył po liniach NN i WN jest faktycznie realizowany światłowodem a ostatnio wprowadzane liczniki z odczytem zdalnym wykorzystują technologie GSM lub częstotliwości radiowe małej mocy :) a PCL niestety u Nas chyba się nie przyjął .
Pozdrawiam DareckY

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » sob lut 25, 2012 12:42

Elektro-Serwis pisze:a ostatnio wprowadzane liczniki z odczytem zdalnym wykorzystują technologie GSM lub częstotliwości radiowe małej mocy :) a PCL niestety u Nas chyba się nie przyjął .

tylko ja zamiast słowa niestety napisałbym "na szczęście się nie przyjął" ;-)
Oczywiście sprawa smogu jest istotna, ale ... nie można wkładać PLC nawet do wspólnego worka z sieciami bezprzewodowymi. Może innym razem rozwinę ten temat - teraz brak czasu.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

ODPOWIEDZ