Krótkie zapady napięcia.

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
kamil8866
Rozmówca
Rozmówca

Krótkie zapady napięcia.

Post autor: kamil8866 » pt gru 16, 2011 17:07

Witam serdecznie,

Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej na temat Jakości energii elektrycznej, a dokładniej koncentruję się na zapadach napięcia, szczególnie tych krótkich.
Przejdę do sedna:

Poszukuję urządzeń - dosłownie obojętnie jakiego przeznaczenia itp ważne jest by urządzenie to było czułe na krótkie zapady napięcia. Najlepiej w granicach 20ms (jeden okres przebiegu napięcia), oczywiście im mniej tym lepiej.
Z tego co znalazłem to lampy wysokoprężne sodowe wyłączają się przy zapadzie napięcia 40ms i niestety nic więcej.

Proszę o pomoc we wskazaniu czułych na zapady urządzeń.

Ps. za pomoc chętnie podzielę się wynikami badań z laboratorium takiego urządzenia.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

melon
Rozmówca
Rozmówca

Re: Krótkie zapady napięcia.

Post autor: melon » pt gru 16, 2011 17:50

Zasilacz impulsowy np. do komputera.

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Re: Krótkie zapady napięcia

Post autor: gruhaa » pt gru 16, 2011 19:34

Rejestrator parametrów sieci.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

kamil8866
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil8866 » czw gru 22, 2011 21:38

Zasilacz impulsowy np. do komputera.
Niestety zasilacze impulsowe mają filtry, aby ograniczyć właśnie zakłócenia.
Rejestrator parametrów sieci.
Oczywiście, że tak, bo do tego rejestratory są konstruowane :). Im zapady napięcia nie szkodzą.

Szukam odbiorników, które nie są zasilane przez zasilacze (zasilacz wszystko mi psuje, bo wyposażony jest w kondensatory, przez które zapady rzędu kilku, kilkunastu milisekund nie mają prawa przejść). Najprostszym takim odbiornikiem jest żarówka (z drucikiem wolframowym), bo zapad nawet 5ms jest widoczny gołym okiem jako "mrugnięcie".
Może jeszcze ktoś wpadnie na jakiś pomysł, każdy wezmę pod uwagę.

Pozdrawiam, Kamil

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » czw gru 22, 2011 22:48

Ale Kolega temat wybrał... Nic trudniejszego już nie było? :D Wyzwanie duże, nie ma co. Mnie to czeka za rok na zaocznych.

kamil8866
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil8866 » pt gru 23, 2011 13:43

Temat ciekawy, a jednocześnie jest to duży problem normalizacyjny i pomiarowy. Są dwie normy, które definiują zapady napięcia (dla zainteresowanych norma PN-EN 50160 oraz nowa PE-EN 61000-4-30) różnią się głównie czasem trwania zapadu napięcia. Odpowiednio 10ms i 20ms. Aby zapad był brany pod uwagę musi mieć wartość poniżej 90% Un, rejestratory jakości energii elektrycznej mierzą wartość średnią, a więc zapad rzędu kilku mili sekund nawet bardzo głęboki może niedostatecznie zaniżyć średnią, a zatem miernik pokaże, że z siecią jest wszystko ok.

ODPOWIEDZ