Moc bierna pojemnościowa

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Moc bierna pojemnościowa

Post autor: elmontjs » wt mar 04, 2014 18:36

witam kolegów
spotkałem się aktualnie z dośc niecodziennym zjawiskiem : moc bierna pojemnościowa (dodam w dużym biurowcu). Czy ktoryś z kolegów przerabiał ten temat? Czy zwykłe regulatory stosowane w bateriach kondensatorów poradzą sobie z "baterią dławików"?
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: moc bierna pojemnościowa

Post autor: e-sparks » wt mar 04, 2014 20:25

elmontjs pisze:moc bierna pojemnościowa (dodam w dużym biurowcu). Czy ktoryś z kolegów przerabiał ten temat?
Nic niezwykłego, rozległa sieć, kilometry przewodów pod napięciem a bez obciążenia, do tego stare lampy jarzeniowe z kondensatorami w środku oraz zasilacze komputerowe, nawet w stanie stand-by, zasilacze UPS; wszystko to składa się na generowanie mocy biernej pojemnościowej.
elmontjs pisze:Czy zwykłe regulatory stosowane w bateriach kondensatorów poradzą sobie z "baterią dławików"?
Na przykład MRM-12 tak.
Pozdrawiam, Wiesław

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » wt mar 04, 2014 20:58

Ciekawe czy przy dużej asymetrii obciążeniowej regulator zda egzamin.

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » wt mar 04, 2014 21:44

A ja bym podejrzewał raczej nowoczesne oprawy ledowe, a raczej ich zasilacze. Trzeba przeprowadzić analizę i dopiero coś dobrać bo inaczej się nie da.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr mar 05, 2014 0:50

dzięki kolegom za cenne sugestie. Szczerze mówiąc jestem w tym budynku przed badaniem analizatorem, na razie fakt mocy biernej pojemn. stwierdziłem na podstawie rachunku (czekam na oficjalne zlecenie), więc nie wiem jeszcze dokładnie o jakiej skali zjawiska mówie (na pewno warto komensować bo to kwota na poziomie 1100zł /m-c), żeby było ciekawiej, rachunek wykazuje równieć obecność mocy b. indukcyjnej (ok 1000zł/m-c).
bezpiecznik123 pisze:A ja bym podejrzewał raczej nowoczesne oprawy ledowe, a raczej ich zasilacze. Trzeba przeprowadzić analizę i dopiero coś dobrać bo inaczej się nie da.
też tak pomyślałem , ale po analizie inst. ośw. LEDów nie znalazłem, co najwyzej kilkanascie na kilkaset lamp swietlówkowych bezdławikowych (które ewentualnie mógłbym podejzewać o charakter pojemnosciwy,ale to raczej nie ta skala )
Simcode pisze:Ciekawe czy przy dużej asymetrii obciążeniowej regulator zda egzamin.
to już przerabiałem,budynek na pewno ma asymetrie obciążenia, oczywiście bardziej kosztowny układ kompensacji trzech faz indywidualnie (więc 3 regulatory), ale oczywiście o tym musza zdecydować pomiry tg fi w funkcji czasu.
e-sparks pisze:Nic niezwykłego, rozległa sieć, kilometry przewodów pod napięciem a bez obciążenia, do tego stare lampy jarzeniowe z kondensatorami w środku oraz zasilacze komputerowe, nawet w stanie stand-by, zasilacze UPS; wszystko to składa się na generowanie mocy biernej pojemnościowej.
to chyba najprawdopodobniejszy scenariusz , po prostu musze to wyłapać z pomiarów, ale przyznam że mnie zaskoczył.
e-sparks pisze:Na przykład MRM-12 tak.
kolego e-sparks czy ów regulator poradzi sobie z kondensatorami i dławikami jednoczesnie (nie miałem okazji kompensować biernej pojemnościowej wiec prosze o rade - wiem , są instrukcke, ale zdanie praktyka jest mi bardziej cenne )

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » śr mar 05, 2014 8:26

elmontjs pisze:(na pewno warto komensować bo to kwota na poziomie 1100zł /m-c), żeby było ciekawiej, rachunek wykazuje równieć obecność mocy b. indukcyjnej (ok 1000zł/m-c).
Ciężki temat, ale wart uwagi, 2100 zł. miesięcznie daje duże pole do popisu.
Taki rozkład mocy sugeruje generowanie mocy pojemnościowej po godzinach pracy firmy, a indukcyjnej w czasie jej normalnej działalności.
elmontjs pisze:budynek na pewno ma asymetrie obciążenia, oczywiście bardziej kosztowny układ kompensacji trzech faz indywidualnie (więc 3 regulatory), ale oczywiście o tym musza zdecydować pomiry tg fi w funkcji czasu.
Wystarczy prosty pomiar prądu/mocy w poszczególnych fazach. Bezsprzecznie regulacja cosinusa w każdej fazie jest jak najbardziej lepsza i skuteczniejsza od jednofazowej, ale znacznie droższa. To nie tylko 3 regulatory (lub 3-fazowy regulator), to również część kondensatorów i dławików w wykonaniu 3x230 woltów. Do tego większa ilość styczników, niż normalnie.
elmontjs pisze:czy ów regulator poradzi sobie z kondensatorami i dławikami jednoczesnie (nie miałem okazji kompensować biernej pojemnościowej wiec prosze o rade - wiem , są instrukcke, ale zdanie praktyka jest mi bardziej cenne )
Jak najbardziej poradzi sobie, ale (nie obraź się) Ty będziesz miał duże kłopoty.
Praktyk radzi: oblicz i wstępnie określ parametry kompensacji i zamów baterię w firmie, która zajmuje się tym tematem profesjonalnie, da gwarancję, wystawi CE.
Praktyk nie radzi: samemu klepać g...o dla paru groszy więcej i składać baterię w garażu.
Wygląd nie ten i ta jakość.....
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Moc bierna pojemnościowa

Post autor: elmontjs » śr mar 05, 2014 11:01

Jak najbardziej poradzi sobie, ale (nie obraź się) Ty będziesz miał duże kłopoty.
Praktyk radzi: oblicz i wstępnie określ parametry kompensacji i zamów baterię w firmie, która zajmuje się tym tematem profesjonalnie, da gwarancję, wystawi CE.
Praktyk nie radzi: samemu klepać g...o dla paru groszy więcej i składać baterię w garażu.
Wygląd nie ten i ta jakość.....
zgadzam sie z tobą w pełni kol e-sparks , jeżeli po pomiarach PF i harmonicznych wyjdzie z tego skomplikowany układ , to wylicze parametry i zlecę wykonaanie - nawet nie będzie mi się chciało budować takiej baterii ( bo to niewielki zysk biorąc pod uwagę ceny za jakie ja kupie podzespoły i cene gotowego zestawu) gdzieś to zlecę i zamontuje gotowca , ale pozwólcie wrócę do tematu po analzie jakości .

kompensacjamocybiernej.pl
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kompensacjamocybiernej.pl » pt mar 07, 2014 21:43

Polecam zainstalować hybrydowy kompensator mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej.

W razie problemów chętnie pomogę przy doborze prawidłowego urządzenia.

jakubgalicyjski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jakubgalicyjski » sob mar 08, 2014 8:52

Nie mam zbyt dużej wiedzy z kompensacji mocy biernej pojemnościowej bo w mojej praktyce mam do czynienia z dużymi ilościami mocy biernej indukcyjnej, ale spotkałem się z kompensatorem mocy biernej pojemnościowej statycznym z regulatorem czasowym zamiast regulatora cosinus fi, co jest rozwiązaniem tańszym a nie mniej skutecznym.

kompensacjamocybiernej.pl
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kompensacjamocybiernej.pl » sob mar 08, 2014 16:13

Zgodzę się z kolegą w przypadkach, gdy wartość mocy biernej pojemnościowej ma wartość stałą w czasie. Wówczas możemy zastosować dławik indukcyjny do kompensacji mocy biernej pojemnościowej i zdarza się, że takie dławiki są podłączane do sieci na stałe i właściwie pełnią swoją funkcję. W opisywanym na początku forum przypadku występowania mocy biernej pojemnościowej i indukcyjnej, w rachunku za energię elektryczną, możemy stwierdzić, że moc bierna nie jest stała w czasie. Prawdopodobnie moc bierna pojemnościowa jest generowana poza godzinami pracy, a moc bierna indukcyjna wynika z pracującej wentylacji, klimatyzacji czy też oświetlenia w czasie pracy. W obiektach biurowych bardzo trudno jest przewidzieć charakter obciążenia w czasie. Odbiorcy korzystający z takich obiektów mogą rozpoczynać i kończyć pracę o różnych godzinach, nie wspominając o tym, że sami najemcy mogą się zmieniać, a co za tym idzie zmieniać się też będzie charakter obciążenia. W przypadku takiego obiektu tylko hybrydowy kompensator mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej w wykonaniu asymetrycznym jest w stanie zapewnić całkowity brak opłat ze energię bierną. Występują na rynku regulatory które są w stanie wysterować jednocześnie dławikiem indukcyjnym, kondensatorami 3-fazowymi i kondensatorami 1-fazowymi. Przykładowo potrzebujemy na daną chwilę na fazie L1 – (0,5kvar), L2 – (1kVar), L3 – (-2kVar), regulator załączy 3-fazowy dławik indukcyjny o mocy 2,5kVar, na fazie L1 kondensator 1-faz. 0,5kVar, L2 kondensator 1-faz. 1,5kVar, L1 kondensator 1-faz. 2kVar. Takie rozwiązanie zawsze gwarantuje całkowite wyeliminowanie opłat za energię bierną „bez półśrodków i czarowania klienta, że do zera to się nigdy nie da skompensować”

ODPOWIEDZ