Moc bierna pojemnościowa

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Moc bierna pojemnościowa

Post autor: Simcode » sob mar 08, 2014 17:05

kompensacjamocybiernej.pl pisze:wyeliminowanie opłat za energię bierną
Ale pojemnościowej to przy tak niesymetrycznych obciążeniach fazowych i czasowych zmianach nie da się wyeliminować ,można je tylko zmniejszyć.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 10, 2014 11:32

kompensacjamocybiernej.pl pisze:Polecam zainstalować hybrydowy kompensator mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej.

coś bliżej kolego o tym urządzeniu możesz powiedzieć , może jakiś link do karty katalogowej , DTR-ki ? oczywiście rozumię ze wartości mocy kompensowanej (elementów) będą indywidulnie dobrane , ale chetnie coś o tym poczytam , a nieukrywam że nawet gabaryt tej skrzynki jest teraz istotny, bo juz widze że to bedzie problem. narazie chcę zebrać jak najwięcej danych do wliczenia baterii- analizator mogę załozyc dopiero w środę i chcę go z tydzień potrzymać na obiekcie.
Człowiek uczy się całe życie i ...

kompensacjamocybiernej.pl
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kompensacjamocybiernej.pl » pt mar 14, 2014 17:20

Co do wypowiedzi Kolegi Simcode to informuje że da się wyeliminować opłaty za energię bierną oddaną do zera. W przypadku niesymetrycznych obciążeń pojemnością również. Wynika to z faktu możliwości jakie daje hybrydowy kompensator mocy biernej. Mimo że urządzenie posiada dławik symetryczny 3-fazowy to posiada również kondensatory 1-fazowe i to one w połączeniu dają możliwość kompensowania niesymetrycznego pojemności. Pamiętajmy o tym że załączenie dławika indukcyjnego o mocy 1kVar i kondensatora o mocy 0,5kVar daje nam indukcyjność o mocy 0,5kVar mimo iż nie mamy w układzie dławika o takiej mocy. Rzecz tyczy się również każdej fazy z osobna.
Co do prośby Kolegi elmontjs to proponuje odwiedzić stronę kompensacjamocybiernej pl i w zakładce kompensatory mocy biernej znajdziesz urządzenie którego szukasz.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt mar 14, 2014 18:49

kompensacjamocybiernej.pl pisze:to informuje że da się wyeliminować opłaty za energię bierną
Czy kolega wziął pod uwagę częstotliwość załączania i wyłączania urządzeń ,coś pracuje 30 sek i się wyłącza i za chwile coś innego załącza się i wyłączy reakcje regulatora na te zmienne muszą być i są opóźnione.

kompensacjamocybiernej.pl
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kompensacjamocybiernej.pl » sob mar 15, 2014 11:21

Regulator analizuje parametry w czasie rzeczywistym. Możemy ustalić w nim parametr, który odpowiada za szybkość jego działania. Musimy jednak pamiętać o konieczności rozładowania pojemności kondensatorów przed ich ponownym załączeniem. Standardowe rezystory rozładowcze w kondensatorach rozładowują go w czasie do 60sek. W przypadku gdy chcemy uzyskać szybszy czas reakcji kompensatora możemy zastosować rezystory rozładowcze w kondensatorach o mniejszej rezystancji tak by kondensator rozładował się w np. 30 lub 20sek. Gdy potrzebujemy czasów reakcji rzędu kilku sek. lub jej części możemy zastąpić styczniki łącznikami tyrystorowymi i wówczas do kondensatora stosujemy reaktor rozładowczy. Oczywiście pierwsze z przedstawionych rozwiązań jest tańsze i w większości przypadków wystarczające.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob mar 15, 2014 19:09

No właśnie dlatego tak do końca się nie da zlikwidować pojemnościowej przy zmiennej sieci. Ci co to chcieli zrobić przypłacili to wysmolonymi stycznikami lub pękatymi kondensatorami.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » ndz mar 16, 2014 22:10

Simcode pisze:No właśnie dlatego tak do końca się nie da zlikwidować pojemnościowej przy zmiennej sieci. Ci co to chcieli zrobić przypłacili to wysmolonymi stycznikami lub pękatymi kondensatorami.
Do kompensacji m.b. pojemnościowej służą dławiki, a przy asymetrii stosuje się jednofazowe elementy (np dławiki ) i trzy regulatory , bądź jeden przystosowany do pracy w sieci asymetrycznie obciążonej np NOVAR 2618 -on reaguje też na zmienność charkteru obciążenia i na zmienność tg fi w funkcji czasu.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » ndz mar 16, 2014 23:58

elmontjs pisze:bądź jeden przystosowany do pracy w sieci asymetrycznie obciążonej np NOVAR 2618 -on reaguje też na ...
Przejrzałem pobieżnie instrukcję do Novara-a: on nie steruje dławikami do kompensacji mocy pojemnościowej, tylko jest "normalnym" regulatorem.
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 17, 2014 1:52

e-sparks pisze:Przejrzałem pobieżnie instrukcję do Novara-a: on nie steruje dławikami do kompensacji mocy pojemnościowej, tylko jest "normalnym" regulatorem.

nie miałem jeszcze w ręku tego regulatora , ale z danych wynika że mierzy on "ujemne" wartości PF (chyba że źle odczytałem dane techniczne - nie miałem okazji widziec wersji polskojęzycznej) podobnie jak proponowanu przez Ciebie MRM12 , więc jak rozumię do jego wyjścia należy podpiąć styczniki załączające dławiki.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 17, 2014 2:16

e-sparks pisze:Przejrzałem pobieżnie instrukcję do Novara-a: on nie steruje dławikami do kompensacji mocy pojemnościowej, tylko jest "normalnym" regulatorem.

Kolego e-sparks rzuć okiem na tą instrukcję , rozdz.:4.2.1.2 .
Na tej stronce jest w PDF:

http://www.plcs.net.pl/index.php/katalo ... topni.html

ODPOWIEDZ