Przepalenie zabezpieczenia a wyższe harmoniczne
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
Przepalenie zabezpieczenia a wyższe harmoniczne
Chciałbym skierować pytanie do osób doświadczonych pracą z przekształtnikami. Czy obecność wyższych harmonicznych w układzie może powodować (prócz standardowego przepalenia) mechaniczne uszkodzenie bezpiecznika?
W ramach wyjaśnienia, zabezpieczenie typu Protistor SRF 70 QF 100 A. W układzie występują filtry EMC oraz przekształtnik oparty na IGBT.
W ogóle, jakie zjawisko może powodować mechaniczne uszkodzenie takiego zabezpieczenia? Raz zdarzyło się nawet, że bezpiecznik nie został przepalony, a jedynie materiał, z jakiego został wykonany, pękł. Pęknięcie na skutek drgań spowodowanych niepoprawnym montażem wykluczam.
Pozdrawiam,
Maciej
Re: Przepalenie zabezpieczenia a wyższe harmoniczne
Bezpieczniki topikowe tak mają, że przy pewnych wartościach prądów naprężenia termiczne występujące w korpusie ceramicznym mogą spowodować pękanie korpusu bezpiecznika.
Podczas badań laboratoryjnych wykonuje się próby takimi prądami, ale jak widać zawsze może się trafić egzemplarz który mimo wszystko popęka.
Harmoniczne nie mają tu znaczenia a jedynie "prawdziwa" wartość skuteczna prądu.
Pozdrawiam
Teodor
-
- Rozmówca
- Posty: 35
- Rejestracja: wt sty 17, 2012 7:03
Re: Przepalenie zabezpieczenia a wyższe harmoniczne
Dla ścisłości: to harmoniczne decydują o różnicy pomiędzy wartością skuteczną, a wartością wskazywaną przez niektóre co prostsze mierniki.TEODOR_P pisze:Harmoniczne nie mają tu znaczenia a jedynie "prawdziwa" wartość skuteczna prądu
Co do głównego tematu - proponowałbym jeszcze sprawdzić dobór zabezpieczenia pod kątem wytrzymałości zwarciowej.
Re: Przepalenie zabezpieczenia a wyższe harmoniczne
Dobór zabezpieczenia jest raczej trafny. Pracuję z kilkudziesięcioma takimi przekształtnikami. Do tej pory przepalenie bezpiecznika następowało w sposób "normalny" (tj. bez mechanicznego uszkodzenia), jednakże w tym jednym urządzeniu występuje opisany w pierwszym poście problem.
Pozdrawiam,
Maciej