Rejestrator jakości energii.

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
ibra
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: pt sie 15, 2003 12:27
Lokalizacja: Bliżyn

Rejestrator jakości energii.

Post autor: ibra » wt lis 29, 2005 19:02

Witam,
chciałbym zakupić rejestrator parametrów sieci elektrycznej ( prąd, napięcie, moc, energia, cos, harmoniczne). Jest ich sporo na rynku, czy koledzy mogą pomóc w wyborze. Chciałbym móc badać zawartość harmonicznych( chyba wystarczy do 40). Ważna jest też grafika wydruków. Inwestorzy lubią płacić jak jest zrozumiale nawet dla nie elektryka. Poziom ceny do 8 tyś.
Pozdr JKPost autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

suchiy
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 29, 2005 19:40
Lokalizacja: Olsztyn

Rejestrator jakości energii.

Post autor: suchiy » wt lis 29, 2005 22:06

Witam,
Jeżeli chodzi o harmoniczne to wystarczy badać do 25, później poszczególne widma się na siebie nakładają.
Trzeba zwrócić uwagę na to by były mierzone wszystkie potrzebne paramerty sieci z odpowiednią częstotliwością próbkowania (im większa tym pomiary, a tym samym późniejsza wizualizacja dokładniejsze)- niestety z tym wiążą sie znaczne koszta (droższa elektronika).
Przydałby się przyjazny interfejs programu do obróbki danych (często prgramy te są bardzo toporne/dziwne - nieintuicyjne).
Ważne jest to aby było zasilanie z baterii a także z sieci (zasilacz) - czasami analiza parametrów trwa kilka dni, baterie nie wytrzymają a samo zasilanie sieciowe nie jest pewnym rozwiązaniem.
Kiedy chcemy zostawić taki analizator na dłuższy czas w środowisku z dużą ilością zanieczyszczeń/pyłu przede wszystkim w przemyśle ciężkim przydaje sie budowa walizkowa z odpowiednim uszczelnieniem.
Z technicznych parametrów trzeba wiedzieć jakich rzędów prądy zamierzamy badać - dobór odpowiednich cęgów prądowych.

Konkretnego modelu niestety nie wskażę, nie orientuję się w cenach poszczególnych modeli, zostawiam do własnego przemyślenia, uwzględniając powyższe, pewnie jeszcze nie do końca pełne wskazówki.

Mam nadzieję, że choć troche pomogłem,
Pozdrawiam

zax
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 295
Rejestracja: wt cze 08, 2004 6:47
Lokalizacja: Ruda śląska

Rejestrator jakości energii.

Post autor: zax » śr lis 30, 2005 6:11

Witam
Eksploatuję AR 4 i AR 5, to są mierniki z tej półki cenowej.
Firma CIRCUTOR, cęgi prądowe od 50 mA do 5000 A, zgodnie z zamówieniem wybór przedziału prądowego. Obudowa dosyć szczelna, do zapyleń nadaje się. Pamięć trochę mała.
Pozdrawiam
zax

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5778
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Rejestrator jakości energii.

Post autor: STANCA » śr lis 30, 2005 9:23


luks

Rejestrator jakości energii.

Post autor: luks » pn gru 12, 2005 22:56

Witam Kolegów,

Jeśli chodzi o rejestrację harmonicznych to potrzebne jest aby mierzył do 40. Jest to uwarunkowane późniejszym odniesieniem parametrów do normy PN-EN 50160. Tam wytyczne podane są dla pomiarów do 40 harmonicznej. Obecnie z tego co się orientuję prowadzone są konsultacje aby rozszerzyć ten zakres do 50.

Podsumowując: analizator powinien wykonywać pomiary zgodnie z normą. Powinien mieć zasilanie akumulatorowe, umożliwiające pomiar przez 7 dni. Ważne w przypadku analizy wahań napięcia (migotania światła) aby spełniał wymagania normy IEC 61000-4-15: 2003 a nie IEC 61000-4015-:1999.


Analizatory można znaleźć tu:
1. www.tomtronix.com.pl - producent HT Italia
2. www.merserwis.com.pl - producent Metrel

Pozdrawiam
Łukasz

ODPOWIEDZ