Spadek napięcia - jak sobie poradzić?

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
ziomek2
Rozmówca
Rozmówca

Spadek napięcia - jak sobie poradzić?

Post autor: ziomek2 » pt lip 13, 2007 9:52

Witam kolegów
Mam wielka prosbe. Otrzymalem od kolegi maila z inf dot spadku napiecia. Jestem obecnie na urlopie i nie mam czasu aby doradzic. Bede wdzieczny za pomoc

oto tresc maila

Mam pilną sprawę...Pracuję w pewnej firmie, gdzie jest wycinarka laserowa. Jest ona zasilana z sieci energetycznej, z której napięcie wynosi min. ok 360-390V. Prawidłowa wartość jaka potrzebna jest do prawidłowej pracy maszyny to 400V. Otóż podczas pracy wycinarki następują spadki napięcia w sieci energetycznej i to powoduje spadek mocy lasera i w konsekwencji złą pracę maszyny. Prawdopodobnie trzeba zastosować jakiś transformator, albo stabilizator napięcia..ale za bardzo nie wiadomo jaki dokładnie...a jak już dostaliśmy jakaś ofertę rozwiązania tego problemu to cena była "kosmiczna" Moja prośba jest taka....że jak bedziesz w pracy to popytaj się kilku fachowców ...może coś doradzą ....albo ewentualnie dadzą jakieś kontakty gdzie ten problem można rozwiązać trochę taniej. Dzwoniliśmy do serwisu (oddział w Polsce..ale tam kolesie to są całkowicie zieloni w tym temacie)...a maszyna była kupowana w Holandii.

Pozdrawiam

ziomek2 :)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca

Re: Spadek napięcia

Post autor: Rariusz » pt lip 13, 2007 12:39

Witam.

Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem ale
ziomek2 pisze: Pracuję w pewnej firmie, gdzie jest wycinarka laserowa. Jest ona zasilana z sieci energetycznej, z której napięcie wynosi min. ok 360-390V. Prawidłowa wartość jaka potrzebna jest do prawidłowej pracy maszyny to 400V.

Fakt w sieci są wahania elektryczne ale można by było poprawić zasilanie
w celu uzyskania wyższego napięcia bo normalnie to powinno oscylować w granicach
400V.
Proponuje porozmawiać z dostawcom energii może to poprawi choć trochę prace.
Po prostu dostarczyć energie o lepszych parametrach.
No bo jak wycinarka jest na 400V i sama powoduje spadki napięcia
no to przy 360V w sieci spadek będzie ogromny.
Fak może to nie będzie super rozwiązanie ale zawsze coś pomoże.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Spadek napięcia - jak sobie poradzić?

Post autor: STANCA » pt lip 13, 2007 17:20

Witam

zgodnie z
Dziennik Ustaw - rok 2007, nr 93, poz. 623 z dnia 2007-05-29

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego

230/400 V +6 % / -10 %, a od dnia 1 stycznia 2009 r. 230/400 V +10 % / -10 %.

Kupując kolejne urządzenie trzeba zastanowić się jak pracuje sięć. Czy jeszcze do tej sieci można dołączyć następne urządzenia. Teraz musicie popatrzeć, pomierzyć, sprawdzić czy przekroje przewodów wydadzą. No cóż trzeba zrobić inwentaryzację sieci i zainstalowanego obciążenia. Sprawdzić gdzie leży przyczyna. Po stronie zakładu czy energetyki. Gdzieś leży przyczyna, którą należy zidentyfikować.

przez net tego nie załatwisz. Małe napięcie w zasadzie to długość lini i przekroje kabli i przewodów. W wyjątkowych sytuacjach transformator nie wyrabia.

Maszyna też musi prawidłowo pracować przy pewnych odchyłkach napięcia.

Typowa sytuacja - najpierw zainstalujemy potem myślimy.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin714 » pt lip 13, 2007 18:55

Co tu doradzić jak nic nie wiadomo ani o maszynie ani o instalacjiw zakładzie ani o sieci zasilającej. Coś mi się wydaje ,że ktoś przyłączył ja do sieci publicznej gdzieś na peryferiach a teraz ma problem.

Przyłączając się do sieci we wniosku o warunki można sobie zażyczyć energię o innych parametrach jakościowych niż standardowe.

Dawaj wiecej szczegółów to może będzie ciekawa dyskusja.
pozdrawiam

marcin714

kafel56
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kafel56 » pt lip 13, 2007 22:34

Witam!
ziomek2 pisze: Prawdopodobnie trzeba zastosować jakiś transformator, albo stabilizator napięcia..ale za bardzo nie wiadomo jaki dokładnie...a jak już dostaliśmy jakaś ofertę rozwiązania tego problemu to cena była "kosmiczna"

A może zamiast płacić „kosmiczne” ceny za jakieś tam dziwaczne rozwiązania, lepiej pomyśleć o własnym, niezależnym zasilaniu?
Pozdrawiam kafel56

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Yeti55 » pt lip 13, 2007 23:35

Chyba mała łamigłówka dla dobrego elektryka, ale bez inwentaryzacji zasilania i rozprowadzenia energii niewiele mozna uzyskać. Spadki zawsze są, moze kable trochę za cienkie, a moze przydadzą się kondensatory, aby moc bierna nie biegała niepotrzebnie po drutach.
pozdrawiam Paweł

skucinka
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: skucinka » sob lis 24, 2007 23:17

myślę ,że to jest jednak wina fabryki. Wydaje mi sie ,że przewody odgrywaja tytaj znaczącą rolę, w tym glównie tkwi problem spadków napięć .
Zbyt dużą wartość mocy obciążającej przewody

ODPOWIEDZ