Spadek napięcia przy rozruchu silnika 2MW

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Polo10
Rozmówca
Rozmówca

Spadek napięcia przy rozruchu silnika 2MW

Post autor: Polo10 » pn gru 30, 2013 18:00

Witam

Pytanie dotyczy dopuszczalnych spadków napięcia w sieci SN. O ile pamiętam to normalne jest 8% a w stanach zakłóceniowych 13%. Mnie interesuje wartość jaka jest dopuszczalna przy rozruchu silnika np 2MW. I jeszcze jedno przy jakiej wartości może nastąpić utyk silnika.

Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

a-w
Rozmówca
Rozmówca

Re: Spadek napięcia przy rozruchu silnika 2MW

Post autor: a-w » czw sty 02, 2014 14:00

O tym, czy wystąpi utyk silnika, decyduje chwilowa (zmieniająca się w trakcie rozruchu) różnica pomiędzy momentem mechanicznym wytwarzanym przez silnik i momentem hamującym (obciążenia) wytwarzanym przez napędzaną maszynę. Dlatego nie znając ch-ki obciążenia nie sposób stwierdzić czy i przy jakim napięciu wystąpi możliwość utyku silnika.

Mareks77
Rozmówca
Rozmówca

Re: Spadek napięcia przy rozruchu silnika 2MW

Post autor: Mareks77 » śr sty 15, 2014 14:58

Dopuszczalne spadki napięcia w sieciach SN to 2 lub 8 % zależy jakie są to sieci (miejskie, wiejskie) oraz od odległości od głównego punktu zasilania.
Przy rozruchu silnika ok 2MW nie ma jednoznacznej reguły bo wszystko zależy od wspomnianej odległości od głównego punktu rozdziału czy transformatora SN, mocy samego transformatora, mocy już podpiętej na tym samym trafie i obciążenia samego silnika.

ODPOWIEDZ