Wyższe harmoniczne w dedykowanych instalacjach komputerowych

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
meteor2
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: meteor2 » pn wrz 19, 2005 11:55

Witam kolegów,

Temat ten jest po części kontynuacją wątku kolegi HPL, sprzed prawie roku o wyższych harmonicznych w instalacjach elektrycznych.
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=654 ... armoniczne
Nie jestem pewien, czy nie powinienem kontynuoawać tamtego wątku, alę ponieważ chciałem trochę sprawę "zawęzić i uszczegółowić", założyłem nowy wątek. A więc do rzeczy.
Wg PN-IEC 60364-5-523:2001 w obwodach trójfazowych, w ktorych mogą występować wyższe harmoniczne, w szczególności trzecia (o wartości ponad 15% prądu fazowego), przy doborze żył przewodów należy stosować współczynniki zmniejszające. Jest to oczywiście podyktowane przepływem prądu w przewodzie neutralnym.
Interesuje mnie bardzo, jak wyglądu sprawa udziału trzeciej harmonicznej w prądzie fazowym, w instalacji zasilającej sieć komputerową (instalacja dedykowana w okablowaniu strukturalnym).
Inaczej mówiąc, czy projektując wlz do zasilania dedykowanej rozdzielnicy komputerowej, należy stosować współczynniki ze wz. na udział trzeciej harmonicznej, czy nie?
Czy można gdzieś znaleźć jakieś wiarygodne informacje, określające, że np. że zasilacz komputerowy generuje wyższe harmoniczne w stopniu do 30% prądu fazowego, a świetlówka do 10% itd.
A może mają koledzy, jakieś praktyczne doświadczenia w tym temacie (pomiary zawartości wyższych harmonicznych w prądach fazowych); wspominał o tym kolega stachu_k, w wątku przytoczonym na wstępie ? Bardzo jestem ciekawy ich wyników.
Widziałem wiele projektów instalacji zasilających sieci komputerowe, ale nigdzie nie było mowy o trzeciej harmoicznej. Mam wątpliwości, czy to nie jest błąd. A może nie warto zawracać sobie głowy wyższymi harmonicznymi w takich instalacjach?

Pozdrawiam,
Meteor2

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

bgry
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: bgry » pn wrz 19, 2005 12:38

Byl w Wiadomosciach Elektrotechnicznych nr10/1990 artykul p/t"Wymagania IEC (International Electrotechnical Commision) stawiane odbiornikom niskiego napiecia powszechnego uzytku w zakresie wyzszych harmonicznych"
Co prawda to juz dawno temu ale nie spotkalem nic nowszego i jezeli jest gdzies w archiwum to moze warto przeczytac.

TEODOR_P
Ekspert
Ekspert

Post autor: TEODOR_P » pn wrz 19, 2005 19:07

Witam Kolegę METEOR i Kolegów na Forum

Dopuszczalne poziomy emisji harmonicznych prądu dla interesujących Kolegę odbiorników określa :

PN-EN 61000-3-2:2004
Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC). Część 3-2: Dopuszczalne
poziomy. Dopuszczalne poziomy emisji harmonicznych prądu (fazowy
prąd zasilający odbiornika < lub = 16 A)
wraz ze zmianą
PN-EN 61000-3-2:2004/A2:2005 (U)

Natomiast do poczytania na ten temat są artykuły profesora Hanzelki zamieszczone na stronie:
http://www.twelvee.com.pl/1917247445.php

Hasło dostępu pojawia się natychmiast po wypełnieniu i przesłaniu ankiety

Pozdrawiam
Teodor

Brencik
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Brencik » wt wrz 20, 2005 14:34

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz paź 09, 2005 11:07

W nr 9 i 10 /2005 elektro info jest art.
wyższe harmoniczne przyczyną zwiększonego zagrożenia pożarowego.
Polecam

STANCA

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Yeti55 » pn paź 10, 2005 13:12

W najbliższym czasie mam robić pomiary w poważnej serwerowni. O ile będę wykonywał pomiary i zdjęcia z oscyloskopu o tyle będę musiał poszukać coś do wyznaczenia harmonicznych. W sieci zasilanej z 40KW UPS wszystko pracuje na granicy zabezpieczeń (czasami wywalają S (c10 lub c16). Problemem jest włączyć monitor aby coś pogrzebać w serwerze, a wyłączenie szafy to cyrk - sama często nie wstanie bo "S" wywala.
Zawsze dokładali urządzenia, ale zapomnieli że wszędzie są zasilacze impulsowe, teraz trzeba cos zrobić aby to chciało pewnie chodzić i miało jakiś margines bezpieczeństwa.
Szukam dławików w obudowa "S" 200-500 microH/16A, normalnie dostępne są ok 7,5 microH, czy jest to osiągalne?
pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn paź 10, 2005 15:12

ile tego śmiecia może być definiuje Dz. U nr 2 poz. 6 w par. 34.1 są tam też tabelki z dopuszczalnymi wielkościami

STANCA

ODPOWIEDZ