Zakłócenia na monitorze LCD spowodowane połączeniem PE do N

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
Zablokowany
Grossus

Zakłócenia na monitorze LCD spowodowane połączeniem PE do N

Post autor: Grossus » pt cze 14, 2013 8:57

Witam,

Problem polega na tym, że na monitorze LCD pojawiają się zakłócenia. Widoczne są szczególnie gdy wyświetlane są szare, ciemne kolory.

Mieszkanie w wysokim 11 piętrowym bloku. Instalacja w bloku i mieszkaniu TN-C, instalacja dwuprzewodowa. Niektóre gniazda mają bolec ochronny inne nie, miszmasz totalny. W miejscu gdzie stoi komputer było gniazdo bez bolca. Jako, że komputer oraz monitor mają wtyczki typowo przystosowane do gniazda z bolcem wymieniłem gniazdo. Podłączyłem PEN do PE oraz N. O ile wcześniej były delikatne zakłócenia, o tyle teraz nasiliły się. Co może być tego przyczyną? Z powrotem stosować gniazdo bez bolca?

Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert

Re: Zakłócenia na monitorze LCD spowodowane połączeniem PE do N

Post autor: elektronb » pt cze 14, 2013 20:04

Grossus pisze:Mieszkanie w wysokim 11 piętrowym bloku. Instalacja w bloku i mieszkaniu TN-C, instalacja dwuprzewodowa.
Co wskazuje na to, że jest to układ sieci TN-C ?

Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrp » sob cze 15, 2013 11:44

Teraz masz zerowanie, a nie TN. Co do zakłóceń to raczej wątpię żeby to była wina zasilania, raczej monitor pada.
Pozdrawiam Piotrek

Grossus

Post autor: Grossus » sob cze 15, 2013 22:14

Fakt, nie mam pojęcia jaki jest typ sieci w bloku. Zakładam, że blok wybudowany za Gierka ma TN-C, bo nie ma osobnego przewodu PE oraz brak wyłącznika różnicowopradowego w rozdzielnicy mieszkaniowej. To niby jaki inny układ może być? IT, TT?

Co ciekawe, to gdy PEN nie jest podłączony do bolca w gniazdku, to zakłócenia są mniejsze.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz cze 16, 2013 9:44

elektronb pisze:
Grossus pisze:Mieszkanie w wysokim 11 piętrowym bloku. Instalacja w bloku i mieszkaniu TN-C, instalacja dwuprzewodowa.
Co wskazuje na to, że jest to układ sieci TN-C ?
Grossus pisze:Fakt, nie mam pojęcia jaki jest typ sieci w bloku. Zakładam, że blok wybudowany za Gierka ma TN-C, bo nie ma osobnego przewodu PE oraz brak wyłącznika różnicowopradowego w rozdzielnicy mieszkaniowej.
(...)
Ja i inni zakładamy, że to nie jest TN-C i co Ty na to?
Elektryk ma mieć pewność a nie zakładać swoje założenia. Koledzy Ci tłumaczą, a Ty swoje.
Jesteś elektrykiem czy nie?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Sylwester » ndz cze 16, 2013 10:25

Jak ktoś nie wie, jaki jest układ sieci to dyskusja nie ma sensu. U mnie w okolicy 99 procent sieci i instalacji jest w układzie TT ale zawsze sprawdzam.

Grossus

Post autor: Grossus » ndz cze 16, 2013 23:05

Chciałem odpowiedzieć na dwa powyższe posty równie złośliwie, ale opanowałem się. Prawda jest taka, że nie wiem, jaki jest układ sieci w całym budynku. W wynajmowanym mieszkaniu mam dwa kable dwużyłowe, więc TN-C. Niestety nie mam czasu by biegać do spółdzielni i wypytywać się jaki jest układ sieci w całym bloku. Pracę trzeba w dzisiejszych czasach szanować. Wiem, że bez dokładnej analizy, a w szczególności pomiarów nie da się ustalić przyczyny zakłóceń. Pomyślałem, że może kilka typów co jest przyczyną zakłóceń ktoś mi podsunie, ale widzę, że chyba nie. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn cze 17, 2013 7:19

Grossus pisze: (...)
Prawda jest taka, że nie wiem, jaki jest układ sieci w całym budynku. W wynajmowanym mieszkaniu mam dwa kable dwużyłowe, więc TN-C.
(...)
Już wiemy, szanowny pan nie może być elektrykiem po takim stwierdzeniu. Koledzy naprowadzali, jednak nie dotarło.

Temat zamykam zgodnie z regulaminem;
p. "obniżanie ogólnego poziomu forum"

STANCA/moderator
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Zablokowany