Agregat o układzie TN-S a przyłączenia do sieci TT i TN-C

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
piotrekw23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrekw23 » pn gru 06, 2021 0:03

Chciałbym zasilać zamiennie dwie lokalizację o układzie sieci TT i TN-C agregatem prądotwórczym o układzie sieci TN-S.
Proszę Was o poradę jakie pomiary powinien wykonać elektryk w obu lokalizacjach i jak powinien być taki agregat podłączony do poszczególnych sieci aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.
Rozmawiałem z dwoma elektrykami na ten temat ale jakoś nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi. Czułem wręcz że są trochę zaskoczeni moimi pytaniami :-(

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn gru 06, 2021 20:16

W obu przypadkach instalacja musi być sprawna, co powinno być potwierdzone przez wykwalifikowanego elektryka w protokole z przeglądu. Oczywisty jest montaż przełącznika agregat- sieć (bądź ukłau SZR). Trochę na ten temat pisaliśmy już tutaj:
https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny ... a-fr-17082

W układzie TT agregat ("punkt gwiazdowy" prądnicy) musi mieć odpowiednie uziemienie, które wraz z uziemieniem obiektu będzie w stanie zapewnić samoczynne wyłączenie zasilania uszkodzonych odbiorników, potrzebne odpowiednio dobrane zabezpieczenie w agregacie!

Układ sieciowy TN-C ze względu na okres swojego pochodzenia będzie zawsze kontrowersyjny w świetle przepisów i norm do zasilenia go z agregatu - byłoby to przejście z instalacji 5-przewodowej (IT) na 4-przewodową TN-C. Tak naprawdę wymagałoby to zmian połączeń elektrycznych prądnicy, co też jest niedopuszczalne. Ponadto, takiego agregatu nie można użyć do zasilanie instalacji w układzie TT. Owszem są agregaty (stare), które mają punkt gwiazdowy połączony z obudową i podają na wyjściu L1, L2, L3 i PEN, jednak dziś takiego już nie kupisz, chyba, że jakąś używkę.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » pn gru 06, 2021 23:41

elmontjs pisze:
pn gru 06, 2021 20:16
Układ sieciowy TN-C ze względu na okres swojego pochodzenia będzie zawsze kontrowersyjny w świetle przepisów i norm do zasilenia go z agregatu - byłoby to przejście z instalacji 5-przewodowej (IT) na 4-przewodową TN-C. Tak naprawdę wymagałoby to zmian połączeń elektrycznych prądnicy, co też jest niedopuszczalne.
Zapewne się mylę (ale chciałbym przy okazji się czegoś nauczyć, więc się zapytam)
Dlaczego nie wystarczyłoby połączyć przewód PE i N razem do przewodu PEN?
Oczywiście agregat uziemić.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt gru 07, 2021 16:51

Luna.Vulpo pisze:
pn gru 06, 2021 23:41
...po prostu w instalacji elektrycznej nie wolno łączyć tych przewodów.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr gru 08, 2021 9:58

No cóż, mamy i takich "doktorków" i to w wysoko ceniących się publikacjach "Elektroinfo" :lol:
(całość artykułu : https://www.elektro.info.pl/artykul/sys ... rzewodowej
A ten fragment mnie rozbawił najbardziej :
Załączniki
TNS do TNC.PNG
TNS do TNC.PNG (228.3 KiB) Przejrzano 190 razy

piotrekw23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrekw23 » śr gru 08, 2021 13:38

Czyli w dalszym ciągu nic nie wiem.

Zasilając agregatem sieć o układzie TT stosuję przełącznik 2-0-1 4-polowy.
Mam pytanie odnoście uziemienia. Czy agregat powinien mieć swoje uziemienie? Czy zamiast tego uziemienie agregatu może być podłączone do uziemienia budynku przez 5 żyłę kabla zasilającego?

Jak to powinno wyglądać przy układzie sieci TN-C?

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » śr gru 08, 2021 14:03

elmontjs pisze:
wt gru 07, 2021 16:51
Luna.Vulpo pisze: ↑pn gru 06, 2021 23:41
...po prostu w instalacji elektrycznej nie wolno łączyć tych przewodów.
ale to znaczy, że jest to zabronione (nie zalecane) ale technicznie można czy ma to jeszcze jakieś podłoże bezpieczeństwa?
Chodzi mi o ten konkretny przypadek. W ogólnym przypadku to rozumiem, że N jest roboczy a PE ochronny i połączenie ich niweczy efekt PE.

Ale w tym przypadku to jakby od generatora PEN był poprowadzony dwoma przewodami, czy nie?

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » śr gru 08, 2021 14:09

elmontjs pisze:
śr gru 08, 2021 9:58
No cóż, mamy i takich "doktorków" i to w wysoko ceniących się publikacjach "Elektroinfo"
(całość artykułu : https://www.elektro.info.pl/artykul/sys ... rzewodowej
A ten fragment mnie rozbawił najbardziej :
ten fragment jest nt.:
Zasilanie urządzeń wojskowych zbudowanych na bazie sieci 3- i 5-przewodowej z sieci 2- i 4-przewodowej

w wojsku ma działać a dopiero potem być bezpieczne ;)

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr gru 08, 2021 15:53

[/quote]
Luna.Vulpo pisze:
śr gru 08, 2021 14:03
ale to znaczy, że jest to zabronione (nie zalecane) ale technicznie można czy ma to jeszcze jakieś podłoże bezpieczeństwa?
Chodzi mi o ten konkretny przypadek. W ogólnym przypadku to rozumiem, że N jest roboczy a PE ochronny i połączenie ich niweczy efekt PE.
W następstwie rozdzielenia funkcji przewodu PEN na dwa przewody PE i N powstaje układ TN-C-S w dalszej części instalacji. Raz rozdzielonych przewodów PE i N nie wolno
ponownie łączyć, bo skutkowałoby to utratą korzyści z ich rozdzielenia. Mówi o tym norma: PN-HD 60364-5-54:2011 Instalacje elektryczne niskiego napięcia.
piotrekw23 pisze:
śr gru 08, 2021 13:38
Zasilając agregatem sieć o układzie TT stosuję przełącznik 2-0-1 4-polowy.
Mam pytanie odnoście uziemienia. Czy agregat powinien mieć swoje uziemienie? Czy zamiast tego uziemienie agregatu może być podłączone do uziemienia budynku przez 5 żyłę kabla zasilającego?
Poniżej wkleiłem schemat podłączenia agregatu do instalacji TT. Przewód PE zaznaczony czerwoną oblamówką decyduje (jego obecność, bądź likwidacja), czy instalacja po przełączeniu na zasilanie z agregatu będzie pracowała dalej w układzie TT, czy na czas takiego przełączenia zmieni się w TN-S. Od tego zależy też dobór zabezpieczeń!
piotrekw23 pisze:
śr gru 08, 2021 13:38
Jak to powinno wyglądać przy układzie sieci TN-C?
W TN-C musiałoby nastąpić niedopuszczalne łączenie przewodów PE I N co dyskwalifikuje to rozwiązanie. Ewentualnie zakup jakiegoś starego agregatu, który podawał na wyjściu PEN (widziałem takie w wojsku). Na nowych agregatach takie podłączenie zawsze będzie w kolizji z przepisami.
Załączniki
agr.jpg
agr.jpg (127.45 KiB) Przejrzano 162 razy

piotrekw23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrekw23 » śr gru 08, 2021 23:55

Ok, czyli przy TT jeśli przewód PE zostanie zlikwidowany to sieć dalej pracuje w TT. Czyli rozumiem że prawdopodobnie nie trzeba wymieniać zabezpieczeń, oczywiście po weryfikacji odpowiednimi badaniami instalacji. Proszę o podpowiedź jakimi żeby elektryk mnie nie zaskoczył.

W TN-C odpada zakup starego agregatu. Kupiłem nowy agregat nie po to żeby kupić drugi stary tylko używać iż zamiennie w dwóch lokalizacjach, a nie był to tani marketowy sprzęt.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Kiedyś przy remoncie linii TN-C, Tauron zasilał tę właśnie linię agregatem. Agregatem nowym, nie starego typu. Moje pytanie brzmi: Jak oni to zrobili żeby było bezpiecznie?

ODPOWIEDZ