Akumulatory 18650 + switch 10A

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
DasNiko
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pn gru 31, 2018 19:43

Akumulatory 18650 + switch 10A

Post autor: DasNiko » pn gru 31, 2018 19:48

Witam,


Zamierzam zrobić prosty obwód, w którego skład wejdą gniazdo 510, 2 akumulatory 18650 SONY VTC5 (natężenie prądu w jednym ogniwie wynosi 20A) i.. switcher do przełączania światła, w którym wg producenta, natężenie prądu znamionowego wynosi 10A. Czy taki obwód jest bezpieczny? Czy akumulatory nie wybuchną? Pytam, bo źle dobrane akumulatory mogą spowodować eksplozję ogniw.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 922
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Akumulatory 18650 + switch 10A

Post autor: EnergoTools » wt sty 01, 2019 15:08

Witam,

Nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Zbiór elementów elektronicznych nie tworzą jeszcze urządzenia. Musisz opracować schemat połączeń (pewnie go masz w głowie, ale my nie wiemy np. czy akumulatory łączysz szeregowo czy równolegle). Po drugie ważny jest sposób wykonania uwzględniający kilka kwestii, np. odprowadzanie ciepła na które wpływ może mieć wiele czynników, np. rodzaj i jakość styków/połączeń.

Jeżeli jesteś np. elektronikiem hobbystą i chcesz używać swojego urządzenia sam to pewnie Cię nikt nie powstrzyma i dobrze, że pytasz w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo. Montuj, sprawdzaj, ucz się - jesteś w zakresie napięć bezpiecznych.

Jak zapewne zauważyłem na naszym forum jest sporo pytań i dyskusji na tematy, które wydają się proste i oczywiste. Naszym zdaniem takie nie są.

Teoretycznie akumulatorek jest przystosowana do ciągłego prądu rozładowania większego niż 10A, (ale dotyczy to akumulatorka a nie akumulatorka w Twoim układzie) na pewno takie urządzenie nie będzie bezpieczne pozostawione same sobie.

Pozdrawiam,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Seb12345
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob lut 10, 2018 21:23

Akumulatory 18650 + switch 10A

Post autor: Seb12345 » sob maja 04, 2019 22:10

Akumulatory łączysz szeregowo czy równolegle?
Generalnie akumulatory powinieneś zabezpieczyć jakimś prostym układem z kontrolą zarówno ładowania jak i rozładowania. Jest tego w różnych sklepach sporo. (PCM lub BMS itp.). Dobierasz je w zależności od spodziewanego prądu zarówno obciążenia jak i ładowania. Układ zabezpiecza ogniwa zarówno przed zwarciem na zaciskach, nadmiernym rozładowaniem lub zbyt wysokim napięciem ładowania. Ogniw Li-Ion nie powinno się używać bez takich układów gdyż może się to skończyć ich śmiercią. Rozładowując ogniwo tak wysokim prądem bardzo łatwo zejść poniżej bezpiecznego napięcia rozładowania.

Na rynku dostępne są także układy monitorujące także temperaturę i w razie przekroczenia odcinające zasilanie. Tak to jest rozwiązane w elektronarzędziach.

20A to już nie "w kij dmuchał". Warto zastosować odpowiednie przekroje przewodów zasilających a wszystkie złącza i lutowania powinny mieć odpowiednią powierzchnię styku. Jeśli planujesz pobierać prąd większy niż 10A to radzę wymienić switch na coś o większym prądzie roboczym.

Ważny jest też sposób podłączenia do ogniw. Pod żadnym pozorem nie wolno lutować przewodów bezpośrednio do biegunów ogniwa, gdyż łatwo przekroczyć maksymalną dopuszczalną temperaturę ogniwa. Jeśli ogniwa nie mają wyprowadzeń blaszek do lutowania to zostaje zastosowanie odpowiedniej obudowy z odpowiednio dużymi stykami. Jeśli zastosujesz tanie obudowy ze sprężynkami to pójdą z dymem przy tym prądzie. Konieczne będzie dolutowanie wewnątrz sprężynki elastycznej linki miedzianej łączącej styk baterii z zaciskiem obudowy.

ODPOWIEDZ