Bezpieczna eksploatacja elektrycznej pompy wodnej w ogrodzie

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Mgr_Inz_KonradR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 23
Rejestracja: pt lut 07, 2020 14:16

Bezpieczna eksploatacja elektrycznej pompy wodnej w ogrodzie

Post autor: Mgr_Inz_KonradR » wt cze 01, 2021 13:10

Problem mam następujący - mam duży zbiornik na deszczówkę w sporej odległości od domu, z tym, że oczywiście czerpanie wody ręcznie to raczej ostateczność. Myślałem o zakupie pompy membranowej produkcji białoruskiej, z tym, że tu następuje kilka zasadniczych kwestii. Będzie to urządzenie obsługiwane przez osobę, która o prądzie wie tyle, że jest. Oczywiście najbezpieczniejsze wydaje mi się ułożenie instalacji na stałe i jedynie umieszczenie wyłącznika do pompy w jakiejś hermetycznej obudowie na przykład na elewacji budynku. Kwestię samej instalacji, zabezpieczeń, już pomijam - nie jestem elektrykiem z zawodu, ale mam wiedzę i niezbędne utensylia, żeby ją wykonać i zrobić niezbędne pomiary.

Problem jest właściwie w tym, że na razie nie koniecznie mam czas na układanie kabla ziemnego i montaż całego osprzętu - więc biję się z myślami, czy może nie wystarczyłby na parę miesięcy dobry przedłużacz połączony z przewodem od pompy przez mufę żywiczną a podłączany do zasilania w domu. Czy warto dobezpieczyć zasilanie takiego urządzenia RCD 10mA? Może to już jest paranoja, ale gdzieś leży i kurzy mi się trafo separacyjne 230/230V - warto? Poza tym gdzieś bliżej samej pompy przydałby się wyłącznik, idealny byłby taki przelotowy, na przewód, ale nic nie mogę znaleźć, co by miało IP67 - czy może ktoś miałby tu jakiś pomysł?Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych
 

ODPOWIEDZ