Budowa rozdzielni trójfazowej w garażu

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Grzegorz.Wasilewski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Grzegorz.Wasilewski » pn maja 27, 2019 12:33

Witam Wszystkich,

Pierwszy raz na forum, proszę o wyrozumiałość. Przed wizytą na forum szukałem odpowiedzi konkretnie pod moją sytuację, ale nie znalazłem więc przedstawię to co chcę zrobić, liczę na pomoc, wskazówki.

W garażu mam kabel 5x4mm2 podciągnięty z głównej rozdzielni z domu, gdzie podpięty jest pod różnicówkę 3faz. i zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B25. Nie mam 100% pewności, ale wydaje mi się, że instalacja w domu nie ma podłączenia do instalacji uziemiającej...hmmm...

Co chcę zrobić?

W rozdzielni chcę obsłużyć poniższe:
1. Mufę, stąd rozdzielnia trójfazowa.
2. 4 gniazdka 230V.
3. dwa źródła światła (w garażu) - wewnętrzne(led20w) i zewnętrzne nad drzwiami(led 15W na czujkę ruchu)
4. 10 źródeł światła - oświetlenie ogrodu(10x10W), włączane na czujkę zmierzchową (czujka gdzieś już poza rozdzielnią, aby nie komplikować budowy rozdzielni (tak, dla mnie to komplikacja:))

Moje pytania:

1. Jakie zastosować zabezpieczenia obwodów: odpowiednio do powyższych punktów, czy może być B25, B16, B10, B10?

2. Czy mogę zrobić uziom w garażu lub czy wręcz powinienem, mając na uwadze możliwość tego, że główna instalacja domowa, z której pociągnięty jest kabel nie jest uziemiona?

Podsumowując:

Elementy rozdzielni (jeśli coś trzeba dodać to piszcie):

rozłącznik główny x 1
kontrolka faz (potrzebna?) x 1
różnicówka 3 fazowa x 1
wyłącznik B25 x 1
różnicówka 1 fazowa x 1 czy x 3?
(czy można użyć jednej różnicówki dla pozostałych 3 wyłączników nadprądowych B16, B10, B10 - wydaje mi się, że powinienem użyć 3 różnicówek jednofazowych aby nie obciążać zbytnio jednej fazy)

Jak w świetle powyższych informacji zbudować/podłączyć elementy w rozdzielni?

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi lub jeśli będziecie tak uprzejmi gotowe rozwiązania. Oczywiście jeśli czegoś brakuje w moim wywodzie, to będę uzupełniał potrzebne info:)

Pozdrawiam,
Grzesiek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » pn maja 27, 2019 17:51

Grzegorz.Wasilewski pisze:
pn maja 27, 2019 12:33
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi lub jeśli będziecie tak uprzejmi gotowe rozwiązania.
Podpowiem musisz zatrudnić elektryka.
Złożenie rozdzielnicy to nie jest parę aparatów i przewód tam wymagana jest wiedza, przekroje przewód dobór zabezpieczeń itd. Także potrzebne są odpowiednie mierniki do sprawdzenia instalacji.
Ty nawet nie wiesz czy masz uziemnienie musi ktoś to sprawdzić z odpowiednią wiedzą i przyrządami.
Trzeba też wiedzieć jaki układ sieci masz.
Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu też nie jest proste trzeba odpowiednio dobrać lampy z odpowiednim IP jeśli będą łączenia w ziemi tez trzeba odpowiednio zabezpieczyć żeby było to bezpieczne.
Także proponuję zaprosić elektryka.
Pozdrawiam Dawid

Grzegorz.Wasilewski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Grzegorz.Wasilewski » wt maja 28, 2019 12:36

Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu też nie jest proste trzeba odpowiednio dobrać lampy z odpowiednim IP jeśli będą łączenia w ziemi tez trzeba odpowiednio zabezpieczyć żeby było to bezpieczne.
Elektryk do tego potrzebny nie jest,a wiedza jak to należy zrobić. Aż takim laikiem nie jestem i wiem że wszystko trzeba zabezpieczyć, zresztą moim pytaniem nie było jak zrobić instalację w ogrodzie (to już dawno zrobione i jest zrobione dobrze).

Układ sieci: TN-S (od skrzynki w ulicy leci 5 kabli do domu, skrzynka uziemiona)

Wystarczy spytać to przekaże wszystkie informacje.

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: roberto » wt maja 28, 2019 13:13

Elektryk do tego potrzebny nie jest,a wiedza jak to należy zrobić
Zastanawiam się nad tym zdaniem...
roberto

Grzegorz.Wasilewski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Grzegorz.Wasilewski » wt maja 28, 2019 13:31

do podłączenia lampy ogrodowej nie jest potrzebny.

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: roberto » wt maja 28, 2019 13:38

do podłączenia lampy ogrodowej nie jest potrzebny.
No to Szanowny Panie, na początek polecamy lekturę przepisów prawa i jakiś elementarz się przyda:

Wymagania dotyczące kwalifikacji osób zajmujących się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci określa:
a) Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r Prawo energetyczne [Dzu.U nr 54, poz.348 z póżn. zm.] oraz
b) Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci [Dz.U.03.89.828].

https://bezel.com.pl/2018/08/01/kwalifi ... acownikow/

https://bezel.com.pl/category/elektryka/
roberto

Grzegorz.Wasilewski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Grzegorz.Wasilewski » wt maja 28, 2019 13:58

Dobra zamykajcie temat, widzę że nic z tego.

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: roberto » wt maja 28, 2019 14:10

Szanowny Panie,
nie "nic z tego", tylko jak chcesz merytorycznej odpowiedzi na swoje pytanie, to pochyl się trochę nad tematem, nie "fochuj się", tylko posłuchaj i dokładnie poczytaj, co Ci koledzy piszą...
roberto

Grzegorz.Wasilewski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Grzegorz.Wasilewski » wt maja 28, 2019 14:38

Mam wrażenie że każdy topic w dziale "nie jestem elektrykiem, proszę o poradę" - kończy się "poradą" przeczytaj kilka ustaw i zaproś elektryka.

Pa.

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » wt maja 28, 2019 17:08

Grzegorz.Wasilewski pisze:
wt maja 28, 2019 14:38
Mam wrażenie że każdy topic w dziale "nie jestem elektrykiem, proszę o poradę" - kończy się "poradą" przeczytaj kilka ustaw i zaproś elektryka.
Ale co mamy koledze napisać tutaj lekturę jak to wykonać nie ma problemu ale trzeba pierwsze zapoznać się z podstawą elektryki i ustawami.
Nie każdy temat się tak kończy żeby zaprosić elektryka tylko ci co pytają jak to zrobić bo znaczy że nie mają odpowiedniej wiedzy żeby to wykonać.
Jak się jest chorym to się idzie do lekarza bo lekarz wie lepiej niż my bo w tym zawodzie się kształci. Możemy sami się wyleczyć ale jest ryzyko że się uda/nie uda to 50/50 tak samo jest z elektryką.
Kolega się nie obraża że chcemy dobrze. 😉

ODPOWIEDZ