Chwilowy zanik napięcia

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
trebot
Rozmówca
Rozmówca

Chwilowy zanik napięcia

Post autor: trebot » pn lis 12, 2012 21:16

Witam!
Mam problem z chwilowymi zanikami napięcia w domu jednorodzinnym (nowa instalacja). Objawia się to tym że np. telewizor zrobi cyk cyk oraz zegar kuchenki się zresetuje. Częstotliwość i pora dnia jest nie zbadana. Raz jest spokój kilka dni a innym razem dzień po dniu. Po rozmowie z zakładem energetycznym poinformowano mnie, że na wysokim napięciu maja cały czas monitoring i nie zaobserwowali spadków natomiast na niskim napięciu (i to podobno bardziej interesuje zwykłego odbiorcę) nie mają monitoringu. W związku z tym w celu uznania przez zakład energetyczny usterki mogą zamontować jakieś urządzenie, które przez 7dni monitoruje wszystkie wychylenia poza normę (w tym spadki napięcia) i gdy się to potwierdzi ZE podejmie działania naprawy w przeciwnym wypadku obciążą mnie kwotą ~100PLN. Czy istnieje jakiś w miarę tani i skuteczny sposób sprawdzenia we własnym zakresie w dłuższym okresie czasu? Lub jakieś inne propozycje rozwiązania tego problemu.
Z góry dziękuję za pomoc

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert

Re: Chwilowy zanik napięcia

Post autor: elektronb » pn lis 12, 2012 21:20

Witam, proszę o więcej informacji.
W jaki sposób jest kolega zasilany (linia napowietrzna, kablowa)?
Szacunkowo ile domków jest zasilanych z tej lini?
Czy w domu żarówki potrafią mrugać? (przygasać)
Czy występują przerwy w dostawie energii elektrycznej?
Czy jakiś inny sprzęt reaguje jeszcze na zaniki/zapady napięcia?

Pozdrawiam

trebot
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: trebot » pn lis 12, 2012 22:20

1. Linia napowietrzna, następnie do skrzynki ziemią 5metrów kabla+od skrzynki do domu kabel 10metrów ziemią
2. Szacunkowo to około 50ciu domów (transformator stary może modyfikowany o ile można to tak nazwać)
4. Nie zauważyłem mrugania żarówek, ale nie wykluczam szczególnie teraz w okresie jesienno zimowym. Pytałem sąsiadów i mają podobnie. Obawiam się o spalenie nowych urządzeń, a zakład energetyczny nie garnie się do działań.
5. Przerwy w dostawie energii elektrycznej wynikłe z awarii lub prac konserwacyjnych występują sporadycznie
6. Reagują nowsze sprzęty elektroniczne, a w przypadku zaniku na 2-5 sek gaśnie wszystko, ale to zrozumiałe.
Czy można w miarę tanim kosztem podłączyć jakiś miernik do monitoringu przed wezwaniem ZE? Są UPSy z tak funkcją, ale to droga "impreza"

Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert

Post autor: elektronb » pn lis 12, 2012 22:23

Analizatory sieci takie jak ma ZE to dość drogi sprzęt.
Zwykłym woltomierzem trzeba mieć szczęście i trafić na chwilę zaniku. I tu też wszystko zależy od czułości miernika. Jeśli problem występuje nie tylko u kolegi można napisać zbiorowe pismo o sprawdzenie jakości napięcia.

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn lis 12, 2012 22:24

Skoro zakłócenia w pracy sieci zasilającej są zauważalne również u sąsiadów, wspólnie musicie dokonać tego zgłoszenia.
W takim przypadku nie mogą lekceważyć problemu.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pn lis 12, 2012 22:27

Należy zacząć od wykonania pomiarów impedancji pętli zwarcia, ponieważ może Wam się PEN upalać, lub bardziej prawdopodobna przyczyna, to taka, że ktoś z odbiorców na waszej linii załącza okresowo urządzenie o bardzo dużej mocy, i to powoduje chwilowe spadki napięcia. ZE podłączy Analizator sieci na dłuższy okres czasu, i wtedy jest duże prawdopodobieństwo zlokalizowania tego, kto wprowadza zakłócenia. Myślę, że Energetyka w tym wypadku właściwie podchodzi do sprawy.

Prorektor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Prorektor » pn lis 12, 2012 22:31

Witam.
1. Czy z tego transformatora jest może zasilany jakiś odbiorca przemysłowy lub warsztat - ewentualnie czy w którymś z tych domów ktoś nie prowadzi działalności rzemieślniczej czy warsztatowej?
2. Czy w którymś z tych domów ktoś nie lubi czasami "bawić się" spawarką?
3. Ile lat ma zasilającą linia napowietrzna- ewentualnie, jaki przekrój posiada linia?.

Odpowiedzi na te pytania zasadniczo mogą wyjaśnić sytuację.

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn lis 12, 2012 22:36

Chwilowy zanik napięcia, bo taki problem ma autor watku, nie może być spowodowany działaniem spawarki czy też innego "prądożernego" urzadzenia.
Co najwyżej może objawiać się spadkiem, nie jego zanikiem.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

trebot
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: trebot » pn lis 12, 2012 22:39

Problem był zgłoszony jednostkowo z informacją, że sąsiedzi mają podobnie. Informacja pracownika ZE założymy Panu przed licznikiem urządzenie rejestrujące 7 dni. Jeżeli wystąpi problem zaniku to mogę zgłaszać reklamację, ale co to da. Nie mam sprawdzone jak często to zjawisko występuje i czy akurat wtedy jak podłączą to urządzenie coś wykaże. Mogą coś podkręcić i akurat w tym okresie nic nie będzie się działo. Nie mam argumentów i chyba "walka" laika ze specjalistami z góry stawia mnie na przegranej pozycji.
Po słupach są druty, a dodatkowo jeszcze kabel, który jest prowadzony miedzy innymi do zakładu blacharsko-lakierniczego nie wykluczam innych drobnych rzemieślników np zakład kamieniarski. Kabel z 5lat a druty to już chyba są pełnoletnie :)

Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert

Post autor: elektronb » wt lis 13, 2012 6:23

Witam,
Należy napisać pismo do rejonu energetycznego z podpisami wszystkich sąsiadów u których też ten problem występuje.
Występowanie jako grupa osób zupełnie w innym świetle stawia ten problem.

ODPOWIEDZ