Czy uziemiać PEN w garażu czy zrobić TT?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
MichałM
Czytelnik
Czytelnik

Czy uziemiać PEN w garażu czy zrobić TT?

Post autor: MichałM » śr sie 07, 2019 22:11

Witam
Niedawno kupiłem dom który ma starą instalację. Przyłącze ma napowietrzne 3 fazowe i 4 kable. Z tego co patrzyłem w większości gniazdek są tylko dwie żyły i chyba cała instalacja w domu jest TN-C.

Do garażu idzie kabel 4 żyłowy ale jest to chyba tylko o powierzchni 4mm2 może 6mm2. W garażu chcę wymienić starą rozdzielnie z bezpiecznikami topikowymi na współczesne nadprądowe i różnicowoprądowe.

Pytanie 1: jesli w domu jest juz rozdzielony PEN (spekuluje) to czy garaż zasilany 4 żyłami uziemić w układzie TT?

Pytanie 2: jesli w domu nie ma podziału PEN to czy w garażu mogę zrobić taki podział i PEN uziemić przed nową tablicą szpilkami czy uziemić układ w garażu tylko w układzie TT? Uziemienie możliwe tylko poprzez szpilki.

Jutor zmierzę przwkrój żył w garażu i wylicze powierzchnie ale raczej mało prawdopodobne by był to kabel 10mm2 - instalacja ma około 25lat. Dzieki za pomoc

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

ODPOWIEDZ