Demontaż słupa wirowego

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
karolo_k
Czytelnik
Czytelnik

Demontaż słupa wirowego

Post autor: karolo_k » ndz wrz 09, 2018 9:14

Witajcie, jest taka sytuacja u mnie na wsi:
Jakieś 3 lata temu, byli elektrycy którzy trochę zmodernizowali linię energetyczną na wsi. Do transformatora doprowadzili SN ziemią, dali nowy transformator, i do kilku domów ziemią doprowadzili NN. Jednak jeden z sąsiadów się nie zgodził i do niego było NN doprowadzone po słupach. I wypadło tak że ten 1 ze słupów stoi w moim sadzie między drzewami :-( :-( i dośc blisko domu sąsiada.
Problem jest taki że ten sam sąsiad wycinał drzewa u siebie i zwalił 1 drzewo na tą linię, linia była wzmocniona stalową linką, co spowodowało że kable się nie zerwały ale słup się pochylił. Na moje oko góra słupa wystaje ponad 1,5 za jego podstawę. "STRUNOBET E12/12"

Jakoś zaraz po tym incydencie znowu byli elektrycy i przełożyli linię napowietrzną na nową linie doziemną dla tego sąsiada. Ale słup został, zdjeli tylko kabel między tym słupem a transformatorem. A kabel został po całej długości słupa i od słupa do sąsiada domu.
Jeden z elektryków powiedział, że oni swoim sprzętem nie są wstanie usunąć tego słupa bo ich sprzęt nie sięgnie, a w sadzie między rzędami się nie mieści, ale moję jakieś pismo wystosować do ZE i oni mogą się zgodzić żebym sam usunął ten słup.

I tutaj potrzebuję porady od was. Ja osobiście przy tym nie byłem, więc co to może być za pismo do ZE? I macie może jakieś sprawdzone metody na demontaż takiego słupa ? Dysponuje dużym ciągnikiem rolniczym i ładowarką teleskopową. Słup wazy 2000kg i ma 12m długości. A mój podnośnik ma udźwig tylko 1500kg i Hmax 3.5m

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

zbich70
Rozmówca
Rozmówca

Demontaż słupa wirowego

Post autor: zbich70 » ndz wrz 09, 2018 13:19

Jeden z elektryków powiedział, że oni swoim sprzętem nie są wstanie usunąć tego słupa bo ich sprzęt nie sięgnie, a w sadzie między rzędami się nie mieści
Dziwne tłumaczenie. Skoro wcześniej mieli sprzęt i możliwości żeby słup postawić, to jaki problem żeby go zabrać gdy jest niepotrzebny?

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Demontaż słupa wirowego

Post autor: Simcode » ndz wrz 09, 2018 14:09

Słup jest ich własnością i żądać jego usunięcia.

Artur_Dor
Rozmówca
Rozmówca

Demontaż słupa wirowego

Post autor: Artur_Dor » ndz wrz 09, 2018 14:51

Na początek musisz mieć pewność, że słup jest bez napięcia - obustronnie zdjęte zasilanie - czyli najprościej brak jakichkolwiek linek / kabli/ przewodów - na słupie.
Jeżeli masz zgodę na piśmie i nie chcesz czekać aż ZE to zrobi to potrzebujesz linę stalową / parciany pas / łańcuch //, szpadel, koparkę i operatora do sprzętu.
Przyjmę założenie, że słup stoi w drodze a na liniach bocznych drzewa.
Szpadlem obkopujesz słup i spr. czy na głębokości ok. 0,5m nie ma płyty ustojowej- jak nie ma to reszta dla koparki, jak jest to delikatnie koparką obkopujesz wzdłuż płyty i przy pomocy klucza 24 odkręcasz nakrętki i uwalniasz płytę od słupa.
Ustawiasz koparkę przy drzewach (aby szybko mogła odjechać w stronę drzew) i kopiesz otwór przed słupem w linii drogi do momentu aż zacznie się "kłaść" - jak kopie się spokojnie to samo przechylanie się słupa jest powolne i spokojne.
Jak już słup zaczyna się przechylać z przeciwległej strony kopiesz by sam dół słupa mógł się z dołu podnieść --- i tu może szybciej się podnosić niż wcześniej opadał.
Dla osób chcących się asekurować można zabezpieczyć się jeszcze - czyli robimy tak:
linka około 20m, drabina 8m, traktor lub inny sprzęt mobilny.
Po drabinie wchodzimy na słupa i na zaciąg montujemy linkę jak najwyżej -> na drugim końcu linki na hak do pojazdu i naciągamy (długość linki tak by w razie "W" słup nie poleciał na pojazd).
U mnie w zakładzie często tak się kładzie słupy (jak sprzęt ciężki nie może wjechać w teren).
Po położeniu słupa na zaciąg linka stalowa (lub łańcuch , pas) i koparka wyciąga na miejsce składowania.

Jak by co to pytaj ; myślę, że napisałem w miarę składnie.
Jak coś robi się na co dzień to trudno opisać ze wszystkimi szczegółami i niuansami.

Co do żądania by ZE usunął słupa - można żądać ale ciekawe kiedy to zrobią (można i rok czekać) a ile szkód narobią przy okazji.
Jak wiadomo ogólnie to zakłady nie mają mocy przerobowych a pojedynczy słup na przetarg to mało realna sprawa - ogólnie łatwiej o nowy niż pozbyć się starego.

karolo_k
Czytelnik
Czytelnik

Demontaż słupa wirowego

Post autor: karolo_k » ndz wrz 09, 2018 16:19

Dziwne tłumaczenie. Skoro wcześniej mieli sprzęt i możliwości żeby słup postawić, to jaki problem żeby go zabrać gdy jest niepotrzebny?
Bo w czasie stawiania słupa sadu jeszcze nie było, a teraz już jest :)

Ogólnie dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Na pewno prąd do słupa nie dochodzi bo wszystko co go łączyło z transformatorem jest odcięte i zabrane. Zostawili za to przewody na słupie, które z niego zwisają. Ale wątpię żeby były pod napięciem bo nie są jakoś szczególnie zaizolowane.

Kolego Artur_Dor, czy zdarza się że słup podczas takiej operacji pęka w pół?
A i jaka może być cena orientacyjna, jeżeli ZE będzie sugerował że dobrze jak bym ten słup od nich odkupił? ;-)

zbich70
Rozmówca
Rozmówca

Demontaż słupa wirowego

Post autor: zbich70 » ndz wrz 09, 2018 17:07

Mam wrażenie, że w Twoim interesie nie jest pozbycie się zbędnego słupa ze swojej nieruchomości. Ale pozyskanie go za darmo i tylko nie wiesz jak to zrobić.
Przypominam tylko, że jeśli słup jest własnością operatora (choć na twoim gruncie), to nadal on decyduje co z nim począć. Więc z nim się najpierw skontaktuj.

Artur_Dor
Rozmówca
Rozmówca

Demontaż słupa wirowego

Post autor: Artur_Dor » ndz wrz 09, 2018 18:44

To co piszę jest z perspektywy współpracy z Tauronem. Wiem jak takie tematy przebiegają w moim RE i można moje wypowiedzi brać pod rozwagę ale nie należy tego traktować jako wykładnie.
A teraz wracając do tematu
- koszt słupa - w RE to jest traktowanie jako śmieć - jak demontujemy "stare" wirowane bo na ich miejsce idą "mocne" - to stare jako firma wykorzystujemy do innych realizacji np. czasowe zas. placu bud.
- pękanie - przy słupach typu żn 50 / 50% zależności od jakości betonu. Wirowane - raczej nie pękają. Słupy pękają jak się je kładzie w chwili gdy przechył jest spory i pomagamy łyżką koparki położyć się.
Podkopując postaraj się by miejsce podkopywania było w miarę łagodne - podobnie jak byś chciał wstawiać ręcznie słupa.
Jak by ZE sugerowało, że masz odkupić to zapytaj się ile pieniędzy już Ci wypłacili za to, że bez napięcia słup stoi bezsensownie na Twojej działce i przeszkadza Ci w ........ [tu coś wymyślisz].
A jak już załatwisz wszystko i go wyrwiesz to możesz postawić gdzie chcesz.
Dla przykładu ludzie przyjmują za darmo słupy ŻN i pozyskują z nich druty zbrojeniowe na fundamenty do domów - a ten co wyrywa te słupy ciesz się, że koszt transportu i utylizacji odpada.
Koszt wirowanego około 1 tyś - ale to cena jak chcesz kupić nowy a nie za stary słup.
Koszt wyrwania -> sprzęt ciężki, ludzie od obsługi, dłużyca, odtworzenie działki do stanu pierwotnego (można żądać za drzewka, plony lub inne straty)-> to są koszty usunięcia tego "gniota" i to jest powód niechęci ZE do podjęcia się tego zadania.

Wojtek Elektryk
Rozmówca
Rozmówca

Demontaż słupa wirowego

Post autor: Wojtek Elektryk » wt wrz 11, 2018 22:50

Bezwzględnie, na piśmie, poleconym żądaj usunięcia tego słupa i opisz sytuację, załącz zdjęcia! Pismo wyślij do oddziału dystrybutora albo minimum Rejonu Dystrybucji. Nie gadaj z monterami na posterunkach energetycznych.
To po prostu niebywałe, że zostawiono obciętą linię zwisającą ze słupa!
Chyba, że w całej historii jest jakieś drugie dno i dogadałeś się z firmą, która przebudowywała linię, że sam go sobie zdemontujesz, bo do czegoś go potrzebujesz. Pręty zbrojeniowe? Powodzenia przy kuciu! :-) Potrzebny Ci w innym miejscu? Taniej raczej będzie kupić nowy, bo demontaż może pochłonąć koszty zakupu nowego.
Tak, czy inaczej właściciel słupa musi go zdemontować i żądaj tego! W razie powstania szkód musi je Tobie zrekompensować!

ODPOWIEDZ