Dokładność podlicznika do rozliczeń z sąsiadem

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
ru-dy
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika do rozliczeń z sąsiadem

Post autor: ru-dy » czw maja 07, 2020 15:10

cześć,

mam taki problem iż sąsiad chciałby ode mnie zasilić swój garaż (16A, jedna faza). Generalnie średnio mi to pasuje, ale nie będę mu już robić problemów, pomijając aspekty prawne.
Chodzi o dokładność pod-licznika który musi zostać zainstalowany. Czy mógłbym poprosić o opinię który licznik będzie lepszy? Na szybko znalazłem 2 opcje:
a) licznik starego typu, indukcyjno-mechaniczny, niby po kalibracji, ceny na allegro od 30-50 PLN.
np.
https://allegro.pl/oferta/licznik-podli ... 37f11e9091

b) licznik elektroniczny, np. lem-02 od firmy Zamel, cena około 80 PLN na allegro, np:
https://allegro.pl/oferta/licznik-energ ... 7439645267

Oczywiście szukałem w Google i są różne opinie. Jedni mówią że stare najprostsze będą najlepsze, a inni mówią że to relikt przeszłości i tylko półprzewodnikowe. Co do półprzewodnikowych, to widzę że te najtańsze (ok 50 PLN) to mierzą prąd minimalny dopiero od 0.25A, wiec to lipa straszna. Jak ktoś zostawi światło na cały rok to ten licznik tego nie będzie wcale liczyć? Proszę o poradę jaki musi to być licznik, abym nie dopłacał do sąsiada. Czy ten Zamel em-02 to dobry wybór?

Problem jest taki, że elektryk który ma to zrobić jest wynajęty i opłacony przez sąsiada. Z tego co się dopytałem, jakiś "tani" licznik mają już wybrane, ale ja chce postawić warunek że albo robimy to na takim liczniku jaki ja sugeruję albo wcale.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Dokładność podlicznika

Post autor: elmontjs » czw maja 07, 2020 15:27

Ekonomicznie ten używany a kalibrowany w zupełności spełni swoją funkcje na twoje potrzeby, kalibracja o czymś świadczy. Elektroniczny też będzie dobry. Wybór należy do ciebie.
Człowiek uczy się całe życie i ...

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika

Post autor: witek17 » czw maja 07, 2020 15:36

Warto się zastanowić, bo możesz sponsorować sąsiada :D
Koniecznie pamiętaj o tym, że twój licznik główny będzie naliczał nie tylko to, co przejdzie przez ten dodatkowy licznik, ale także to, co ten dodatkowy licznik zużyje. W przypadku starych liczników jest to pobór energii głównie na straty w cewce napięciowej. Może wyjść kilka watów, ale wat do wata i pójdziesz z torbami :D Musisz to sąsiadowi wytłumaczyć, a z własnego doświadczenia wiem, jacy ludzie potrafią być tępi :D
Ja jakoś nie mam mocnego zaufania do elektronicznych, wszystko zależy od klasy, ceny i producenta. Tandeta za kilkadziesiąt złotych nie budzi mojego zaufania. Może wskazywać zużycie zawyżone, albo zaniżone, w zależności od kształtu pobieranego prądu za licznikiem.

ru-dy
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika

Post autor: ru-dy » czw maja 07, 2020 17:41

Myślałem że licznik "starego" typu to ma pobór 0W, ale skoro może wychodzić do kilku watt to robi się dla mnie mało opłacalny biznes. Najbardziej interesuje mnie zliczanie małych prądów. Tam ma być alarm, jakieś oświetlenie, i wspomina o ładowaniu elektronarzędzi. Mówimy o małych poborach przez 24h. To musi być dobrze policzone, bo jak jakiś mały pobór ma przejść przez pod-licznik nie zauważone, to ja będę to pokrywać.
Licznik który mam u siebie od sprzedawcy energii to licznik mechaniczno-indukcyjny, starego typu. To co zamontuje musi być podobnej dokładności.
Tak jak wspominałem poprzednio, najtańsza lipa rzekomo ma zliczać od 0.25A. Te nieco droższe od 0.04A. Zamel nie podaje prądu minimalnego dla swojego licznika.

Czy ktoś podpowie od jakiego prądu zlicza licznik starego typu? Czy on potrafi zliczać od 0mA? Czy małe prądy przechodzą przez ten licznik "niezauważone"?
Czy jest jakiś atest który gwarantuje mi że licznik jest dobrej klasy?

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika

Post autor: witek17 » czw maja 07, 2020 18:19

Liczników było mnóstwo typów. Parametry poszukaj sam w sieci. Jeżeli licznik legalizowany (wyższa cena), to powinien, przynajmniej na początku okresu legalizacji, trzymać parametry.
Nielegalizowany to może być niespodzianka, zła, lub dobra.
Postaw sąsiadowi warunek, to co nabije licznik x 1,5, albo 2. Jeżeli mało zużywa, to nie będzie mocno stratny. Inaczej niech sobie kładzie własną instalację. Albo wytłumacz mu, jak trudno jest dokładnie rozliczyć i jaki może być to dla ciebie kłopotliwy interes.
Cewka napięciowa jest cały czas pod napięciem. Nie jest idealna, czyli oprócz indukcyjności ma rezystancję. Cały czas płynie przez nią prąd i wytwarza ciepło. W jednych typach liczników mniej, w innych więcej.
Miałem "pod opieką" 18 garaży. Zrobiliśmy zebranie, wszystko wyłączone, licznik główny zap... :D Wychodziło w granicach 30-40 % całkowitego zużycia. Prawo wielkich liczb, w garażach ludzie są zazwyczaj krótko i niewielu walczy z flexami i spawarkami. Natomiast napięcie na cewkach napięciowych liczników było cały czas. Niewielki pobór, długi czas.

ru-dy
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika

Post autor: ru-dy » czw maja 07, 2020 18:31

ok dzięki, do tej pory miałem większe zaufanie do starego typu, ale poszukam coś nowszego. Czytam o klasach dokładności i z tego co rozumiem to mam się chyba rozglądać za klasą 1, lub klasą B w zależności od normy. Na allegro nie znalazłem licznika 1F z klasą większa niż 1. Ceny nawet nie są jakieś zaporowe, myślałem że poniżej 100 PLN nic się nie da kupić, a tutaj widzę że wszystkie 1F są poniżej 100 PLN.

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika

Post autor: witek17 » czw maja 07, 2020 18:38

Chyba tylko częściowo zrozumiałeś. Liczniki elektroniczne też pobierają energię, z tym że zazwyczaj teraz jest to wykazane w dołączonej instrukcji, bądź łatwo znaleźć w sieci. Pomiar kosztuje, tak czy inaczej :)
O ile tylko jest to możliwe, to spław sąsiada :) No chyba, że dobre stosunki międzysąsiedzkie są dla ciebie ważne :), Czasem warto stracić kilka złotych, być może sąsiad się kiedyś czymś innym odwdzięczy.

ru-dy
Rozmówca
Rozmówca

Dokładność podlicznika

Post autor: ru-dy » czw maja 07, 2020 18:47

witek17 pisze:
czw maja 07, 2020 18:38
No chyba, że dobre stosunki międzysąsiedzkie są dla ciebie ważne
tylko dlatego się tym zajmuję. Głupio mi go spławić, bo to sąsiad. Będę go spotykać przez następne lata. Liczniki elektroniczne pobierają <2W w większości wypadków, wartość do przeżycia. Jeśli dobrze liczę to zamknie się to w 17kWh, czyli coś około 12 zł/rok.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Dokładność podlicznika

Post autor: elmontjs » czw maja 07, 2020 19:56

ru-dy pisze:
czw maja 07, 2020 17:41
Licznik który mam u siebie od sprzedawcy energii to licznik mechaniczno-indukcyjny, starego typu
Którykolwiek z zaproponowanych na początku liczników zamontujesz, będzie bardziej czuły niż twój, więc się nie obawiaj, że będziesz płacił za sąsiada.
witek17 pisze:
czw maja 07, 2020 18:19
Miałem "pod opieką" 18 garaży. Zrobiliśmy zebranie, wszystko wyłączone, licznik główny zap... Wychodziło w granicach 30-40 % całkowitego zużycia
18 liczników a 1 - to "drobna różnica"
witek17 pisze:
czw maja 07, 2020 18:19
Postaw sąsiadowi warunek, to co nabije licznik x 1,5, albo 2
No brawo kolego - kiedyś to się nazywało spekulacja, dziś nielegalna sprzedaż energii.

Z pewnością kol. ru-dy nie stracisz finansowo na tym użyczeniu stosując którykolwiek z liczników a relacje sąsiedzki zostaną i na koniec pożądny grill u sąsiada
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ