Dom jednorodzinny - wymiana instalacji elektrycznej.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Dom jednorodzinny - wymiana instalacji elektrycznej.

Post autor: elmontjs » pt sie 29, 2014 16:35

Ale koledze wsiedli na mnie :D , nie wiem od czego zacząć !?
kkas12 pisze:Kolego nic nie uzasadniasz.
Ale skoro powołujesz się na normę która coś zaleca to wskazane jest byś owe zalecenia przytoczył wraz ze wskazaniem owej normy.
Chodzi pewnie o zalecenie uzyskania 10om rezystancji uziemienia. Tak, to wałkowane już tu wiele razy, myślałem że już wystarczy. Nie wiem dokładnie czym inspirują się projektanci wpisując tą wartość uziemienia, ale podejrzewam że zapisem w normie dotyczącej instalacji odgromowej ...62305-3 r.5.4.1 gdzie widniej zapis: ...minimalizacji jakichkolwiek potencjalnie niebezpiecznych przepięć... - resztę koledzy doczytają dokładniej sami.
kkas12 pisze:I nie pisz też o nijakich wartościach bo w uziemieniu nie chodzi o wbicie widelca w ziemię lecz o profesjonalne wykonawstwo.
Nie biorę pod uwagę innego niż profesjonalne, ale co wg kolegi to znaczy? profesjonalnie może być pogrążony uziom o wartości np 3000om - a taki jest nikomu na nic nie potrzebny ! Dlatego napisałem o "zdroworozsądkowym" założeniu , nie myl z wymaganym . Tyle że jeżeli projekt zakłada wartość uziomu max 10om, to nie jest w mojej , ani Twojej kompetencji podważać tego punktu w projekcie, wręcz może być egzekwowany przez inspektora nadzoru w trakcie odbioru - ma do tego podstwe : projekt.
kkas12 pisze:I nie pisz też, że coś musi spełniać kryteria jeśli tych kryteriów nie podajesz
Kryteria spełnienia SWZ w sieci TT: Ra<Ul/Ia ; bo właśnie sieci TT dotyczyło zdanie w którym pojawiło się "kryteria"
kkas12 pisze:Możesz też spróbować logicznie uzasadnić "wymóg" rezystancji uziemienia GSW mniejszy/równy 10 omów
Nie mogę , bo nie napisałem, że taki wymóg istnieje (proszę uważniej czytać), napisałem natomiast :
elmontjs pisze:Choć nigdzie nie jest napisane jaka ma być wartość uziemienia budynku, to nie może ono być nijakie, bo po co by się takowe robiło, więc te (zalecane ) 10 om jest bardzo zdroworozsądkowe (ochronniki przeciwprzepięciowe, działanie RCD w przypadku przerwy PEN).
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » sob sie 30, 2014 7:35

Po pierwsze nikt na Ciebie nie wsiadł.
Głosisz (nie po raz pierwszy) teorie bez pokrycia i których uzasadnić nie potrafisz a później bredzisz o obrażaniu i mętnie usiłujesz tłumaczyć czego wytłumaczyć nie potrafisz.

Jeszcze raz proszę o podanie wymogów czy zaleceń dotyczących rezystancji uziemienia GSW.
Jeśli nie jesteś w stanie ich podać to nie bij piany kolego.

Proponuję również zastanowienie się przed zamieszczaniem kolejnych teorii takich jak nieuziemione połączenia wyrównawcze czy energetyczne linie nn w układzie TN-S.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » sob sie 30, 2014 8:36

elmontjs pisze:nie wiem od czego zacząć !?
To może od tego :
http://ise.pl/index.php?option=com_jfus ... 7&p=124303

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » ndz sie 31, 2014 12:52

kkas12 pisze:Jeszcze raz proszę o podanie wymogów czy zaleceń dotyczących rezystancji uziemienia GSW
Kolego kkas12 - szkoda dyskusji , skoro nie potrafisz odczytać elementarnych przesłań , a próbujesz wcisnąć w moje wypowiedzi "wymogi" i karzesz sobie coś , czego nie napisałem udowadniać.
bezpiecznik123 pisze:To może od tego :
... Dziękuje kol. Bezpiecznik123, wnioski z tego konkretnego wątku są jasne i mniej więcej (jak zauważysz) potwierdziłem je w swoim poście. Podkreśliłem jedynie rolę projektu, bo nie można przejść obok niego z boku.

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » ndz sie 31, 2014 14:10

Ja jednak lubię jasne i klarowne sytuacje a nie bzdety bez pokrycia kolego.
Ty natomiast zasłaniasz się wyimaginowanym projektem, który może zawierać błędy jak np: często spotykany FR 104 w roli wyłącznika głównego czy jeden czterotorowy RCD dla ochrony obwodów jednofazowych zasilanych z różnych faz.
Z Twych wywodów wynika iż elektryk myśleć nie może bo czyni to za niego projektant.

Tymczasem gro elektryków żadnego projektu nie potrzebuje by wykonać od A do Z instalację w budynku jednorodzinnym i co najważniejsze prawny wymóg dla istnienia projektu w tego typy obiektach zmierza wielkimi krokami do swego nieuniknionego końca.
Gdy ten czas nadejdzie to jak sobie dasz radę i jak dadzą sobie radę Ci którzy Twe wywody biorą za dobrą monetę?

Więc proszę byś powstrzymał się od głoszenia teorii których uzasadnić nie potrafisz.
Szczególnie w tym dziale.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » ndz sie 31, 2014 14:33

kkas12 pisze:Tymczasem gro elektryków żadnego projektu nie potrzebuje by wykonać od A do Z instalację w budynku jednorodzinnym i co najważniejsze prawny wymóg dla istnienia projektu w tego typy obiektach zmierza wielkimi krokami do swego nieuniknionego końca
Może zatem Ty uzasadnisz swoje zdanie ? Bo mnie , przyznam , zaskoczyło. Na kogo wtedy spadnie odpowiedzialność za źle dobrane przewody? Ilu elektryków-instalatorów potrafi prawidłowo wyliczyć spadki napięcia w instalacji, ilu wyliczy przekroje przewodów ze względu na wymagane pętle zwarcia?
Czyżbyś optował za samowolką?
kkas12 pisze:Więc proszę byś powstrzymał się od głoszenia teorii których uzasadnić nie potrafisz
Póki co uzasadniłem Ci wszystko co chciałeś, tyle że Ty kolego chyba nie czytasz moich postów, tylko piszesz dalej , żeby pisać - powtarzając w kółko to samo:
kkas12 pisze:Głosisz (nie po raz pierwszy) teorie bez pokrycia i których uzasadnić nie potrafisz a później bredzisz o obrażaniu i mętnie usiłujesz tłumaczyć czego wytłumaczyć nie potrafisz.
Czyżby to był Twój sposób na czynny udział na forum ?

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » ndz sie 31, 2014 14:58

Jeśli nie potrafisz skupić się na uzasadnieniu bzdetów to dlaczego zaczynasz personalne wycieczki w kierunku mojej osoby???
I niczego nie uzasadniłeś tylko próbujesz wycofać się rakiem z tego co głosiłeś.

A jeśli nie potrafisz działać pod dyktando projektanta to możesz mieć problem (więc Twe zdziwienie mnie wcale nie dziwi).
Tylko nie wmawiaj innym, że będą musieli z tym samym problemem się w przyszłości borykać.
Więc nie pisz, że to co nieuniknione jest samowolką, bo jest to normalna kolej rzeczy, którą ja nazywam postępem.

A kto poniesie odpowiedzialność?
A niby dlaczego miałby ją ponosić jeśli wszystko będzie wykonane ze sztuką.
Może nie wiesz, ale wykonawca podpisuje oświadczenie o zdatności instalacji do użytkowania i na tej podstawie dostawca montuje licznik.
Podpis jest dla rozumnej osoby gwarancją iż to co wykonał jest sprawne i nie zagraża użytkownikowi.
Tak jest w cywilizowanych krajach (do Polski ta cywilizacja również dociera, np: Tauron czy Energa).
I zapewniam Cię, że to działa (wystarczy porównać współczynniki zgonów spowodowanych kontaktem z prądem) gdyż nikt, żaden wykonawca nie podpisze się pod oświadczeniem dotyczącym instalacji której nie wykonywał.
A bez tego oświadczenia nikt licznika nie założy.
Ale to już inna bajka.
Jednak pewnie nie Twoja.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » ndz sie 31, 2014 15:14

Przewrotność Twoich wypowiedzi jest na b. wysokim poziomie :) . To ja tu cały czas bronie postanowień projektu, po czym Ty sugerujesz mi:
kkas12 pisze:A jeśli nie potrafisz działać pod dyktando projektanta to możesz mieć problem (więc Twe zdziwienie mnie wcale nie dziwi)
A chwile wcześniej wypisujesz:
kkas12 pisze:Tymczasem gro elektryków żadnego projektu nie potrzebuje by wykonać od A do Z instalację w budynku jednorodzinnym i co najważniejsze prawny wymóg dla istnienia projektu w tego typy obiektach zmierza wielkimi krokami do swego nieuniknionego końca.
:D może się jednak zdecydujesz ?
kkas12 pisze:A niby dlaczego miałby ją ponosić jeśli wszystko będzie wykonane ze sztuką
...z jaką sztuką , bo nie projektowania !
W oświadczeniu o którym piszesz powinien się też znaleźć zapis o wykonaniu instalacji zgodnie z projektem.

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » ndz sie 31, 2014 18:43

Sorry kolego, ale wobec takiej postawy ja wymiękam.
Nie jestem w stanie nic Ci wyjaśnić (i sensu żadnego w tym nie widzę), ponieważ po raz kolejny stare podania ludowe stają się ciałem.
"Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie".
pozdrawiam
Krzysiek

elplum
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: elplum » ndz sie 31, 2014 21:35

W swoim krótkim życiu wykonywałem różne instalacje, były projekty bardzo dobre jak i trochę gorsze.
Ale zawód projektanta funkcjonuje i projekt , który wykona jest wytyczną do prowadzenia prac, możesz się z nim nie zgadzać, wtedy jeśli się dogadacie projektant wprowadzi zmiany autorskie do projektu.
Prawo ogólnie rzec biorąc też jest w pewnych aspektach nierówne dla stron , ale należy go przestrzegać bo może Cię spotkać niemiła niespodzianka.
Tak na marginesie- prowadzimy teraz dość dużą inwestycję, budynki mają około 8000mkw. "po podłogach" jest to kompleks pewnej fabryki, jest projekt budowlany nie ma jeszcze wykonawczego, cały czas wprowadzamy zmiany do końcowego projektu ( w porozumieniu z biurem projektowym ) , żeby dokumentacja a co za tym idzie wykonastwo było z dobrym rozwiązaniem dla inwestora jak i wykonawcy.

Jeśli nie zgadasz się z założeniami projektanta i jego rozwiązania uważasz za błędne to zgłoś ten fakt do Izby inżynierów wtedy konsylium które się tam zbierze osądzi kto ma rację w temacie.

ODPOWIEDZ