Dom jednorodzinny - wymiana instalacji elektrycznej.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Re: Dom jednorodzinny - wymiana instalacji elektrycznej.

Post autor: kkas12 » pn wrz 01, 2014 5:02

Czy potrafisz odróżnić indywidualny projekt konkretnej inwestycji od powielanego schematu w domkach jednorodzinnych, którym i tak nikt się nie posługuje?
Wiec proponuję jednak zejść na ziemię.

A Wasze pojmowanie tej kwestii powinno obligować Was do zaprzestania udzielania rad na forach i skierowania pytającego do projektanta.
W tym wątku również.

Bądźcie Panowie konsekwentni.
pozdrawiam
Krzysiek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn wrz 01, 2014 8:39

kkas12 pisze:Czy potrafisz odróżnić indywidualny projekt konkretnej inwestycji od powielanego schematu w domkach jednorodzinnych, którym i tak nikt się nie posługuje?
Wiec proponuję jednak zejść na ziemię.
Nie wiem po o ta kłótnia, ale widać że kolega w krótkim czasie zarobił już ostrzeżenie.
Prawo Budowlane jednoznacznie określa tok postępowania zarówno dla nowych obiektów jak i istniejących czyli przebudowywanych. Kolejna sprawa to zawsze dokumentacja projektowa po robocie musi powstać dla Inwestora.
Typowe projekty nie są do realizacji w budynkach mieszkalnych z prostej przyczyny. Inwestor nie chce za nie płacić, a gdyby było respektowane prawo, to takie projekty by były, ale koszt budowy niestety by wzrósł co jest nie do przełknięcia przez Inwestora, bo to On pokrywa wszystkie koszty zarówno projektantów jak i wykonawców bez znaczenia czy robią profesjonalnie czy nie.

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » pn wrz 01, 2014 12:04

Nie wiem dlaczego, ale coraz częściej prawo do posiadania odrębnego zdania traktuje się jako kłótnię.
Głosi się zasłyszane frazesy bez najmniejszej próby ich argumentowania.
każde pytanie dotyczące konkretnych zapisów traktowane jest jako wojna, zaś ten który się ich domaga natychmiast staje się osobistym wrogiem autora teorii bez pokrycia.
Wrogiem, którego wszelkimi sposobami należy zniszczyć.
Tak jest i w tym wątku.

Najpierw podaje się wyssane z palca "wymogi" by w końcu przejść do stwierdzenia, że bez projektu nic robić nie można.
Więc po co dyskutować po próżnicy skoro i tak wymagacie projekty.
I tym powinien się każdy wątek kończyć. Po zapytaniu w kolejnym poście powinno znajdować się odesłanie do projektanta a watek należy zamknąć.

Mam pytanie: Ilu z Was tak strzegących prawa trzyma się ściśle tego co projektant narysował w typowym projekcie budynku jednorodzinnego?
I nie jest prawdą, że tych projektów nie ma. One stanowią integralną część projektu budowlanego.
Tylko nikt na nie nie patrzy, gdyż inwestor ma swoją wizję i to on karty rozdaje. Gdzie co i jakie odbiorniki umieści.
Czy powoduje to jakiekolwiek zagrożenie?

Ilu z was domaga się od inwestora projektu na wymianę instalacji elektrycznej?
Czy bez tego projektu polski elektryk jest jak dziecko we mgle?

Był już niejeden taki wątek na tym forum. Więc kto ma ochotę poczytać niech znajdzie.
A Prawo Budowlane ciągle ewoluuje w dobrym kierunku i czy Wam się to podoba czy nie, ale nieuchronnie idziemy do Europy mimo.

Proponuję zapoznać się co niesie ostatnia jego nowelizacja.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn wrz 01, 2014 13:32

kkas12 pisze:Więc po co dyskutować po próżnicy skoro i tak wymagacie projekty.
Ja tam wcale nie wymagam projektu, ale na koniec roboty taki projekt po wykonawczy na domek powinien być sporządzony, żeby było wiadomo co i czym.
kkas12 pisze:Ilu z Was tak strzegących prawa trzyma się ściśle tego co projektant narysował w typowym projekcie budynku jednorodzinnego? I nie jest prawdą, że tych projektów nie ma. One stanowią integralną część projektu budowlanego.
To już tłumaczyłem - to jest projekt typowy, a Inwestor płaci tylko Architektowi za adaptację. Jak byś chciał to taki projekt elektryczny by nie kosztował na domek 800 zł, a 10x tyle więc sam się zastanów czy jakiś budujący Inwestor na kredyt chce to robić, bo ja jeszcze takiego nie spotkałem.
kkas12 pisze:Czy bez tego projektu polski elektryk jest jak dziecko we mgle?
Nie nie jest, po swojej robocie pod którą się podpisuje robi projekt powykonawczy wraz z pomiarami.
kkas12 pisze:Proponuję zapoznać się co niesie ostatnia jego nowelizacja.
A jakie to zmiany jeżeli kolega może streścić ? Bo mi nic nie wiadomo żeby było lepiej i myślę że przeciwnie będzie.
Bo jeżeli chodzi koledze o to że będzie można domek budować na zgłoszenie to jest i tak lipa.

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » pn wrz 01, 2014 15:28

Po pierwsze dokumentacja powykonawcza a projekt to są dwie odrębne sprawy.
Proszę więc tego nie mieszać gdyż owa dokumentacja może być wykonana również w wersji fotograficznej.

Co do zawartości projektu instalacji elektrycznych w projekcie budowlanym to nie zgodzę się z kolegą, gdyż typowy (powielany projekt budowlany) zakupiony w dowolnym biurze projektowym zawiera instalacje elektryczne.
I projekt ten nie kosztuje 800zł, ale około 2.000zł.
Ale przekonaj się sam http://archon.pl/co-zawiera-projekt-domu/9564,art
Pozostaje pytanie "po co?" skoro i tak nikt z niego nie korzysta.

Nie mniej jednak cieszę się iż podziela kolega moje zdanie iż elektryk z nad Wisły doskonale poradzi sobie bez projektu w jakimkolwiek domku jednorodzinnym.

A co do zawartości nowelizacji PB to nie podejmuję się niczego wyjaśniać ni streszczać, gdyż zaraz pojawi się grono interpretujących inaczej.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn wrz 01, 2014 17:02

kkas12 pisze:I projekt ten nie kosztuje 800zł, ale około 2.000zł
Projekt kosztuje 2000 zł ale to cały projekt :
- b. architektoniczna
- b. konstrukcyjna
- b. sanitarna
- b. elektryczna
czyli jak by nie liczył średnio 500 zł za branże
Teraz robi architekt adaptację za ok 1500 zł i masz koszty jakie ponosi Inwestor za dokumentację ?
Projekty indywidualne domków to koszt ok 5 000 zł i z tego dla elektryka to jakieś 800 zł i o tym piszę.
Tak więc nie da się zrobić takiego projektu żeby wykonawca tylko się jego trzymał w tej cenie.
To tak jak i w wykonawstwie, domek jeden zrobi i za 1500 zł (mówię o samej robociźnie) a drugi chce 5 000 zł, ale ten pierwszy obleci wszytko na dwa obwody, a drugi zrobi ich dwadzieścia.
Czy teraz kolega widzi różnicę i dlaczego te projekty są bezużyteczne w takiej formie jak wymaga to PB ?
A w PB nic się nie zmieni, będzie tylko miął problem Inwestor jak na koniec budowy okaże się że nie może w domu mieszkać, bo w tej nowelizacji właśnie tak jest że trzeba tak jakby udowodnić że się wybudowało zgodnie z przepisami.

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » pn wrz 01, 2014 17:28

Pytasz: "...teraz kolega widzi różnicę i dlaczego te projekty są bezużyteczne w takiej formie jak wymaga to PB ?"
Oczywiście przecież cały czas i tym piszę.
Prawo sobie, projektant sobie a inwestor mimo, że zapłacił też sobie.
Więc jasno widać, że ów projekt jest zbędny.
Czyli według niektórych "ekspertów" wykonawca nie wcielający w życie projektu tworzy niebezpieczną instalację, bo np: nie wyliczył spadków napięć a dostawca energii podając napięcie również wprowadził zagrożenie bo na oświadczeniu wykonawcy brak klauzuli o zgodności z projektem.

Rozumiesz takie podejście???
Wmawiają na siłę, że polski elektryk jest głupszy od elektryka z Irlandii czy z Wlk Brytanii.

I na jakiej podstawie udzielacie koledzy w tym wątku laikowi instrukcji zamiast odesłać go do projektanta?

Nie zgadzam się z resztą Twych wywodów dotyczących ceny projektu, PB, przepisów, ale nie mam zamiaru ani ich prostować, ani obalać.
Ale odpowiedz sobie na pytanie: "co jest warty przepis, który jest notorycznie obchodzony???"
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn wrz 01, 2014 18:38

kkas12 pisze:co jest warty przepis, który jest notorycznie obchodzony???"
Takich martwych przepisów jest wiele, ale uwierz że projekty w branży sanitarnej na domki też są o kant potłuc bo każdy kuchnie, czy łazienki inaczej ustawia, a kasa podobna co za projekt elektryczny.
Ja też bym był za tym żeby przestrzegać prawa które ustanowiono, ale widać jest na to przyzwolenie i to z wielu powodów które sam wymieniłeś.
Ja też mogę się z Tobą nie zgadzać co do ceny wykonawstwa, bo mogę twierdzić że ja wykonam dom (rezydencja 500m2) łącznie z montażem osprzętu, tablicą min 6x24 moduły, TV, domofonem dokumentacją po wykonawczą i to nie tylko fotograficzną w cenie 1500 zł za robociznę i jeszcze pracownikom nieźle zapłacę.

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » pn wrz 01, 2014 18:49

Kolego, Twój dom czy rezydencja, kasa za projekt czy inne branże nie mają znaczenia.
Znaczenie ma to, że z jednej strony popieracie dzisiejsze prawo i nawołujecie do jego przestrzegania a z drugiej strony dajecie laikom nie posiadających projektu wytyczne jak mają prawo obejść, czyli bez kwalifikacji, bez pomiarów wykonać i użytkować to co na podstawie okraszonych powoływaniem się na różnorakie zapisy (również prawne) Waszych porad bezprawnie stworzyli.
Toż to klasyczny przykład rozdwojenia jaźni.

Jednak zauważ, że stawiałem wcześniej pytania a Ty praktycznie na żadne z nich nawet nie siliłeś się odpowiedzieć.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn wrz 01, 2014 18:55

kkas12 pisze:Jednak zauważ, że stawiałem wcześniej pytania a Ty praktycznie na żadne z nich nawet nie siliłeś się odpowiedzieć.
Na które bo moim zdaniem odpowiedziałem na wszystkie.

ODPOWIEDZ