Dostosowanie instalacji uziemienia

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Technik SK
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Technik SK » sob mar 20, 2021 10:17

Witam
Opis:
Dom szeregowiec w Holandii, PE nie połączony z N w skrzynce z licznikiem (System TT ?), GSW połączone kablem (2,5mm2) z szyną PE skrzynki bezpiecznikowej i drutem 10mm2 z prętem 16mm2 wystającym z fundamentu (uziom fundamentowy?), oraz rurą gazową(odcięta od instalacji-już nie używamy gazu) i rurami wodnymi (nie CO).
Pytanie1:
czy GSW nie powinien być połączony z szyną PE grubszym kablem np 6mm2
Pytanie2:
Montujemy wannę z hydromasażem zaistalowana puszka IP65 za wanną oddzielona ścianką regips+płytka ceramiczn, 20cm od podłogi w strefie 1. Czy należy wykonać Dodatkową Szynę Wyrównawczą w łazience za wanną? od wanny z silnika odchodzą kable L,N,PE oraz od stelażu wanny osobny PE (do szyny wyrównawczej?). Jeśli tak jakim kablem połączyć i gdzie- czy mogę po prostu wpiąć się w pierwszy lepszy kabel PE czy muszę ciągnąć osobny(jaki?) bezpośrednio do GSW.
Pytanie3:
Zakładamy panele fotowoltaiczne 14 szt na dachu. Jakim kablem/drutem połączyć uziom konstrukcji paneli (ramy paneli i aluminiowe szyny montażowe) oraz gdzie wpiąć ten uziom GSW , DSW w łazience(w połowie drogi do GSW) a może najbliższe gniazdko?
Pytanie4:
3 panele idą na ogród(mała wiatka). jak je uziemić? 1m prętu w ziemię (może głębiej - teren podmokły 1m do wód podskórnych) wystarczy czy lepiej wpiąć się w przewód PE 2,5mm2 z pobliskiego gniazdka.
W razie czego mogę zrobić proste pomiary amatorskim multimetrem, jeżeli komuś by to coś wyjaśniło. Prądu się nie boję ale mam do niego olbrzymi RESPEKT kopie gorzej jak koń :lol: :D
Oczywiście na koniec wzywam elektryka do sprawdzenia instalacji. W końcu długie życie planuję ;)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob mar 20, 2021 12:26

Witam

Napisałeś:
"W razie czego mogę zrobić proste pomiary amatorskim multimetrem, jeżeli komuś by to coś wyjaśniło. Prądu się nie boję ale mam do niego olbrzymi RESPEKT kopie gorzej jak koń :lol:
Oczywiście na koniec wzywam elektryka do sprawdzenia instalacji. W końcu długie życie planuję".

Moja rada:
Nie na koniec wezwij elektryka, a na początku. Od jakości wykonania tej pracy może zależeć długie życie rodziny i psa!!!

Multimetrem to możesz sobie sprawdzić starą żarówkę.

nasz zmarły kolega przed laty napisał:

rysiu 71 napisał:
Tutaj kolego nic się nie wymyśli, tutaj obowiązują żelazne zasady i jak się ich nie zna to nasze doradztwo w Twoim wykonaniu może doprowadzić do nieszczęścia.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Technik SK
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Technik SK » sob mar 20, 2021 13:06

Mimo wszystko się uprę ponieważ :

-Przy zakupie domu 2 lata temu inspekcja nie wykazała żadnych problemów, a ten przewód 2,5mm2 między szyną PE a GSW mnie nie przekonuje.
-miałem wizytę monterów do instalacji PV ale ich pogoniłem bo:
A -zamiast zamówionego falownika 3-fazowego chcieli założyć 1-fazowy
B -wpiąć go w zwykłe gniazdko w grupie zasilającej całe piętro i poddasze PONAD 5kW na 1 fazie!!! (pomijam fakt braku zmiany zabezpieczeń i że bezpiecznik przepalał by się zanim bym go wydobył z pudełka). EDIT "w tą grupę miała by być wpięta wanna żeby było zabawniej ale już są przeciągnięte nowe druty dla tej łazienki z osobnym bezpiecznikiem "EDIT
C- nie planowali wykonać uziemienia instalacji
- Elektryk w NL są bardzo drodzy i jak już pisałem mimo inspekcji są wątpliwości co do jej rzetelności ( w końcu chodziło o to aby sprzedać dom ). Dlatego wole się dokształcić, dopytać i położyć osobiście ODPOWIEDNIE DRUTY i elementy. JEDYNIE ICH POŁĄCZENIE - WPIĘCIE W INSTALACJE - I WYKONANIE POMIARÓW KOŃCOWYCH zlecam ELEKTRYKOWI. Całe koszty materiałów kłucia ścian zakładanie rurek i przeciąganie drutów po całym domu zostają w mojej kieszeni.
- nie ryzykuje stosowania zbyt cienkich lub rzekomo niepotrzebnych elementów bo instalator i tak skasuje ponad 1000Eur a zaoszczędzi dodatkowo na materiale mówiąc że i tak to wystarczy
- z tym miernikiem AMATORSKIM to był bardziej żart, bo wiem że do pomiarów uziemienia stosuje się zupełnie inne mierniki z odpowiednim osprzętem i co najważniejsze z umiejętnościami technicznymi do wykonania takich pomiarów. Może faktycznie w dziedzinie ELEKTRYKI lepiej nie żartować ??? :???: -DO PRZEMYŚLENIA I PRZEWARTOŚCIOWANIA POSTAWY ŻYCIOWEJ...
-Bariera językowa ( o sprawach technicznych to się z instalatorem nie dogadam - a płacić mu nie zamierzam za pogaduszki na inne tematy). Wystarczy że zepnie i sprawdzi czy działa.
-według inspekcji, monterów PV i instrukcji podpięcia wanny z hydromasażem (w tym tej z wideo poradnika Castoramy) nie powinienem się niczym przejmować i nie pytać was o radę tylko zażywać kąpieli z bombelkami i BYĆ MOŻE Z PRĄDEM aby było więcej emocji.

Więc albo zaufam że tak ma być i dzwonię po tych samych monterów ( przecież to fachowcy!) albo chociaż potwierdzcie moje wątpliwości odnośnie tej instalacji, wskażcie które elementy są do poprawy i na co zwrócić szczególną uwagę elektrykowi podczas spinania instalacji

PS STANICA a skąd wiedziałeś że mam psa ? :lol:

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » sob mar 20, 2021 13:11

Tu raczej pomocy nie otrzymasz, prędzej dowiesz się o numerach norm itp. Wezwanie elektryka i tak będzie konieczne, najlepiej takiego co ma wiedzę i doświadczenie a nie tylko papiery.

Technik SK
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Technik SK » sob mar 20, 2021 13:38

tak ja pisałem
cena za kompleksową usługę jest zaporowa. Dobry Elektryk z doświadczeniem hmmm jak to zweryfikować ? W końcu nie brak nam na rynku majstrów z 50 letnim doświadczeniem w ... partaczeniu swego fachu. Widziałem już takie fuszerki że szczęki opadają np. gazownik odmówił podpięcia do sieci bo odkrył że rurki do pieca CO były lutowane miękkim lutem !!!
Godze się na pomiary i spięcie i to będzie mnie kosztować kilka setek EUR. Myślałem że na forum elektryków znajdę poważne porady od elektryków bo na elektrodzie pełno majstrów od wszystkiego i jednocześnie od niczego. Podkreślam ja nie będę spinał instalacji. Ale położenie wszystkich kabli puszek itp ( większa modernizacja ) przez elektryka to 2-3 dni roboty, co przy ich stawkach w NL to taniej mi będzie przyjechać do PL i przywieźć tu któregoś z kolegów.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob mar 20, 2021 15:30

Technik SK pisze:
sob mar 20, 2021 13:38
Myślałem że na forum elektryków znajdę poważne porady od elektryków
Lekarze w PL w czasie pandemii też leczą przez telefon ...skutki są opłakane! Tak samo jest doradzać na odległość osobie bez podstawowej wiedzy naszej branży nie znając szczegółów albo na podstawie zdawkowych informacji.

Technik SK pisze:
sob mar 20, 2021 13:38
taniej mi będzie przyjechać do PL i przywieźć tu któregoś z kolegów.
... to też wyjście ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Technik SK
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Technik SK » sob mar 20, 2021 16:06

elmontjs pisze:
sob mar 20, 2021 15:30
Technik SK pisze: ↑sob mar 20, 2021 13:38
taniej mi będzie przyjechać do PL i przywieźć tu któregoś z kolegów.
... to też wyjście
Totalny brak czasu a nowa łazienka w .... lepiej nie pisać :???:
zapytam inaczej :
-jaki jest zgodny z przepisami minimalny przekrój kabla/drutu do połączenia listwy PE z GSW ?
-jaki jest zgodny z przepisami minimalny przekrój kabla/drutu do połączenia listwy dodatkowej szyny wyrównawczej z GSW ?
-jaki jest zgodny z przepisami minimalny przekrój kabla/drutu do połączenia PV z uziemieniem ?
-gdzie powinno być podpięte zgodnie ze sztuką uziemienie PV (GSW/DSW/dowolne uziemienie)
-czy dodatkowa szyna wyrównawcza musi być połączona bezpośrednio z GSW ?
-czy dozwolona jest budowa indywidualnego uziemienia dla 3 paneli PV w ogrodzie
elmontjs pisze:
Lekarze w PL w czasie pandemii też leczą przez telefon ...skutki są opłakane! Tak samo jest doradzać na odległość osobie bez podstawowej wiedzy naszej branży nie znając szczegółów...
Potrafiłem zweryfikować totalny błąd w sztuce przy próbie montażu PV i podstawową wiedzę mam, choćby dlatego że ojciec był elektrykiem w kopalni i często pomagałem mu w instalacjach (oczywiście nie tych kopalnianych), jednak nie jest to wiedza wystarczająca do wykonania wszystkich prac. Mam tą świadomość.
elmontjs pisze:
albo na podstawie zdawkowych informacji.
No myślę że bardzo dużo dostarczyłem informacji, choć możliwe że potrzebowałbyś jakąś inną choćby z pomiarów, które prawdopodobnie nie jestem w stanie wykonać. Nie wiem tego bo nie pytasz. Wydaje mi się że postawiłem konkretne pytania nie wymagające ustalaniu obciążeń itd itp.
Na tą chwilę wszystkie posty mają tendencję "NIE BO NIE" i '' DAJ ZAROBIĆ KOLEDZE Z BRANŻY"
Bardzo proszę dla argumentu typu "NIE" podać też argument.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob mar 20, 2021 19:17

Po prostu, nazewnictwo jakiego używasz wskazuje, że nie jesteś elektrykiem i nie powinieneś brać się za takie prace, bo nawet nie wiesz w którym momencie zrobisz sobie i swoim domownikom pułapkę. Gdybyś chociaż wiedział o co pytać, odpowiedzi znalazłbyś w internecie. Na twoje pytania nikt odpowiedzialnie ci tu nie odpowie, bo sytuacje należy zdiagnozować na miejscu i mieć wiele więcej danych o instalacji niż Ty podałeś.
Chcesz to proszę, masz tu ogólną wiedzę o przewodach ochronnych, możesz dopasować ją do swojej instalacji, jak pozbierasz niezbędne dane :
https://bezel.com.pl/2018/08/01/przewody-ochronne/

A te zagadnienia powinien określić projekt poprzedzający montaż PV, bo wszystko uzależnione jest o obecnego stanu instalacji i uziemienia :
Technik SK pisze:
sob mar 20, 2021 16:06
-jaki jest zgodny z przepisami minimalny przekrój kabla/drutu do połączenia PV z uziemieniem ?
-gdzie powinno być podpięte zgodnie ze sztuką uziemienie PV (GSW/DSW/dowolne uziemienie)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Technik SK
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Technik SK » sob mar 20, 2021 20:03

elmontjs - bardzo dziękuję.
elmontjs pisze:
sob mar 20, 2021 19:17
Chcesz to proszę, masz tu ogólną wiedzę o przewodach ochronnych, możesz dopasować ją do swojej instalacji, jak pozbierasz niezbędne dane :
https://bezel.com.pl/2018/08/01/przewody-ochronne/
miła lektura która pozwoli mi przygotować większą część samodzielnie. Znalazłem tu odpowiedzi na większość moich pytań !
elmontjs pisze:
sob mar 20, 2021 19:17
A te zagadnienia powinien określić projekt poprzedzający montaż PV, bo wszystko uzależnione jest o obecnego stanu instalacji i uziemienia :
Technik SK pisze: ↑sob mar 20, 2021 16:06
Obecny stan instalacji i uziemienia jest obecnie modyfikowany i chciałbym go już wstępnie przystosować do montażu PV aby nie trzeba było potem ciągnąć kolejnych kabli skoro mogę już teraz gdy wszystkie ściany gołe.

Podsumowując liczyłem na konkretne odpowiedzi typu "GSW może być połączony z szyną PE kablem CU 2,5mm2 tylko gdy jest zabezpieczony przed uszkodzeniem... ale lepszym rozwiązaniem było by z pewnością 6mm2"

Cóż przede mną ponowna lektura aby na pewno wszystko dobrze zrozumieć. Podwinąć rękawy i zrobić co się da. A potem do weryfikacji mojej pracy przez elektryka i niech to on wepnie nowe obwody w instalację.

Dziękuje ponownie Wszystkim

ODPOWIEDZ