Eksploatacja instalacji NN z przewodami aluminiowymi - technika łączenia

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Mgr_Inz_KonradR
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Mgr_Inz_KonradR » pn lut 17, 2020 10:59

Nie mam niestety możliwości założenia tego wątku w bardziej właściwym dziale, gdyż nie zajmuję się zawodowo elektrotechniką, ale może ktoś tu odpowie.

Część instalacji w moim domu będzie wykonana kablami YAKY o przekrojach 25-35mm2 (być może WLZ, na pewno kabel zasilający budynki gospodarcze obok (25-50m) domu. Prądy będą spore - dużo spawam niemałym prostownikiem, udało mi się kupić po cenie złomu parę maszyn do metalu - największa z silnikiem 15kW, itp. O ile oczywiście "fachowiec" nie widzi zasadniczego problemu w prowadzeniu instalacji przewodami aluminiowymi, to parę rzeczy nie daje mi spokoju. Poza tym, może kiedyś jeszcze odnowię uprawnienia i pójdę trochę dalej w tym temacie - także z góry wielkie dzięki za pomoc w dokształceniu :)

1. Problem "płynięcia" aluminium w złączach zaciskowych bez elementów sprężynujących. Czy rzeczywiście występuje i jaka jest jego skala? Oczywiście mam na myśli połączenia przewodów o przekrojach od 10mm2 wzwyż. Jakie okresy kontroli złącz powinna przewidywać poprawna eksploatacja takich instalacji? Jaki orientacyjny powinien być moment dokręcania zacisków (lekko, mocno, z częsciowym sprasowaniem żyły?)

2. Czy warto stosować tulejki rurowe Al-Cu w zaciskach aparatury modułowej do przyłączania przewodów aluminiowych? Koszt takich elementów jest straszny, do swojej instalacji potrzebowałbym około 20 sztuk 35-16mm2, to już daje poważną kwotę. Czy taki wydatek jest racjonalny w perspektywie wieloletniej eksploatacji instalacji?

3. W przypadku braku tulejek wspomnianych powyżej czy poprawne jest okresowe kontrolowanie momentu dokręcenia przewodów Al, np. kluczem dynamometrycznym?

4. Jakie środki stososuje się dla poprawienia jakości styku przewodu aluminiowego ze złączem (poza pastą Alu-Plus do złączek Wago).

5. W praktyce, jak przedstawia się awaryjność takich instalacji i czy rzeczywiście niska cena kabli z żyłami aluminiowymi usprawiedliwia ich zastosowanie (przy założeniu okresu bezremontowej eksploatacji rzędu kilkudziesięciu lat)?

6. Czy są jeszcze jakieś sposoby na zniwelowanie mankamentów połączeń przewodów aluminiowych?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Mgr_Inz_KonradR
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Mgr_Inz_KonradR » pn mar 23, 2020 22:42

Odpowiedzi brak - ale na większość pytań odpowiedziałem sobie już sam.

Natomiast gdyby ktoś z szanownych forumowiczów szukał tulejek zaciskowych Al-Cu, to mogę podpowiedzieć, że na AliExpress można zakupić takie dosłownie za garść miedziaków. Szukać należy pod nazwą GTL-xx (xx - przekrój żyły) albo "Al Cu tube" albo "bimetal connector". Mam nadzieję, że się to komuś z Was przyda - udało mi się kupić takie w cenie pięć razy niższej niż krajowej produkcji. Jakość wydaje się niezła, jedynie żyły sektorowe nie bardzo chcą wchodzić, bez przeprasowania, ale nie znam się - może tak ma być.

ODPOWIEDZ