Instalacja elektryczna w domku letniskowym - prośba o poradę.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
bmgda
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: bmgda » sob lis 14, 2020 0:07

Witam,

Stawiam na działce szkieletowy domek drewniany. Zatrudniłem to wykonania instalacji elektryka, z polecenia. Szczerze nie miałem czasu kontrolować jego pracy. Ustaliliśmy gdzie mają być gniazdka itp.

Skrzynka wygląda jak poniżej. Zmartwiłem się brakiem różnicówek. Na początku stwierdził, że to zbyteczne. Dopytałem w paru miejscach i po rozmowie z elektrykiem stwierdził, że ok dołoży dwie na łazienkę i kuchnię ale będzie musiał dać mniej "esek" by było miejsce.

Co mnie jeszcze martwi to kwestia uziemienia. Do domku ze skrzynki na działce idzie kabel ziemny YKY 5x10 i elektryk twierdzi, że to wystarczające uziemienie. Z tego co się dowiadywałem to powinno być zrobione do domku osobne uziemienie (domek na bloczkach) więc szpilki wbite w ziemie + bednarka.

Elektryk się wypiera i twierdzi, że starczy uziemienie ze skrzynki na działce.

Proszę o pomoc czy są jakieś przepisy, które to regulują.

Czy nie danie w takiej instalacji różnicówki czy też ogranicznika przepięciowego nie jest dużym błędem? Na pytanie o ograniczniki mówi, że też nie potrzebne... generalnie na wszystko ma wytłumaczenie.

Domek generalnie letniskowy... w łazience boiler... w kuchni lodówka. Salon z aneksem + łazienka na parterze plus dwie sypialnie.

Jestem totalnym laikiem dlatego przepraszam za jakieś błędy... z góry dziękuję za pomoc.

Za pracę elektryka z materiałem zapłaciłem 5k złotych myślałem, że płacąc moim zdaniem nie mała kwotę mogę liczyć na dobrze wykonaną instalację.

Obrazek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lis 14, 2020 13:56

bmgda pisze:
sob lis 14, 2020 0:07
Czy nie danie w takiej instalacji różnicówki czy też ogranicznika przepięciowego nie jest dużym błędem?
To nie błędy kolego , to zaniedbanie przepisów i zaprzeczenie dobrej praktyki! Te elementy są dziś w instalacji obowiązkowe.
bmgda pisze:
sob lis 14, 2020 0:07
Za pracę elektryka z materiałem zapłaciłem 5k złotych myślałem, że płacąc moim zdaniem nie mała kwotę mogę liczyć na dobrze wykonaną instalację.
Czy elektryk po zakończonej pracy dał Ci protokół sprawdzenia instalacji ?, to jego obowiązek. Mam nadzieję, że ta robota nie odbyła się na czarno, bo już nic nie wyegzekwujesz a z tego co widać, instalacja musi być poprawiona, bo nie spełnia wymagań aktualnych przepisów.
Co do uziemienia, to nie jest określone gdzie ono ma być, ale z pewnością ma być po stronie odbiorcy (czyli Twojej) i podpowiem, bo pewnie nie wiesz, że ma być doprowadzone do szyny wyrównawczej (GSU) , której podejrzewam , że nie masz.
Zaproś swojego elektryka na poprawki a moja sugestia (niestety to dodatkowy koszt), to po jego usłudze poproś o weryfikacje kogoś niezależnego, kto dokładnie zweryfikuje jakość usługi i wykona przy tym pomiary odbiorcze, bo na obecnego elektryka chyba nie masz co liczyć. Pod protokołem z pomiarów musi widnieć orzeczenie z podpisem wykwalifikowanego elektryka, że instalacja jest sprawna i nadaje się do eksploatacji.
Człowiek uczy się całe życie i ...

bmgda
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: bmgda » sob lis 14, 2020 14:04

Dziękuję za pomoc. Jakich papierów wymagać od nowego elektryka?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lis 14, 2020 14:12

Protokół z odbiorczego przeglądu instalacji, czyli mają w nim być oględziny, pomiary elektryczne udowadniające ocene skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i przede wszystkim orzeczenie o którym pisałem wyżej. To wszystko oczywiście nie wg wydumanych zasad typu, różnicówka jest zbędna, tylko w oparciu o normy i rozporządzenia i Ustawę: Prawo budowlane, które powinny być znane każdemu praktykującemu elektrykowi.
Człowiek uczy się całe życie i ...

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wojciech59 » pt gru 18, 2020 19:21

Popieram odpowiedzi kol. "elmontjs" .
Krótko mówiąc robota spartaczona przez typowego wiejskiego elektryka.
Moim zdaniem ta skrzynka powinna być 2x większa, bo jak dojdą różnicówki to będzie kilka obwodów na jednej "S" (lipa).
Mam jeszcze wątpliwość, czy przewody do gniazd mają przekrój 2,5 mm2, bo na fotce jakby wszystkie były jednakowe.

ODPOWIEDZ