Instalacja uziemiająca w oborze.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Kacper_pl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Kacper_pl » czw wrz 19, 2019 12:26

Witam Wszystkich,
chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu poprawnej instalacji uziemiającej w oborze (choć prawdopodobnie nie ma tu znaczenia, że jest to obora). Myślałem nad tym wcześniej, a do czynu skłoniło mnie ostatnie zdarzenie u sąsiada, gdzie przewrócone drzewo na linię zasilającą gospodarstwo spowodowało śmierć kilku krów. Chciałbym ustrzec się przed podobnymi zdarzeniami.
Starałem się maksymalnie zgłębić wiedzę jednak mam pewne pytania. W rejonie energetycznym dowiedziałem się, że linia zasilająca pracuje w układzie TN-C, więc podejrzewam, że jakiekolwiek uszkodzenie/przerwanie przewodu PEN bez miejscowego uziemienia PENa w gospodarstwie i tragedia gotowa. Czy dobrze myślę? Czy powinienem wykonać i podłączyc do tego uziemienia wszystkie elementy metalowe dostępne dla zwierząt? Jako, że jest to układ TN a nie TT, więc uziemienie powinno być podłączone również do przewodu PEN?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » pt wrz 20, 2019 7:54

Elektryk ma wykonać to wszystko zgodnie z PN-IEC 60364-7-705:1999 - (norma w wersji polskiej) albo PN-HD 60364-7-705:2007 - w wersji angielskiej.
Tam jest wszystko opisane co i jak. A każdego, który będzie chciał zrobić inaczej - spuść do gnojówki.
Pozdrawiam, Wiesław

ODPOWIEDZ