Instalacja w domku letniskowym

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Swift
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: wt kwie 22, 2008 17:11
Lokalizacja: Warszawa

Instalacja w domku letniskowym

Post autor: Swift » wt kwie 22, 2008 18:31

Witam

Wkrótce czeka mnie podłączenie instalacji w domku letniskowym drewnianym.
Tak jak partrzę po instalacjach sasiadów (wykonywanych przez róznych elektryków) nasuwaja mi się pewne pytania, na które jako elektronik (od prądów słabych :))) nie potrafię odpowiedzieć.

Na wstepie informacje o planowanej instalacji:
- przydział mocy z ZE - 7kW
- instalacja do ZK(w linii ogrodzenia) - TN-C
- WLZ (od ZK do domku) - planowane TN-S (według wymagań ZE)

Pytania/wątpliwości/na co zwrócić uwage elektrykowi:

- czy prowadzenie instalacji przewodami YDYp w rurkach z PCV pod boazerią w domku drewnianym to jest poprawne/bezpieczne rozwiązanie.

- czy puszki (do odgałęziania przewodów) powinny byc raczej naścienne, czy mogą być niepalne(niebieskie) wbudowane wewnatrz drewnianych scian.

- czy w domku drewnianym rozdzielnia Rnn, może być z tworzywa sztucznego, czy raczej metalowa ?

- czy połaczenia wewnątrz szafki Rnn mogą być wykonywane przewodami LY (linka), czy powinno się stosować przewody DY.

- czy WLZ (od ZK do Rnn) może być ciągła, czy na ścianie domku musi być dodatkowe złącze pomiarowe, jak to jest zgodnie z przepisami ?

- czy zaproponować elektrykowi założenie rozłącznika głównego w Rnn, bo tak jak widzę to u sasiadów rolę rozłacznika spełnia często dzwigienka na RDC ? Jaki rozłacznik: 3 polowy (tylko fazy), czy 4 polowy(odłączający także przewód N) ?

- czy RDC (30 mA) powinno być krótkozwłoczne czy zwykłe ( bezzwłoczne) ?
(przy założeniu eksplatacji urządzeń typu: bojler, kuchnia z piekarnikiem elektrycznym i zapalrkami, hydrofor, czajnik elektryczny, kosiarka, grzejniki elektryczne - okresowo) Tak jak wiedzę to ZE daje juz swoją róznicówkę, przy liczniku w ZK, ale prawdopodobnie 500 mA, czyli powinienem dodać własne RDC 30mA przeciwporażeniowe.

Pozdrawiam serdecznie.
PPPost autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

ODPOWIEDZ