Jak to jest z tymi finansami???

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Maciej.Ginter
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Maciej.Ginter » pn lip 08, 2019 13:26

Cześć wszystkim
(Z góry przepraszam jeżeli pisze w złym dziale)

Mam takie małe pytanie związane z finansami, mianowicie jestem w trakcie budowania domu, wszyscy potrafili się określić ile chcą, murarze, hydraulicy, itd. Podczas gdy szukam elektryka są różne wersje i to różnorakie, jeden mówi ze bierze 50zl/pkt bez materiału, inni 70zl/pkt + materiał, jeszcze inni podają kwoty za która inni nie kiwnęli by palcem a jeszcze inni mocno wygórowana i dodatkowo jeszcze ja mam im ogarnąć materiał. Pytałem się znajomego elektryka (nie będzie dla mnie pracował bo ma już kilka innych zleceń) ile bierze od pkt, mówi ze to wszystko zależy od materiałów z którego zbudowany jest dom, od grubości posadzki i jak bardzo rozbudowana zechce mieć instalacje

I teraz generalne pytanie.
Ile wy bierzecie od punktu, cegła ceramiczna, ok 150pkt (gniazda, wyłączniki i oświetlenie liczycie osobne czy jak to?)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn lip 08, 2019 14:40

Napisz mi co w obecnej rozbudowanej instalacji nie tylko elektrycznej, bo dochodzą jeszcze inne niskoprądowe, automatyka, sterowania itp określisz jako punkt?

To jest prymitywne określenie stosowane do wyceny bardzo prostych instalacji, przez prymitynych elektryków.
Temat wielokrotnie gościł na forum.

Nikt nie chce zapłacić za projekt i kosztorys, więc każdy elektryk będzie miał inną swoją bazę do wyceny. Jak elektryk każe biegac klientowi po hurtowniach, to z takim się nie rozmawia.

Mnie na domek z ogródkiem bywało przed laty wychodziło wszelakich przewodów i kabli nawet 3700m.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Maciej.Ginter
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Maciej.Ginter » pn lip 08, 2019 14:57

Prosta instalacja, gniazda, łączniki itd.

Chodzi mi po prostu o to jaki jest +/- koszt za pkt i czy jest to z materiałem czy bez niego, bo są różne wersje i nie wiem której mam sie złapać

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn lip 08, 2019 15:40

Dom buduje sie na wiele lat i nie ma już prostych instalacji przy obecnej technice.

Nie zrobisz domofonu / wideodomofonu, anten, alarmu, internetu, automatyki kotła podłaczonego do internetu, jakiejś lampy na ogrodzie. Bramy wjazdowej na posesje na pilota i garażowej, klimy, żaluzji i wiele innych potrzebnych instalacji, których kiedys będzie ciężko zrobic na gotowym domu. Jak nie masz kasy to przynajmniej okablowanie zrobić trzeba.

Można tu jeszcze wiele dopisać potrzebnych instalacji.czasy się zmieniły, jedna żarówka i dwa gniazda w pomieszczeniu już nie wystarcza. Rozdzielnice na domek też już mają po 100 modułów i czasem więcej. Mnie kiedys wyszło 96 na parterze i 70 na piętrze sporego domku. Znajdź takiego majstra, który ogarnie coś wiecej jak żarówki i gniadka. Ja wchodziłem do wykopu (uziom fundamentowy i przepusty) i schodziłem z dachu na koniec po antenach. Wiadomu skrzynki rozdzielcze anten, internetu, alarmu itp.
No jak? Dalej myślisz o żarówce i dwóch gniazdach na pomieszczenie. Mnie do kuchni potrzebne było 6 obwodów.

Był taki temat na forum elektryk był wcześniej.

Już nie ma prostych instalacji na domek, bo to się mści po latach.

Zapraszam do starego tematu:
https://ise.pl/forum/o-elektryce-elektr ... 601#p52601

autor: STANCA 16 maja 2005 22:04
Nie należy walczyć z czytelnikami Muratora. Też miewam kłopoty z tymi co to czytają i biorą udział w jego forum.
Po prostu ignorować.

co do stawek (rozmawiamy o domku)
Stawki za punkt, ale na 5 elektryków będzie 5 odpowiedzi co to jest punkt.

Proszę określić z tych moich przykładów punkty.
np. 2 schodowe i dwa krzyżowe na 3 żarówki?

5 wyłączników inpulsowych + w tablicy przekażnik impulsowy + transformator na zespół halogenów na korytarzu?

sieć teleinformatyczna ( dwie skrętki w rurkach)?

Obwody TV w rurkach z góry na dół przez wszystkie kontygnacje?

Obwody kamer- zasilanie i sygnał

rozdzielnica w rogu budynku gdzie większość obwodów ma ponad 10m?

obwody w bruzdach (kucie w czym)

Obwody pieców akumulacyjnych z kompletnym sterowaniem?

okablowanie bramy, domofonu, ogrodu, automatyka itp.

podłogi grzejne ze sterowaniem centralnym

Połączenia wyrównawcze

Widzicie koledzy że punkt to jest coś absurdalnego.
Ja wykonuję tylko dla tych, którzy wiedzą dlaczego właśnie ja mam wykonać dla nich.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ