Kilka pytań - nowo budowany dom

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Pamiętaj!

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 214
Rejestracja: wt gru 27, 2016 23:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 14:58

Ok, postaram się następnym razem zaznaczyć że to pobieżne wytłumaczenie a nie "eksperckie".
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Trójfazowy tester zabezpieczeń elektroenergetycznych. Trzy prądy fazowe max: 3x40A lub 120A, 4 napiecia fazowe.Wyjątkowa oferta cenowa!
Wyjątkowa promocja
Sklep dla Elektryków
 

rykpat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: pt gru 23, 2016 21:19

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: rykpat » pt kwie 21, 2017 19:41

@JacekH07
Słuchaj,
przeczytałem temat który podałeś na elektrodzie. No i cóż...
Znalazłem normę, PN-IEC 60364-5-523, poczytałem i powiem tak.
Według normy przewód 1,5mm2 w izolacji PVC, niezależnie od sposobu ułożenia, przy długotrwałym obciążeniu wytrzyma minimum 14A.
Przewód 2.5mm2 w izloacji PVC, niezależnie od sposobu ułożenia, przy długotrwałym obciążeniu wytrzymuje minimum 18.5A. Ja zakładam na 1,5mm2 bezpieczniki B10 a na 2.5mm2 bezpieczniki 16A. Jeśli zabezpieczenia są sprawne i IPZ jest poprawna, to ja nadal nie widzę przeszkód do tego, żeby kłaść po kilka obwodów do jednego peszla.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 214
Rejestracja: wt gru 27, 2016 23:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: Ramzes2 » pt kwie 21, 2017 19:54

18.5A / 16A = 1.15625

Doliczyłbym jeszcze rozdzielnicę w chłodnym miejscu, a przewód w zagrzanym.
SEP do 1kV + kontrolno-pomiarowe + pomiary eksploatacyjne + zabezpieczenia i automatyka (10.).
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

wujekbaniu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 19:38

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: wujekbaniu » sob kwie 22, 2017 0:05

Jesli ktos przegląda i jest zainteresowany to znalazłem takie materiały:
http://www.sonel.pl/pl/teoria-pomiarow/ ... ienia.html..
http://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/u ... zenia.html..

Ja jako laik impredancję rozumiem jako opór w kontekście prądu zmiennego.
Impedancja jest równa ilorazowi napięcia i natężenia prądu. Czyli żeby napięcie było stałe to przy spadku impedancji muszą rosnąć ampery.
Nadal nie rozumiem co mi po tym.

Dział przyłączeń enrga operator odpowiedział na mojego emaila.

Mam dać 5 żył ponieważ po to mi udostępnili możliwość wpięcia się w uziom w isch skrzynce żebym to zrobił i ma być 5.
Średnicę pzewodu mam dać nie mniejsza niż w projekcie, a najlepiej to gadać z elektrykiem i robić jak w projekcie.
Odpisałem że co elektryk to opinia i otrzymałem odpowiedź - 5 żył, średnica zgodna z projektem (10mm2).

Co do odległości to ja mam od domu do skrzynki 25-30m (tyle chyba mają przedłużacze?).

Czekam na wycenę z okolicznej hurtowni, jeśli dam 16m2 to tylko po to żeby mieć czyste sumienie chociaż po rozmowie z elektrykami na miesjcu i stanowisku działu przyłączeń uważam to za zbędne. (najprawdopodobniej dlatego, że nadal nie rozumiem o co chodzi z tą pętlą zwarcia).
http://www.sonel.pl/pl/teoria-pomiarow/ ... iowej.html..
Tu jest opis z którego wynika, że powoli puszczają prąd z fazy do PE.
"Podczas pomiaru pętli zwarciowej metodą techniczną wykonywane jest „sztuczne zwarcie” – przyrząd dokonuje pomiaru napięcia bez obciążenia oraz podczas krótkotrwałego obciążeniem rezystorem zwarciowym. Impedancja pętli zwarciowej jest wyliczona na podstawie różnicy spadków napięć."

Mierzą napięcie sieci, potem robią zwarę aż wywali (nie wiem czy korki, czy różnicówkę" i patrzą ile napięcie spadło.

Po mojemu:
Jak prąd spieprza z F do N zbyt szybko to rośnie natężenie (ampery) jak jest ich więcej niż na bezpieczniku to aby przewód nie zmienił się w grzałkę "wywala korki". Wyłącznik nadmiarowo prądowy zniesie przez jakiś czas więcej niż ma na tabliczce, np 10A zniesie chwilę 11A, ale jak dostanie dużo więcej to się wyłączy.

Jak prąd spieprza z F do PE to wywala różńicówka. Jak jest na 30mA to powinna wywalić przy 30mA, ale wywala już przy 15 mA co niby nie jest, że jest zła, ale że ok (to po co pisza 30 ?! heh nie wiem i nie chcę wiedzieć grunt, że jak prąd idzie zamiast w N do ziemi to jest lipa i powinna wyłączyć zasilanie)

Tylko gdzie tu spadek napięcia? Jak napięcie maleje to rośnie opór, straty, więcej energii zamienia się w temperaturę, dlatego przesyłują na duże odległości wysokie napięcia, a potem transformatują do minejszych i do domu. Tylko jak to się ma do tego, że mam wydać parę stów na kabel, zamiast np. na panienki przy drodze?

Nie neguje słuszności pomiarów. Nie neguje słuszności dawania większego przekroju na wypadek jak mi kiedyś odbije i zacznę sadzić Marysie w szklarni.
Chciałbym tylko zrozumieć, dlaczego? Co ma tu spadak napięcia przy zwarciu?
(to pytanie najczęściej padało na egzaminie z biofizyki, chemii klinicznej i farmakokinetyki - nikt go nie lubił, a mimo to je zadałem :( )

BTW pomiar impedancji (oporu?) uziomu rozumiem, ma być jak najmniejsza oporność, aby pioruny i prąd z obudowy preferował iść w piach a nie na mnie - to senior elektryk pomierzy na 100% urządzeniem którego nazwy nie powtórzę i zapowiedział już, że jak otok i połączenie do uziomu energetyki nie pomoże to będziem bić szpile do skutku (poniżej 10 kiloomów? czy coś w ten deseń).

Co do sumowania się temperatur kilku przewodów w jednym peszlu to chyba tak nie jest.
Czy kawa o temp 90st.C włożona do miski z wodą o temp 90oC nagrzeje układ do 180? Czy dwa przewody o temp 70oC każdy obok siebie nagrzeją układ do 140oC? Jeśli jeden jest w stanie nagrzać sam siebie przy prądzie poniżej wywalenia korka do np. 70 st. to dwa obok siebie nagrzeją się (strzelam) do 72?
Tak mi to trochę termodynamiką trąci, ale nie wiem nie znam się na kabelkach.

Piwo dla tego kto mi wytłumaczy o co chodzi z tą pętlą zwarcia :D

arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 48
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: arlix » sob kwie 22, 2017 0:53

JacekH07 pisze:[url]http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2758620.html [url] tu jest na temat piasku i styropianie o którym wspominałem.

Co do pomiarów IPZ przedwstępnych lepiej wiedzieć co się robi niż potem mieć niespodziankę. przy wymianie zabezpieczeń przedlicznikowych czy doprowadzaniu zasilania do obiektu obok to dla mnie rzecz normalna. Lepiej mieć pewność niż potem problemy że za mały przekrój żył.


Kolego po ułożeniu instalacji na chudziaku/stropie (nie w styropianie) układa się folię i styropian. Jak chce kolega wymusić na gościach od styro piasek?? No chyba że kolega to kompleksowo załatwia i sam układa....
A jakw szkieletówce przewody idą w ścianach w wełnie to też kolega do ścian piasek sypie? Od chudziaka są jeszcze chłodzone, bo w takiej ścianie to już na pewno nie.
Kolego litości, wg. Kolegi elektryk ma przywieźć na budowę kable, przewody i wywrotkę piasku? Mniej doktoryzowania się a wiecej praktyki. Położyłem pod wylewkami kilometry przewodów i kabli - jeszcze nigdy z nimi nie miałem problemu, w przeciwieństwie do przewierconych w ścianach.
A proszę jeszcze odpowiedzieć na pytanie - jak kokega pomierzy IPZ jak nie ma przyłacza a buduje się z agregatu a ja jadę na aku?
A nie tak dawno kolega zamieścił zdjęcie swojej rozdzielnicy z zastosowanymi aparatami które są jednymi z najgorszych na rynku - to jest przejaw jakości?

electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 705
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: electrics » sob kwie 22, 2017 7:06

Kolego arlix, z tego co piszesz, wnioskuję, że jesteś czynnym wykonawcą i znasz temat, natomiast nasz młody Kolega JacekH07 dopiero zaczyna poznawać tajniki naszego zawodu. Z tego, co pisze, to uczy się w technikum i już w przyszłym roku będzie technikiem, co niejednokrotnie tu podkreśla... A ja się zastanawiam, gdzie on teraz, po reformie szkolnictwa znalazł zaoczne technikum elektryczne??? Dwóch moich pracowników kończy 3semestralną szkołę policealną z podziałem na 3stopniowe egzaminy, z których po zdaniu ostatniego, otrzymuje się dyplom technika elektryka. Tak to obecnie funkcjonuje.
Kolega Jacek wprowadza dziwne teorie i uważa się za nieomylnego superfachowca. Ma otworzyć działalność, więc konfrontacja z rzeczywistością jest dla niego już bardzo blisko.

arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 48
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: arlix » sob kwie 22, 2017 9:14

electrics pisze:Kolego arlix, z tego co piszesz, wnioskuję, że jesteś czynnym wykonawcą i znasz temat, natomiast nasz młody Kolega JacekH07 dopiero zaczyna poznawać tajniki naszego zawodu. Z tego, co pisze, to uczy się w technikum i już w przyszłym roku będzie technikiem, co niejednokrotnie tu podkreśla... A ja się zastanawiam, gdzie on teraz, po reformie szkolnictwa znalazł zaoczne technikum elektryczne??? Dwóch moich pracowników kończy 3semestralną szkołę policealną z podziałem na 3stopniowe egzaminy, z których po zdaniu ostatniego, otrzymuje się dyplom technika elektryka. Tak to obecnie funkcjonuje.
Kolega Jacek wprowadza dziwne teorie i uważa się za nieomylnego superfachowca. Ma otworzyć działalność, więc konfrontacja z rzeczywistością jest dla niego już bardzo blisko.Witam.
Tak, jestem wykonawcą i niestety niejednokrotnie zderzyłem się z rzeczywistością :( Np. Z zeszłego tygodnia... Instalacja w układzie gwiazdy, duża ilość przewodów nad sufitem podwieszanym (w wylewce było jeszcze wiecej), powiesiłem na uchwytach zamykanych Bax. Przedwczoraj wchodzę na budowę - wiekszość uchwytów na podłodze, reszta pogięta. Przeszkadzały ekipie od sufitu podwieszanego...(mimo że uchwyty były uzgodnione z generalnym) No i co miałem zrobić? Zerwać im sufit? Pobić wszystkich? Powiedziałem co o nich myślę w dość niecenzuralnych słowach, upiąłem przewody opaskami no i tak musi zostać. Smutna rzeczywistość.
Kolega Jacek szybko się bedzie musiał przystosować. Nie ma ideałów, jest życie i realia na budowie.

mariuszgim
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 124
Rejestracja: czw sty 24, 2008 20:01
Lokalizacja: Rynarzewo
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: mariuszgim » sob kwie 22, 2017 17:18

wujekbaniu pisze:

Czekam na wycenę z okolicznej hurtowni, jeśli dam 16m2 to tylko po to żeby mieć czyste sumienie chociaż po rozmowie z elektrykami na miesjcu i stanowisku działu przyłączeń uważam to za zbędne.Czyli świadome wyrzucenie kasy w błoto?
Jak już ktoś napisał 99% zasilań skrzynek energetycznych jest kablami aluminiowymi i ten twój odcinek wykonany kablem miedzianym nic nie pomoże.
Ramzes pisał o migotaniu światła - często jest to związane ze zbyt dużym obciążeniem sieci energetycznej lub ze złym jej stanem.
Gdy ja spawam u siebie to światło miga u sąsiadów 400 metrów wcześniej podpiętych do sieci.

wujekbaniu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 19:38

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: wujekbaniu » sob kwie 22, 2017 17:35

Jak odpalam w garażu sprężarke to też się ciemniej robi =)
Z góry odpowiem - instalacja robiona przez fachowca :D

Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 2999
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań - nowo budowany dom

Postautor: opornik » sob kwie 22, 2017 17:51

Kolejny temat gdzie zaczyna się bajkopisarstwo. Pora chyba odpocząć i przeczytać wszystkie wpisy. Dobrze by było aby je na spokojnie przeanalizować. Jeżeli ktoś wpadnie na nowe, genialne i zgodne z prawem pomysły proszę o kontakt na PW. Wtedy otworzę drzwi ;)
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza


Wróć do „Nie jestem elektrykiem, proszę o poradę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yahoo i 22 gości