Łącznik schodowo-krzyżowy a przekaźniki

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
rzuking.puking
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: rzuking.puking » sob gru 12, 2020 11:30

Witam, mam pytanie laika.

Załóżmy, że mamy łącznik schodowo-krzyżowy jak na zdjęciu poniżej.Obrazek

I załóżmy, że chciałbym podpiąć taki przekaźnik do tego układu na górze

Obrazek

Czyli jak widać przekaźnik potrzebuje cały czas zasilanie. W przypadku zdjęcia nr 1 gdybym go chciał podpiąć w puszce numer 3 to bym nie mógł bo nie miałbym ciągłego zasilania, prawda ? Musiałbym zmostkować przewód L i PE,co nie za bardzo mi się podoba, ale tak czysto teoretycznie, to wtedy by działało?

Jak wykonuje się takie łączniki w nowych budynkach? Załóżmy, że mamy przewód 3x1,5. Schodzimy do puszki nr 1 zasilaniem ( patrzymy zdjęcie nr 1) tam montujemy łącznik, zasilaniem wracamy spowrotem do góry i idziemy tym zasilaniem dalej do np kolejnego oświetlenia czy podciąga się zasilanie do każdej puszki łącznika schodowo-krzyżowego tak 'na zaś gdyby ktoś chciał zmienić coś w przyszłości?' Wtedy do puszki nr2 i nr3 szedłby przewód zasilający + drugi przewód do łącznika schodowego-krzyżowego(nazwijmy go sterujący) czyli 3x1,5 i np 2x1,5 ?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob gru 12, 2020 22:44

rzuking.puking pisze:
sob gru 12, 2020 11:30
Musiałbym zmostkować przewód L i PE,co nie za bardzo mi się podoba, ale tak czysto teoretycznie, to wtedy by działało?
To niemożliwe, powstanie zwarcie, zadziałają zabezpieczenia. Do montażu tego przekaźnika potrzebujesz dodatkowej żyły ze stałym potencjałem L.
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ