Licznik kontra podlicznik

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
faramuszki
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 27, 2020 12:10

Licznik kontra podlicznik

Post autor: faramuszki » czw sie 27, 2020 12:29

Sprawa wygląda tak: dom jest wolnostojący, instalacja jednofazowa, dosyć wiekowa, bo ok. 40-letnia, linia napowietrzna. Mam licznik główny oraz podlicznik obejmujący połowę domu. Pojawia się różnica około 1,5 kWh dziennie, o tyle więcej pokazuje licznik główny niż podlicznik. Mimo że włączony jest tylko bezpiecznik połowy domu objętej podlicznikiem. Skąd taka różnica? Wydawało mi się, że na liczniku głównym powinno przyrosnąć dokładnie tyle, ile zużył podlicznik. Czy licznik główny potrzebuje poboru prądu, aby utrzymywać stałą łączność z linią napowietrzną? Czy coś nie gra w podłączeniu podlicznika?Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3262
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Licznik kontra podlicznik

Post autor: opornik » czw sie 27, 2020 13:06

Licznik główny mierzy pobór energii na potrzeby pracy podlicznika. Po drugie, masz dokument wzorcowania dla podlicznika?
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza

faramuszki
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 27, 2020 12:10

Licznik kontra podlicznik

Post autor: faramuszki » czw sie 27, 2020 13:30

Podlicznik o zachwycającej nazwie Lem-02 został po prostu kupiony w sklepie i zamontowany w miejsce poprzedniego podlicznika przez elektryka (stary podlicznik zamontowano przy budowie domu, ale nie był używany, nie odczytywałam jego wartości w zestawieniu z licznikiem głównym).

Dokument wzorcowania dotyczy modelu podlicznika czy konkretnego pomiaru/sposobu podłączenia w miejscu zainstalowania? Tak czy tak - niczego nie mam.

ODPOWIEDZ