Linia średniego napięcia na działce

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
filifionka..n
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pn mar 23, 2020 12:50

Linia średniego napięcia na działce

Post autor: filifionka..n » pn mar 23, 2020 12:59

Proszę o pomoc.
Kilka miesięcy temu znalazłem działkę. W uroczym miejscu, lekko na uboczu, blisko lasek, stosunkowo duża, bo ok. 3000 m2. Na niej stoi dom, ale biegnie też przy drodze linia średniego napięcia. Dom jest zbudowany 6m od linii. Czy ma to jakiś wspływ na zdrowie? Dorosłych, dzieci? Kupować (wymarzona lokalizacja, widok) czy nie? Z czym się trzeba liczyć, co warto zrobić?Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3229
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Linia średniego napięcia na działce

Post autor: opornik » pn mar 23, 2020 13:51

filifionka..n pisze:
pn mar 23, 2020 12:59
Czy ma to jakiś wspływ na zdrowie?
Przy tej odległości, nie.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza

witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 104
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Linia średniego napięcia na działce

Post autor: witek17 » pn mar 23, 2020 17:36

No chyba że ...
To kuszenie losu. Pamiętam historię z dość wczesnego dzieciństwa. Najpierw przybiegły dzieci z okolicy, potem dorośli, potem pogotowie. Dlaczego nie zadziałało zabezpieczenie linii? Nie wiem. Przewód się zerwał, chłopak jechał rowerem. To co z niego zostało, przypominało Freddiego Krugera po wyjęciu z pieca, chociaż nie Freddy wyglądał lepiej.
W telewizji co jakiś czas pokazują katastrofy. a to pobliski rurociąg się rozszczelnił i nastąpiła eksplozja i wielki pożar, a to ...

Mgr_Inz_KonradR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: pt lut 07, 2020 14:16

Linia średniego napięcia na działce

Post autor: Mgr_Inz_KonradR » pn mar 23, 2020 20:10

Nigdy nie chciałbym działki z linią SN. Jakby mi mieli na mojej stawiać transformator lub prowadzić linię, to bym się stawiał jak Rejtan. Wypadek jak powyżej pewnie mało prawdopodobny - ale co zrobisz, jak na przykład trzeba będzie wymienić więźbę - jak przejedzie dźwig? A wywrotka z żwirem czy piaskiem jak go wykipruje? A HDS z kostką na podjazd? A jak zechcesz sobie studnię wywiercić, akurat gdzieś obok, to co z wiertnicą? Pamiętam też, z czasów dzieciństwa, jak w jakiejś głupiej zabawie dostałem "zadanie" wejścia na słup SN - na szczęście podziękowałem. To są scenariusze brzegowe, ale w tej sytuacji ich wystąpienie zawsze będzie kończyć się poważnym problemem albo tragedią. Albo ja mam jakiś uraz.

Poza tym - elektrykiem z zawodu nie jestem, więc mam nadzieję, że obecni tu fachowcy nie zjedzą mnia za autorytatywne wypowiadanie się w twoim wątku.

Jeszcze jedno - też ponad rok szukałem domu. Parę razy na prawdę myślałem, że to to... a jednak. Cieszę się, że we właściwym momencie odpuściłem, bo dzięki temu znalazłem swój obecny dom, z którego się cieszę. A na koniec - jeżeli chcesz finansować swoją inwestycję z kredytu - obecnie mamy ciekawe czasy - skrajnie tani kredyt, wygórowane ceny nieruchomości i stałe zatrudnienie to już po mału będzie coraz rzadsze zjawisko przy obecnej polityce quantive easing, więc sugerowałbym cierpliwość, przynajmniej do połowy roku.

krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 99
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Linia średniego napięcia na działce

Post autor: krzaczek » pt kwie 10, 2020 19:49

Czy ma to wpływ na zdrowie? Nie. Tyle jeśli chodzi o pierwsze pytanie.
Jak napisałaś, na działce stoi dom. Podejrzewam, że linia była wcześniej niż dom, więc czarne wizje roztaczane przez niektórych, w stylu a jak dojedzie dźwig, a jak przejedzie HDS, a jak wywrotka się raczej nie spełniły i pewnie nie sprawdzą.Raz, że jak widać dom powstał, dwa przewody wiszą na takiej wysokości nad ziemią, że nie ma z tym problemu. Prędzej dotknie Cię ograniczenie, że blisko granicy działki, przy linii, nie będziesz mogła posadzić wysoko rosnących drzew, żeby kiedyś nie "weszły" w linię. Tzn. jeśli je zasadzisz, a zaczną stanowić zagrożenie, zakład energetyczny je przytnie, wytnie, zgodnie z prawem, nawet jak będziesz protestować. Przyznaję, nie ma w 100% pewnych zabezpieczeń, takie sytuacje jak ta opisana z zerwanym przewodem może się wydarzyć. Nikt nie zagwarantuje, że się nie wydarzy. Ale z drugiej strony, więcej śmiertelnych porażeń jest na niskim napięciu w domu, niż na sieci SN. Jakoś z tego powodu nikt z elektryczności w domu nie rezygnuje. Głupich zabaw nie komentuję, po to człowiek ma rozum, żeby z niego korzystać.
Zupełnie czym innym są względy estetyczne, ale wiem, że jeśli ktoś ma linię przed domem, wzdłuż granicy działki, to po pewnym czasie przestaje na nią zwracać uwagę i ją zauważać, a przypominają mu o niej tylko goście, którzy przy wizycie pytają "A ta linia Ci nie przeszkadza?".

ODPOWIEDZ