Modernizacja instalacji elektrycznej w bloku.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
ALI-one
Czytelnik
Czytelnik

Modernizacja instalacji elektrycznej w bloku.

Post autor: ALI-one » pt wrz 27, 2019 20:38

Witam wszystkich.
Wyemigrowałem z rodziną niestety do Niemiec. Wynajęliśmy tutaj mieszkanie. Mieszkanie jest w bloku na trzecim piętrze i jest do remontu, ale dzięki temu znacznie niższy koszt wynajmu. Przy okazji remontu chciałbym zmodernizować również instalację elektryczną, która wydaje się być archaiczna i niezbyt bezpieczna jak na aktualne standardy. Cała instalacja jest dwuprzewodowa (gniazda bez podłączonych styków ochronnych) oraz czteroprzewodowa (przyłącze kuchenki elektrycznej w kuchni oraz przyłącze pralki i suszarki (nie rozumiem po co trzy fazy do tych urządzeń). Nie jestem w stanie ustalić w jakim układzie sieciowym wykonana jest ta instalacja, gdyż właściciel nie ma żadnych informacji na ten temat, a tutejszy zakład energetyczny udziela takich informacji tylko elektrykom z niemieckimi uprawnieniami. Załączam zdjęcie rozdzielni zalicznikowej jaka jest w tym mieszkaniu. Rozdzielnię zasilają przewody 4x10mm2. Zabezpieczenia to kolejno od lewej: 3x kuchenka elektryczna; 3x suszarka; 3x pralka; oraz 4x zabezpieczenia obwodów gniazd i światła prowadzone razem. Chciałbym zrobić instalację, która zapewni bezpieczne użytkowanie dla mojej rodziny.
Pytania jakie mi się nasuwają to:
1. Jak w związku z powyższym można ustalić układ sieci ?
2. Czy bez względu na układ sieci jest sens ułożenia w mieszkaniu instalacji jako trzy i pięcioprzewodowa ?
3. Czy nie znając układu sieci można rozdzielić PE i N w rozdzielni ?
4. Czy powinienem wykonać połączenia wyrównawcze ?
5. Czy można zastosować RCD (łazienka i kuchnia) ?
Proszę doświadczonych kolegów i koleżanki ;-) o wszelkie rady w powyższym temacie i nie ograniczanie się tylko do moich pytań, ale ewentualne ich uzupełnienie.
Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc
Załączniki
27092019384.jpg
27092019384.jpg (637.61 KiB) Przejrzano 410 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

ODPOWIEDZ