Napięcie w sieci ponad 253V

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
krislord81
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: krislord81 » sob maja 22, 2021 12:49

Oczywiście norma to do 253 ( źle wpisałem)
Podane napięcia były przy testowym uruchomieniu instalacji pokazywane na laptopie instalatora ( podpięty do ECU ) i przez zbyt duże odchylenia nie chciała instalacja wystartować. Poza tym jedna z faz mocno falowała ( skoki nawet do 275)
Czyli napięcia na fazach może wynosić teoretycznie 210, 240, 250 i będzie ok ? ( Bo mieści się w normie) czy te wartości też muszą zawierać się w zbliżonych widełkach?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob maja 22, 2021 13:46

krislord81 pisze:
sob maja 22, 2021 12:49
Czyli napięcia na fazach może wynosić teoretycznie 210, 240, 250 i będzie ok ? ( Bo mieści się w normie) czy te wartości też muszą zawierać się w zbliżonych widełkach?
Nie znam się na falownikach, wydaje mi się, że powinien to napięcie w miarę możliwości symetryzować. Niemniej jednak, ważne jest sprawdzić, czy takie napięcia nie wchodzą już z sieci, czyli na wyłączonym inwerterze.
Człowiek uczy się całe życie i ...

krislord81
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: krislord81 » sob maja 22, 2021 14:00

O to mi chodzi. Czy jeżeli wchodzą to ZE musi je ustabilizować ? Chodzi mi o przepis i normy o tym mówiące

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob maja 22, 2021 14:36

krislord81 pisze:
sob maja 22, 2021 14:00
Czy jeżeli wchodzą to ZE musi je ustabilizować ?
Jeżeli wchodzą asymetryczne napięcia z ZE, to falownik po prostu się do nich dostosuje produkując napięcie o wartości ciut wyższej niż dostaje po to żeby "wypychać" energię do sieci.
Są rzeczywiście zależności normatywne dotyczące asymetrii napięć i prądów, ale nie można określić czy chwilowy stan zróżnicowania napięcia w poszczególnych fazach narusza już postanowienia normy, czy rozporządzenia. Do tego potrzebna jest rejestracja parametrów sieci w odpowiednim okresie czasowym na podstawie których wyznacza się zbiory 10-minutowe i dalej współczynnik asymetrii. Jeżeli takie napięcia obserwujesz na zasilaniu, to powinieneś poprosić dostawce energii o takie badanie. Nie wiem czy koledze coś pomoże to opracowanie, ale tutaj jest to dość szczegółowo opisane:
http://pe.org.pl/articles/2014/7/4.pdf
Taka asymetria jest dość niepokojąca, może świadczyć o jakiejś usterce w sieci, ew. sąsiad ma instalację PV wpiętą 1-fazowo i podnosi napięcie powodując zjawisko, które obserwujesz.
Człowiek uczy się całe życie i ...

ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: ELPat » sob maja 22, 2021 22:28

Niestety niekiedy walka z ZE jest walką z wiatrakami. Będzie tylko gorzej, a najgorsze dla nas jako prosumentów jest to, że ZE nic nie traci przez zbyt wysokie napięcie. Elektrownia może zwolnić nie ma spadku i wszystko cacy. A że u kogoś się wyłączy falownik na ileś minut, to nie ich problem. Po raz kolejny podam mój przykład. 15 budynków, 6 instalacji, jedna 24kWp na gruncie. Długość lini od trafa do ostatniego domu, +/- 1200 metrów, pierwsze 300 ASXsn, reszta gołe AL (bodajże 70mm2). Napięcie wyjściowe z transformatora 232V. Napięcie w słoneczny dzień na końcu linii 253V. Wartość wieczorem o 21, 208V. Więcej nie obniżą, już i tak zeszli dosyć nisko i w zimie pewnie będą musieli podnieść.

Już zauważyłem kolejny problem, przydomowe oczyszczalnie ciśnieniowe. Sterownik pompy 400V nie pozwala się jej włączyć kiedy napięcie jest zbyt niskie. I tak się właśnie dzieje wieczorami.
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.

ODPOWIEDZ