Nowa instalacja w kuchni

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
LI.Li
Czytelnik
Czytelnik

Nowa instalacja w kuchni

Post autor: LI.Li » śr mar 11, 2020 7:28

Witam. Z okazji remontu kuchni chcę stworzyć w niej nową instalację elektryczną. Przedstawię Państwu jak chciałbym to zrobić i proszę o poradę, czy jest to zgodnie ze sztuką, a jak nie to proszę mnie jakoś poprawić. Chcę pociągnąć kabel 5x4 z rodzielnicy na dole i wpiąć go za różnicówką. Kabel pójdzie do małej rozdzielnicy 8 modułowej z której wyjdzie 6 obwodów na kuchnie. Obwody prezentują się następująco:
1- lodówka + pralka - B16
2- piekarnik + mikrofala - B16
3- zmywarka- B16
4- płyta indukcyjna 3F B16
5- około 8 gniazd do urządzeń typu toster, okap, czjnik - B16
6- oswietlenie - B10
Układ sieci TN-C z przewodem PEN
Czy według was jest to dobry pomysł na taką instalację? Z góry dziękuję za porady.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Nowa instalacja w kuchni

Post autor: dawidgta » pt mar 13, 2020 9:42

Witam jedno RCD na całość nie jest dobrą praktyką w razie zadziałania w całej kuchni nie będzie prądu. Na jednym obwodzie nie mogą być podłączone urządzenia powyżej 2 kW. Więc piekarnik z mikrofalą powinien mieć osobne obwody pralka też powinna mieć osobny obwód. Ogólnie powinno to wyglądać tak:
1- lodówka -B16
2- pralka - B16
3- piekarnik B-16
4- mikrofala - B16
5 - zmywarka- B16
6 - płyta indukcyjna 3F B16
7 - gniazda ogólnego użytku B16
8 - oswietlenie - B10
Więc tutaj mamy już 10 modułów a rozdzielnice nie kupuje się na styk ponieważ wychodzi w środku pajęczyna później i trzeba wszystko upychać na siłę.

ODPOWIEDZ