Podłączenie kuchenki

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
MiksaWiksa
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 03, 2021 18:17

Podłączenie kuchenki

Post autor: MiksaWiksa » pn maja 03, 2021 18:31

Cześć, na początku zarys sytuacji. W domu cała instalacja dwużyłowa, problem dotyczy kuchni, która jest na osobnym bezpieczniku (B16A) plus osobny bezpiecznik 3 fazowy (B16A) do indukcji. Do tej pory miałem kuchenkę gazową, po zmianie na indukcje gdy używam zmywarki,piekarnika i czajnika to wywala mi bezpiecznik. Wcześniej miałem piekarnik wpięty pod ten bezpiecznik 3 fazowy, teraz jest podpięty do tego co reszta urządzeń.

Problemem jest to że puszka gdzie dochodzą 3 fazy + neutralny jest w innym miejscu niż płyta indukcyjna więc 10 lat temu podczas remontu ktoś poprowadził od niej przewód 3x2.5m2 w miejsce gdzie jest obecnie indukcja. I tu jest problem bo indukcja wykorzystuje 2 fazy + neutralny, gdybym pod wolną fazę podpiął piekarnik to byłoby po problemie ale brakuje 1 żyły. Wymiana kabla to ostateczność bo wymaga skucia kafli, dlatego zastanawiam się czy mogę podłączyć przewód neutralny do indukcji z innego obwodu. Nie ma żadnych różnicówek, tylko wyłączniki nadprądowe (S). Pytanie czy mogę tak zrobić, bo jednak przewody do indukcji od tej puszki głównej są grubsze niż pozostałe (4x4mm2).Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych
 

Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 692
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Podłączenie kuchenki

Post autor: disaster » wt maja 04, 2021 23:35

Płyty pracują zazwyczaj na dwóch fazach.
Niepoprawne podłączenie skutkuje zniszczeniem płyty.
Sposób podłączenia jest opisany w instrukcji.
Jeśli nie rozumiesz schematu to znaczy, że nie powinieneś tego sam podłączać.
Przewodu neutralnego nie można przyłączać do innego obwodu.
Minimalne przekroje przewodów zasilających i wartości zabezpieczeń również podane są w instrukcji płyty.

ODPOWIEDZ