Podłączenie włącznika dwuprzyciskowego do lampy z jedną żarówką.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
jowok
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: jowok » sob maja 11, 2019 10:56

Witam
Proszę o poradę w kwestii włącznika mającego dwa przyciski. Ma on włączać żarówkę zarówno po wciśnięciu lewego jak i prawego przycisku. W gnieździe mam 6 kabli - po 2 każdego rodzaju - fazowy, neutralny i bezpieczeństwa. Mam zakupione gniazdko Ospel seria As. 6 otworów - po dwa mocowane jedną śrubką. Dwie śrubki u góry - ta po lewej bardziej złotawa - nie wiem czy to oznaczenie na włożenie przewodów fazowych.... Potrzebuję wiedzieć jak powkładać te kable. Czy - góra - do lewej śrubki 2 kable fazowe, do prawej 2 neutralne; dół - 2 bezpieczeństwa?
Z góry dziękuję.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » sob maja 11, 2019 17:18

Niestety ale z przykrością stwierdzam że nie jesteśmy jasnowidzami i nie wiemy jak to u ciebie wygląda trzeba być na miejscu żeby to podłączyć.
Moja rada taka wynajmnij elektryka żeby to podłączył to unikniesz porażenia prądem lub spalenia domu jeśli nie masz pojęcia o elektryce. Przewodu bezpieczeństwa nie ma tylko ochronny lub ochronnoneutralny.

jowok
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: jowok » śr maja 15, 2019 9:01

Rozumiem, pewnie trochę zamieszałem z tym opisem. Załączam zatem zdjęcia.
Gdy zmieniałem lampę, włączaną z tego włącznika, nie było problemów. Do lampy podłączone są 3 przewody - fazowy, neutralny, ochronny (zielono-żółta izolacja). W puszce są po 2 przewody każdego rodzaju. Proszę o potwierdzenie czy moje założenie jest poprawne - 2 fazowe do 2 otworów po lewej na górze włącznika, 2 neutralne również na górze ale po prawej, i 2 ochronne od dołu?
Jeśli nie tak to ma wyglądać lub zależy to od innych jeszcze spraw to zajmie się tym elektryk.
Załączniki
IMG_20190511_114017.jpg
włącznik front
IMG_20190511_114017.jpg (62.29 KiB) Przejrzano 146 razy
IMG_20190511_114005.jpg
dół włacznika
IMG_20190511_114005.jpg (49.39 KiB) Przejrzano 146 razy
IMG_20190511_113955.jpg
góra włącznika
IMG_20190511_113955.jpg (55.73 KiB) Przejrzano 146 razy

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » śr maja 15, 2019 15:40

jowok pisze:
śr maja 15, 2019 9:01
Proszę o potwierdzenie czy moje założenie jest poprawne - 2 fazowe do 2 otworów po lewej na górze włącznika, 2 neutralne również na górze ale po prawej, i 2 ochronne od dołu?
Jeśli nie tak to ma wyglądać lub zależy to od innych jeszcze spraw to zajmie się tym elektryk.
Źle mówiłem wynajmnij elektryka to jest łącznik podwójny do niego podłącza się jeden przewód fazowy a wychodzą dwa sterujące neutralny i ochronny nie jest w niego nigdzie wpinany.
Wezwij elektryka ogarnie to szybko i bezpiecznie .

ODPOWIEDZ