Podpięcie pojedynczego łącznika oświetlenia - stara instalacja

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
luckiblue
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: luckiblue » śr lip 11, 2018 14:14

Witam, w kuchni, w mieszkaniu jakie niedawno zakupiłem jest stara instalacja elektryczna. Aktualnie w suficie są 3 LEDy na 12V podpięte pod transformator toroidalny 150VA. Wymieniłem ostatnio łącznik na nowy w ten sam sposób w jaki był podpięty stary i wszystko działa. Nie rozumiem natomiast dlaczego jest podpięty w taki, a nie inny sposób..
Otóż, z puszki wychodzą 3 kable: czarny, czarny i niebieski. Założyłem, że niebieski to neutralny, jeden czarny to napięcie (dioda próbnika świeci) oraz drugi czarny to ? no właśnie co, próbnik na nim nie świeci.
I teraz kolejne pytanie to dlaczego przewody są podpięte w taki sposób: czarny kabelek bez napięcia wchodzi do jednego zacisku po jednej stronie łącznika, natomiast drugi czarny pod napięciem wraz z przewodem niebieskim wchodzą do tego samego zacisku po drugiej stronie łącznika.
Czy takie podpięcie jest prawidłowe? Czy jest to forma czegoś w stylu "zerowania" gniazdek?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pt lip 13, 2018 11:36

To jest forma spod znaku: ,,zrób to sam, jeśli nawet nie wiesz jak"

ODPOWIEDZ