ISE.pl • Pomoc w weryfikacji schematu pod względem bezpieczeństwa
Strona 1 z 1

Pomoc w weryfikacji schematu pod względem bezpieczeństwa

: sob lut 15, 2020 16:49
autor: y7x
Witam szanownych forumowiczów,

Przygotowuję się do budowy instalacji w małym prywatnym warsztacie na potrzeby hobbysty. Doszedłem do schematu jak na załączonym obrazku.
Jest wyłącznik różnicowo-nadprądowy i 3 wył.nadprądowe po jednym na każdy z 3 obwodów. Dodatkowo wskaźnik z 3 światełkami, który ma pokazać czy RCBO podaje napięcie oraz czy jest napięcie w dwóch obwodach za 16A eskami.

W związku z tym, że do pomieszczenia dochodzi tylko L i PEN listwa neutralna N1 jest połączona w skrzynce z listwą ochronną PE1. Zachodzi więc ryzyko napięcia na obudowach urządzeń w przypadku "upalenia zera" już poza pomieszczeniem, znaczy przed skrzynką.
Przez pomieszczenie przechodzi rura gazowa. Czy mogę za jej pomocą uziemić punkt połączenia listwy zaciskowej PE1 i N1 - (GND 1 na rysunku) i czy to wystarczy w przypadku upalenia zera? Czy zauważę sytuację, że zero sę upaliło i prądy idą przez rurę zamiast przez PENa?
Wolałbym potraktować tą rurę jako takie awaryjne uziemienie i w przypadku awarii zera naprawić je, a nie nieświadomie dalej używać sprzętu.

I druga rzecz. Puszki przyłączeniowe są w ogólnodostępnych miejscach w korytarzach. Co w sytuacji, gdy ktoś po naprawie lub dokładaniu połączeń przez pomyłkę zamieni mi L z PEN miejscami? Bez uziemienia punktu rozdziału (rura) - napięcie na obudowach... Dla RCBO wszystko będzie chyba w porządku i nie zadziała. Myślałem o jakimś urządzeniu... kontrolerze... który w przypadku pojawienia się napięcia na przewodach ochronnych rozłączyłby L i PEN, no ale PEN przerywać nie wolno.

Jeszcze jeden sposób to urządzenie, które "skonsumowałby" niewielki prąd, ale większy od 30mA, połączone tak aby wyzwolić wyłącznik różnicowy. Tylko nie mam pomysłu co to by miało być i jak podłączyć.

Czy może jednak lepiej potraktować PEN jako zwykły N, a wszystkie ochronne PE połączyć z rurą i zrobić coś na kształt sieci TT? Sam już nie wiem, powiedzcie proszę co myślicie. Jeśli miałbym dokupić jeszcze jakieś elementy za parę stów to ok, najbardziej mi zależy żeby było bezpiecznie, bo będzie zasilana maszyna z metalową obudową.

Wiem, że ten rysunek jest daleko od prawdziwych schematów, ale narysowałem jak umiałem :D

Obrazek

Pomoc w weryfikacji schematu pod względem bezpieczeństwa

: ndz lut 16, 2020 11:57
autor: PGR Mąkowarsko
Bożesz ty mój!

Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to daruj sobie personalne wycieczki

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie