Problem z przewodem neutralnym

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz wrz 09, 2018 19:59

Brencik pisze:
ndz wrz 09, 2018 15:43
A dokładnie chodziło mi o niegdysiejszy "przewód zerowy"
Temat przewodu zerowego był tu omawiany na forum. Po 91 roku takie określenie nie istnieje.
Jak kolega spojrzy w wstecz w przepisy to już od 76 roku istniał PEN bez wskazania na jego przekrój. Tak więc mamy do czynienia z przewodem PEN nieodpowiadającym dzisiejszym standardom.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » ndz wrz 09, 2018 20:07

Somcode pisze:Jak kolega spojrzy w wstecz w przepisy to już od 76 roku istniał PEN bez wskazania na jego przekrój. Tak więc mamy do czynienia z przewodem PEN nieodpowiadającym dzisiejszym standardom.
Ale przewody istnieją, nazwane wówczas przewodami "zerowymi". I według kolegi zostały "przechrzczone" na niby PEN. To w końcu są przewodami PEN, czy je udają ?
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Brencik
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Brencik » ndz wrz 09, 2018 20:43

Simcode pisze:
ndz wrz 09, 2018 19:59
Po 91 roku takie określenie nie istnieje.
Ale istnieja instalacje sprzed 91 roku...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn wrz 10, 2018 19:11

elpapiotr pisze:
ndz wrz 09, 2018 20:07
Ale przewody istnieją, nazwane wówczas przewodami "zerowymi". I według kolegi zostały "przechrzczone" na niby PEN. To w końcu są przewodami PEN, czy je udają ?
Gdyby to napisał nowicjusz to bym się nie dziwił, ale pisze kolega równy mojemu wiekowi i wiem że wiedzą.
Instalacje z zerowaniem przestały istnieć 31.12 .78 . Można to sprawdzić w rozporządzeniu z 76 r .
Natomiast pozostało zerowanie ( nie instalacja ) jako środek ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej łączący PEN lub PE . Można to sprawdzić w rozporządzeniu z 90r .
Brencik pisze:
ndz wrz 09, 2018 15:43
A dokładnie chodziło mi o niegdysiejszy "przewód zerowy"
Wytłumaczyłem chyba jasno że PEN nie miał wtedy wymogów przekrojowych. Można to też sprawdzić w rozporządzeniu z 90r. Wymóg 10mm2 pojawia się w 76 roku dla przewodów jednodrutowych . Koledzy też wiekowi to pamiętają te gumowo- szmaciane przewody napowietrzne które mały raptem 6 mm2 . Po tym okresie nastąpiła wymiana przez ZE na linie aluminiowe z rdzeniem z drutu stalowego o przekroju 16mm2 . To pokłośie tego rozporządzenia. Coś co jest kuriozum to że też na naszym forum przedstawia się instalacje dwużyłowe z przed 20/ 30 lat i twierdzi że tak wtedy się robiło , co jest kompletnym fałszem .
Już wtedy obowiązywały przepisy o oddzielnym przewodzie ochronnym.

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn wrz 10, 2018 19:51

Jak widzę, kolega myli pojęcia.
Co mają do tego "gumowo-szmaciane przewody napowietrzne" ?
I proszę przytoczyć cytaty z rozporządzenia z 90 roku, a nawet z 76 roku, wówczas sprawiimy "prawdomówność" kolegi.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn wrz 10, 2018 20:31

elpapiotr pisze:
pn wrz 10, 2018 19:51
Co mają do tego "gumowo-szmaciane przewody napowietrzne" ?
Nic, wspomniałem .
elpapiotr pisze:
pn wrz 10, 2018 19:51
I proszę przytoczyć cytaty z rozporządzenia z 90 roku, a nawet z 76 roku, wówczas sprawiimy "prawdomówność" kolegi.
Wystarczy wstukać Rozporządzenie ministra przemysłu z 8 października 1990. i spojrzeć w paragraf 1/11 gdzie mamy definicję przewodu PEN. A jeszcze polecam rozdział 4 o zerowaniu.

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn wrz 10, 2018 20:41

Zaraz, zaraz, kolega pisał o roku 1976.
No to pomogę - http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9760060031
Gdzie tam mamy PEN ?
Co do Rozporządzenia Syryjczyka - tu jest zgoda.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn wrz 10, 2018 20:49

elpapiotr pisze:
pn wrz 10, 2018 20:41
Zaraz, zaraz, kolega pisał o roku 1976.
O 76 pisałem w kontekście zabronienia używania instalacji z zerowaniem które weszło w życie 31 12.1978 r. Oraz pojawienia się określenia PEN. Nie ma teraz dostępu d tego rozporządzenia ale jak kolega cierpliwy to znajdzie. Chronologia tego procesu jest dość łatwa wystarczy prześledzić ją stosować by dowieść że mamy PEN i do niego robimy mostek jako środek ochrony dodatkowej (zerowanie) do bolca ochronnego.

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn wrz 10, 2018 21:24

No tak.
Teraz mam sobie sam szukać.
Mimo wszystko proszę o wskazane, kiedy dokładnie pojawiło się to nieszczęsne określenie PEN, które podłączamy do kołka ochronnego np. gniazda.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr wrz 19, 2018 16:24

Przepraszam za zwłokę , brak czasu i jeszcze grypa mnie dopadła.
Z bólem przyznaję nie znalazłem w normach ani przepisach wcześniejszych tego określenia. Ale jestem pewny że czytałem teraz nie pamiętam gdzie, że w 76 roku pojawiło się określenie TN i PEN. Ale czy to coś zmienia . W grudniu 78 roku zakazano wykonywać instalacji pod nazwą "zerowanie" . Wynika to jasno z fragmentu rozporządzenia które przedstawiłeś. Coś co mnie osobiście ciekawi to fakt że w 85 r likwidowałem w dużym obiekcie przemysłowym ostatnią spotkaną instalację z zerowaniem 3x 220V. W nowym projekcie była instalacja TN 3x380V. Wszystkie przewody (nazwijmy je tak jak dziś )PEN były 10mm2 CU. Ten projektant to chyba jasnowidz był, skąd wiedział że za 5 lat będzie rozporządzenie i na ten temat napiszą.
I jeszcze inna sprawa co wpisujecie w pomiary - układ sieci . Gdy mamy do czynienia z budynkiem np owego 85 roku. Bo zerowanie zostało zabronione.

ODPOWIEDZ