Projekt rozdzielnicy: piwnica i ogród

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
BartoszB
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BartoszB » ndz cze 21, 2020 20:36

Cześć, proszę o sprawdzenie, czy projekt nie zawiera błędów - screeny w załączniku. To mój pierwszy taki większy projekt, nie jestem elektrykiem ale mam ogólne pojęcie i chciałem stworzyć coś co będzie odpowiadało wymaganiom właściciela domu i nie będzie zrobione po kosztach i na łatwiznę.

Wygląda to tak:
dom jednorodzinny, mieszkanie i elewacja po remoncie generalnym, instalacja i rozdzielnica w mieszkaniu już zrobione (przez elektryka podczas budowy). Zabezpieczenie przedlicznikowe B25. Stamtąd przewód prowadzony jest do piwnicy i tam jest wstawiona podtynkowa rozdzielnica gdzie będzie dziać się teraz główna akcja. Jest tam teraz wstawiony trójfazowy "es" b16 i stąd jest przewód do tej nowej rozdzielnicy w mieszkaniu. Wyprowadzone też zostały nowe przewody do pieca, gniazda trójfazowego na zewnątrz, płyty indykcyjnej (w tej chwili jest kuchenka gazowa) i ziemny kabel to ogrodu - wszystkie schodzą się w tym miejscu.
Teraz chcę to pospinać, przy czym właściciel domu chce mieć możliwość wyłączenia jednym pstryknięciem oddzielnie całego mieszkania, piwnicy oraz ogrodu, ot taka fantazja. Dlatego postanowiłem w istniejącej wstawić takie esy trójfazowe plus dodać kolejne na indukcję i gniazda trójfazowe.
Jako że tam skończy się już miejsce, chcę pod spodem wstawić drugą 18-modułową i tam dociągnąć zasilanie z dwóch powyższych esów: piwnica i ogród i tam porozbijać to na drobniejsze kawałki. Wymyśliłem sobie dużo różnicówek, bo chcę bezpiecznie oraz jak któraś wybije to nie chcę biegać po całym ogrodzie dookoła domu i szukać upływu, wolę mieć to pocięte na kawałki.

Wiem, że dobrze byłoby na mieszkanie dać np. B20 ale przewód do mieszkania już położony, nic nie zmienię. Do ogrodu też jest gruby bo 4mm kw. ale ma tam być tylko lampa, jedno gniazdo (w altanie ogrodowej) i dalej odbicie na przyszłą bramę elektryczną, B16 wystarczy.

Do bezpiecznika "gniazda" w dolnej rozdzielnicy będzie dołączonych sporo gniazd, ale docelowo pewnie będzie to pralka (zrobią pralnię w piwnicy) oraz mały warsztat (piła ukośnica, wiertarka, wyrzynarka) więc sądzę, że wystarczy.

Projekt prosty, ale wolałbym nie zrobić podstawowych błędów. Proszę o ocenę i sugestie.
Załączniki
górna.JPG
górna.JPG (58.26 KiB) Przejrzano 630 razy
dolna1.JPG
dolna1.JPG (64.2 KiB) Przejrzano 630 razy
dolna.JPG
dolna.JPG (89.86 KiB) Przejrzano 630 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

jarosław
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jarosław » wt cze 30, 2020 22:00

Wygląda to tak:
dom jednorodzinny, mieszkanie i elewacja po remoncie generalnym, instalacja i rozdzielnica w mieszkaniu już zrobione (przez elektryka podczas budowy). Zabezpieczenie przedlicznikowe B25.
Witaj.
jaki jest przydział mocy??
kto zakładał zabezpieczenie przedlicznikowe B25??- a dla czego nie C25??

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami instalacje elektryczne w budynku muszą spełniać następujące wymagania:

obwody jednofazowe 230 V w budynku powinny być wykonane jako trój przewodowe i zawierać przewód fazowy L, neutralny N i ochronny PE, natomiast obwody trójfazowe 230/400 V − być wykonane jako pięcioprzewodowe i zawierać trzy przewody fazowe L1, L2, L3, przewód neutralny N i przewód ochronny PE;
Punkt rozdziału przewodu PEN, który występuje w elektroenergetycznej sieci zasilającej instalacje elektryczne w budynku, powinien być uziemiony w miejscu wprowadzenia przewodu PEN do budynku (w złączu lub rozdzielnicy głównej w budynku). Zapewnia to utrzymanie potencjału ziemi na przewodach ochronnych PE przyłączonych do dostępnych części przewodzących urządzeń elektrycznych w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej.
PN-HD 60364-4-41:2017-09 musi być wykonana z godnie z normą. żaden elektryk tego nie podpisze odbioru. Pozdrawiam

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » śr lip 01, 2020 18:05

Oczywiście że punkt podziału PEN nie musi być uziemiony. Uziemiony musi być PE. Nigdzie nie jest napisane że w miejscu podziału.

BartoszB
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BartoszB » czw lip 02, 2020 19:35

Cześć, dziękuję za odpowiedzi.
B25 założył najpewniej ten elektryk od instalacji mieszkania, bo przyłącze do domu było wymieniane na AsXSn, założona nowa skrzynka z licznikiem i trafił tam ten niefortunny B25 i został zaplombowany razem z licznikiem.

Napisałem do właściciela, żeby sprawdził jaki ma przydział mocy, jak się dowiem, uzupełnię.

Wszystkie przewody i kable będą położone 3 lub 5 żyłowe. Faktycznie może być kłopot z uziemieniem, bo z szafki z licznikiem do piwnicy położony jest przewód 4-żyłowy a w tej rozdzielnicy nigdzie nie przychodzi dodatkowy przewód uziemiający od szpilek czy otoku. Po prostu jest zrobiony mostek z szyny N na szynę ochronną. Rozumiem że musimy wykonać uziemienie (o wartości ok 10Ω?) i rozpiąć mostek, bo inaczej nie przejdziemy pomiarów.

ODPOWIEDZ