Prośba o pomoc w doborze bezpieczników do instalacji

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
mokote
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mokote » wt kwie 07, 2020 15:38

Witam szanownych specjalistów elektryków.
Chciałbym prosić was o pomoc w doborze bzpieczników do instalacji elektrycznej.
Jestem na etapie planowania modernizacji starej instalacji która jest na aluminium.
Chciałbym dla każdego pomieszczenia poprowadzić swiatło i gniazdka na osobnych bezpiecznikach nadprądowych.

planuję założyć:
-rozdzielnicę 2x12
-Wyłącznik izolacyjny dla Oświtelenie + inne
-Wyłącznik izolacyjny dla Gniazdek
-lampka kontrolna
-wyłącznik różnicowoprądowy
-ochronnik przepięć B+C

Średnica kabli dla gniazdek 2.5 dla oświetlenia 1.5
Moc wg umowy z dostawcą 4.4KW
Bezpiecznik przedlicznikowy 20A typ Simon
Zasilanie jednofazowe

ilość planowanych bezpieczników i podpięte do nich obwody:

Oświetlenie
1. Sypialnia
2. salon
3. kuchnia
4. pokój przejściowy
5. pokój gościnny
6. łazienka + radio + 4 głośniczki (radio samochodowe ma akumulatorek który podtrzymuje pamięć po wyłączeniu śiwatła)
7. Przedpokój 1 + przedpokój 2 + dedykowane gniazdko dla routera WI-FI na kablu o średnicy 1.5

Gniazdka (z ilością gniazd)
1. Sypialnia 6 szt.
2. salon 11 szt.
3. kuchnia 12 gniazdek
4. kuchnia gniazdko dla piekarnika 1 szt.
5. pokój przejściowy 6 szt.
6. pokój gościnny 9 szt.
7. łazienka 2 szt + podgrzewanie podłogi i podgrzewanie 2 luster

Inne
1. klimatyzacja sypialnia + klimatyzacja salon (moc szczytowa jednego urządzenia to 1.5KW)
2. dzwonek do drzwi

Jako załącznik dodaję wizualny diagram bezpieczników wraz z przypisanymi do nich obwodami
Załączniki
Untitled Diagram (4) (6) (1) (1).jpg
Untitled Diagram (4) (6) (1) (1).jpg (72.92 KiB) Przejrzano 216 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » wt kwie 07, 2020 21:39

A kolega jest elektrykiem i potrzebuję porady? Że zamierza wykonać taką instalację żeby była bezpieczna? 🙂

mokote
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mokote » śr kwie 08, 2020 7:14

Nie jestem elektrykiem. Instalacje wykona elektryk z uprawnieniami. Samego Elektryka aktualnie szukam, jest kwarantanna i z nikim sie jeszcze nie umówiłem. Chcę wcześniej zakupić kable i osprzęt oraz zasięgnąć opinii odnośnie mojego pomysłu na instalacje. Nie mam wiedzy i pomysłu na wielkość bezpieczników. Na przykład w pokojach max pobór dla oświetlenia to okolo 100W (oświetlenie energooszczędne) jakie powinny mieć bezpiecznik 1A, 2A, większy i jak duże zabezpieczenia gniazdek?
Chcę żeby instalacja była bezpieczna, żeby była bezpieczna, po prostu ;)

krzaczek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: krzaczek » czw kwie 09, 2020 23:08

Kolego!
Niech ktoś Ci to na spokojnie, starannie zaprojektuje. Podaj mu co gdzie chcesz mieć (liczba gniazd, punktów oświetleniowych, zasilane urządzenia) i niech Ci to wszystko przeliczy. Jesteś pewien, że masz moc przyłączeniową 4,4 kW i zabezpieczenie przedlicznikowe 20A? Jak tak na szybko patrzę, to trochę czarno to widzę. Dwa klimatyzatory po 1,5 kW każdy, do tego inne sprzęty AGD (lodówka chodzi bez przerwy), więc coś mi się wydaje, że w letnie upały prania, kurczaka z piekarnika i wody na herbatę w czajniku elektrycznym to Ty jednocześnie nie zrobisz, bo mówiąc potocznie "wywali Ci bezpieczniki".

ODPOWIEDZ