Prosta instalacja TN-CS a niedziałająca różnicówka

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
komw
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: komw » czw sie 15, 2019 20:05

Mam sobie prostą instalację TN-C-S zrobioną w piwnicy, z podlicznikiem jak na załączonym zdjęciu (na razie bałagan, bo jest dopiero w trakcie układania). Po lewej na dole jest zasilanie (L+N), na górze wychodzi białym przewodem wyjście na gniazdka (L+N+PE)
Pierwsze pytanie.

Czy w takim układzie Tn-c-s różnicówka powinna wybijać podczas zwarcia przewodu neutralnego N z przewodem ochronnym PE? (mówimy już o przewodach które wychodzą z instalacji do gniazdek)
W tym momencie podczas podłączenia odbiornika pomiędzy L a PE różnicówka wybija. Podczas zwarcia N z PE różnicówka nie wybija. Trochę mnie to dziwi, bo w mieszkaniu mam identycznie zaprojektowaną instalację i wtedy normalnie różnicówka wybija.
Załączniki
IMG_20190815_203229.jpg
IMG_20190815_203229.jpg (393.64 KiB) Przejrzano 159 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » pt sie 16, 2019 7:09

komw pisze: Czy w takim układzie Tn-c-s różnicówka powinna wybijać podczas zwarcia przewodu neutralnego N z przewodem ochronnym PE? (mówimy już o przewodach które wychodzą z instalacji do gniazdek)
Nie powinna.
Pozdrawiam, Wiesław

ODPOWIEDZ