Przekładniki napięciowe - dlaczego pierwiastek z 3

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
mateusz1703
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mateusz1703 » czw lis 28, 2019 20:37

Witam
Mam takie pytanie, mam przekładnik napięciowy czterouzwojeniowy (jedno uzwojenie pierwotne i trzy wtórne). Dlaczego przekładnie tych uzwojeń są 15/pierwiastek3 lub 100/pierwiatek3? Skąd to się bierze? Do czego służą te dwa dodatkowe uzwojenia wtórne?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Kontakt:

Post autor: EnergoTools » pn gru 02, 2019 12:37

Witam,
Przekładania podawana zależy od tego czy są to napięcia fazowe czy międzyprzewodowe.
PS: Polecam opracowanie dostępne na stronie krakowskiego SEP-u. Tam zostało to przedstawione. Warto również zaglądnąć do książki Pana prof. Henryka Markiewicza "Urządzenia elektroenergetyczne".
http://www.sep.krakow.pl/nbiuletyn/nr55ar1.pdf

Jestem raczej biernym użytkownikiem efektów pracy przekładników napięciowych, tzn. że korzystam z wartości już wyskalowanych przez zabezpieczenia elektryczne :).
O oznaczeniach była już dyskusja na naszym forum: [Zobacz wątek...]
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

elsa
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: elsa » śr gru 04, 2019 21:04

Przekładnik napięciowy to nic innego jak swego rodzaju transformator jednofazowy o uzwojeniu pierwotnym i jednym lub więcej uzwojeń wtórnych.
Są dwa zasadnicze rodzaje przekładników napięciowych, w zależności od ich
podłączenia:
1. faza / faza: uzwojenie pierwotne włączone między dwie fazy
2. faza / ziemia: uzwojenie pierwotne włączone między fazę a ziemię.
Znamionowe napięcie wtórne (Usn):
-równe jest 100V dla transformatorów przeznaczonych do połączenia faza/faza.
-przekładniki jednofazowe (faza/ziemia) mają wtórne napięcie U dzielone
przez (np.: 100/pierw.3).
Uzwojenie wtórne może pracować jako zasilające lub pomiarowe, drugie jako np. filtr składowej Uo.

ODPOWIEDZ