RCBO 4P czy 3P+N

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Maciej.Piotr
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: Maciej.Piotr » śr sie 07, 2019 6:31

Dzień Dobry,
jestem nowy a to mój pierwszy post.
Witam wszystkich serdecznie :-)
Nie jestem elektrykiem, ale z uwagą śledzę forum i porady.
Mam mało miejsca w rozdzielnicy- nowe mieszkanie i oszczędności dewelopera.
Wyrzuciłem z rozdzielnicy RCD trójfazowy, z którego wychodziły obwody na zasilanie jednofazowe, żeby ustrzec się przed prądami międzyfazowymi, w razie zaniku toru N.
Przez powyższe- wstawienie 3xRCD jednofazowe zamiast 1XRCD trójfazowe zrobiło się bardzo ciasno i muszę zainstalować RCBO do obwodu trójfazowego do kuchni.
W związku z tym, że aparatura to Hager, chciałbym kupić coś od tego producenta, ale ma w ofercie tylko RCBO 4P a nie ma RCBO 3P+N.
Na stronie Hager na schemacie poglądowym chwali się, że 4P zabezpiecza również obwód N, ale czy na krótko nie będą występowały prądy międzyfazowe przy załączaniu i rozłączaniu skoro N nie ma wyprzedzenia w załączaniu względem faz?
Trochę się tego boje.
Proszę o Waszą poradę i będę bardzo wdzięczny.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

horadric
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: horadric » czw sie 08, 2019 8:24

Cześć,

Niestety nie wiesz kompletnie o czym piszesz. Jakie prądy międzyfazowe? Jaki wyprzedzenie toru N? Poczytaj czym jest i jak działa RCD i RCBO. Wyrzuciłeś RCD 4p, by wstawić 3x 1p+N? Jeśli różnicówka była normalnych rozmiarów to tylko straciłeś miejsce, to raz. Dwa to ciężko strzelać co tam masz w rozdzielnicy bez schematu czy choćby informacji... A trzy widząc, że nie wiesz do czego służy RCD, nie powinieneś sam ingerować w rozdzielnicę elektryczną, gdyż najprawdopodobniej źle podłączysz aparaty. W najlepszym wypadku będzie Ci wyskakiwać jakaś eska/rcbo, a w najgorszym stracisz życie lub zdrowie albo jakiś sprzęt...

Maciej.Piotr
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: Maciej.Piotr » czw sie 08, 2019 9:28

Jeżeli w obwodzie trójfazowym nagle znika N i fazy nie są symetrycznie obciążone, to napięcia na fazach nie będą równe i może spalić urządzenie podłączone do jednej z faz, które działa na 230V, bo indukcja nie jest zasilania prądem międzyfazowym tylko kilkoma pojedynczymi obwodami 230V. Jeżeli Kolega nie wie, że w RCD może występować wyprzedzenie załączania toru N względem faz (po to zdarza się oznaczenie N na aparacie) oraz, co to aparat 3P+N i pyta mnie, czy wstawiłem 3x1P+N, mimo, że wyraźnie napisałem 3P+N, to czekam na pomoc innych :-) ale dziękuję za chęci.

horadric
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: horadric » czw sie 08, 2019 12:15

Wyrzuciłem z rozdzielnicy RCD trójfazowy
oraz
Przez powyższe- wstawienie 3xRCD jednofazowe zamiast 1XRCD trójfazowe zrobiło się bardzo ciasno i muszę zainstalować RCBO do obwodu trójfazowego do kuchni.
To chyba zgodnie z logiką skoro wyrzucasz (napiszę słownie, bo chyba nie zrozumiałeś) różnicówkę 3P+N (4moduły), a montujesz 3 różnicówki dwupolowe (2moduły) to wiadomo, że będzie ciaśniej. No chyba, że chodziło o coś odwrotnego... wszak język polski to trudna mowa.
ale czy na krótko nie będą występowały prądy międzyfazowe przy załączaniu i rozłączaniu skoro N nie ma wyprzedzenia w załączaniu względem faz?
Rozumiem, że kuchenkę będziesz odpalał "podnosząc" lub "opuszczając" ten rcbo?
W dodatku ludzie w niektórych instalacjach wciąż nie posiadają RCD i ... o dziwo płyty indukcyjne nie popaliły im się ;)

fliziarz
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: fliziarz » czw sie 08, 2019 13:50

Rozwiązanie z 3 faz RCD dla zasilania obwodów jednofazowych jest (niestety) powszechnie stosowane w Polsce, myślę iż jest ono w dziesiątkach tysięcy mieszkań i domów pomimo to nie słychać o częstych przypadkach spalenia sprzętu z tego powodu. Dzieje się tak dlatego iż w sprawnej instalacji RCD nie ma okazji zadziałać a nawet jak zadziała to chwilowe ( kilka ms) zwiększenia napięcia do 400V nie jest takie niebezpieczne. Większość przypadków które znam spalenia urządzeń przez przerwanie przewodu N dotyczy sytuacji upalenia przewodu, dużo rzadziej uszkodzenia aparatu. Tak że nie ma co panikować.
Wypust dla kuchni elektrycznej jest 3 faz sama zaś kuchnia już nie, najczęściej płyta jest zasilana z 2 faz ( 2 pola z jednej fazy, drugie 2 z drugiej) zaś piekarnik z trzeciej. Stąd w związku z niesymetrycznym obciążeniem prąd w przewodzie N może przekraczać ten płynący w przewodzie fazowym. Właśnie dlatego ja pomimo zabezpieczenia B16 daje przewód 5x4 a nie 5x2,5.
Nie znam schematu i elewacji rozdzielni ale rozważył bym jeszcze rozwiązanie z zostawieniem tego RCD 3 faz dla obwodów w kuchni i łazienki a dał RCBO dla obwodów salonu/pokoi

Maciej.Piotr
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: Maciej.Piotr » czw sie 08, 2019 14:59

Bardzo dziękuję Wam za pomoc :-)
Mieszkanie w stanie deweloperskim zastałem z FR 40A, jednym RCCB AC 25A 30mA 3P+N (na wszystko oprócz oświetlenia pokoje) i jednym RCCBO AC 16A 1P+N (gniazdo zewnętrzne balkon) i 8 zabezpieczeniami nadprądowymi dobranymi do przekroju przewodów, tj. 16B dla 3x2,5mm oraz 10B dla 3x1,5mm. Dla obwodu siłowego było 16B trójfazowe mimo przewodu 5x4mm, zapewne z uwagi na możliwe duże obciążenie prądami przewodu N.
Zmiany jakie planuję zrobić poprzedziłem czytaniem wielu forum, oraz podpytałem kolegów techników z zakładu energetycznego, z zachodniej Polski, w którym pracuję.
Boję się RCCBO trójfazowego na całą instalacje i z FR wyprowadziłem zasilanie na trzy RCCB A 25A 30ma 1P+N, RCCBO AC 16A 1P+N zamieniłem na RCCBO A 16A 1P+N.
Do obwodu gniazdek łazienki (gniazdka robocze oraz pralko- suszarka) zastosuję RCCB A 25A 10ma 1P+N. Mam tam betonową dekoracyjną posadzkę oraz duży prysznic z deszczownią i wolę w tak wilgotnych warunkach mieć lepszą ochronę. Oczywiście mam oddzielne jednofazowe obwody z oddzielnymi zabezpieczeniem nadprądowym dla odbiorników znacznej mocy, tj. pralka, piekarnik, zmywarka, płyta indukcyjna. Boję się jednak tego RCCBO Hagera 4P bez wyprzedzenia załączenia toru N. Kupiłem płytę i piekarnik Miele, jak to się spali to duża strata, więc montuję jednak RCCB A 25A 30mA 3P+N i B16 trójfazowe na obwód indukcji. Piekarnik raczej zasilę z dedykowanego dla niego obwodu, pomimo mniejszego przekroju przewodu 3x2,5mm w stosunku do trzeciej fazy z gniazda trójfazowego, bo tam mógłbym wziąć fazę o przekroju 4mm. Niestety tyle się naczytałem o tych niesymetrycznych obciążeniach, że boję się do trójfazowego podłączać cokolwiek innego niż indukcje. Mam jeszcze zasilacz impulsowy do ledów na szynie din w rozdzielnicy. Na etapie zmian budowlanych pociągnąłem obwody do ledów w kuchni, łazience i salonie, czyli zasilacz w rozdzielni napięciem 24V wyszedłem do pomieszczeń. Miałem tabelę przekrojów, bo wiem, że przy prądzie stałym wygląda to inaczej niż przy zmiennym- na ledy powychodziłem 3x2,5mm.
Bezpiecznik nadprądowy na zailacz to C16. Charakterystyka C zalecana przez producenta, zapewne to przez to, że to zasilacz impulsowy i coś tam ładuje przy załączaniu. Oświetlenie wszędzie podpiąłem pod RCCBO, bo metalowe oprawy, tuby, ale w zasięgu ręki (karnisze na wysokości 1,8m czy nisko zawieszone oprawy nad stołem w jadalni). Jeżeli ktoś widzi jakieś błędy, to chętnie posłucham. Wiem, że bez schematu trudno sobie to zobrazować. Samego podłączenia się nie boje, mam już porobione bloki rozdzielcze i sobie z tym radzę. O dobrego elektryka mimo dużego miasta- Poznań, trudno. Wole sam poczytać, dopytać i dopilnować, bo wiem co mam. Na końcu poproszę elektryka o pomiary :-)

horadric
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: horadric » pt sie 09, 2019 12:37

Myślę, że nie powinieneś czynić takiej ingerencji w rozdzielnicy bez żadnych uprawnień...
Nie wiem w końcu jakie zabezpieczenia na co pozamieniałeś, ale skoro się tyle naczytałeś to na pewno czytałeś o selektywności zabezpieczeń i została ona zachowana...
Ponadto nie wiem co się uparłeś na tą asymetrię faz, czy uszkodzenie przewodu neutralnego co zdarza się to naprawdę rzadko, a w poprawnie wykonanej instalacji ele nie powinno mieć miejsca. Dodatkowo instalacja domowa to nie jakaś huta czy niewiadomo co, gdzie mogą występować przepięcia łączeniowe. Kuchenki nie będziesz również włączał i rozłączał eskami więc możesz mi wytłumaczyć skąd Twoje obawy? Co tu ma za znaczenie, że jedna z faz będzie mniej obciążona od drugiej ? Równe obciążenie faz ma znaczenie dla silników lub transformatorów zasilających całe osiedla lub biurowce, a nie dla rozdzielnic mieszkaniowych.
Dodam jeszcze, że RCD w łazience z tak niskim prądem różnicowym może wyrzucać ze względu na jakieś prądy upływowe ledów lub innych urządzeń.

kulysaw
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: kulysaw » ndz sie 11, 2019 11:53

Witam.
Ja dodam tylko, że nadmierne obawy przed asymetrią faz spowodowaną upaleniem się N do niczego nie prowadzą. Kolega zakłada, że ciągłość N zostanie przerwana w jego rozdzielnicy a nie bierze pod uwagę, że równie dobrze a może nawet częściej, choć i tak niezwykle rzadko, może zdarzyć się to w stacji tafo lub gdzieś po drodze. Wówczas nie będzie miało znaczenia co i jak masz połączone w swojej rozdzielnicy, asymetria i tak wystąpi. Dlatego zgadzam się z przedmówcami, daj sobie spokój z tą przeróbką.
A 10mA w łazience... cóż nie wróżę temu długiego spokoju ;)

witek17
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: witek17 » ndz sie 18, 2019 2:54

A ja popieram obawy Macieja.Piotra.

Może nie jest z zawodu elektrykiem, ale ważniejszy jest otwarty umysł od papierka. Sytuacja przypomina mi moja osobistą "walkę" z dentystami. "Mogę panu wyrwać zęba, mogę go leczyć, ale antybiotyku nie przepiszę" (prawie wyłem z bólu) - okazało się, że problem dotyczył innego zęba
:-( Czytał, pytał, także tutaj pytał.

Trzeba się wysilić i narysować aktualny schemat, potem pytać. Słowami trudno dokładnie opisać.

Rozwiązanie jest, ale trzeba więcej miejsca w rozdzielnicy i to niemało. Trzeba jednak jakoś ją powiększyć. Da się?

emigrant
Rozmówca
Rozmówca

RCBO 4P czy 3P+N

Post autor: emigrant » śr sie 21, 2019 13:50

RCD, czy RCBO 10 mA to poroniony pomysł imho. Jego prąd zadziałania może wynosić 5-6 mA. Przy RCD 30 mA zazwyczaj prąd zadziałania to około 20 mA. Pokolenia się wychowało bez RCD w łazienkach a teraz ludzie chcą wsadzać RCD 10 mA nie wiadomo po co i i na co. Rozporządzenie Ministra nakazuje RCD w łazience, ale 10 mA to przesada i proszenie się o kłopoty.

Nawiązując do marki Hager. Hager ma w swojej ofercie szyny grzebieniowe z pominięciem N dla zasilania obwodów jednofazowych poprzez RCD trójfazowe - KDN363F

https://hof-isem.de/wp-content/uploads/ ... 555301.jpg Jak widać obwodowy jednofazowe zasilone z RCD 4P. Szwaby jakoś nie robią z tego problemu.

Czy ktoś tego chce, czy nie obwód indukcji musi być zabezpieczony aparatem zespolonym trójfazowym, mimo, że indukcja nie jest zasilania napięciem międzyfazowym.

ODPOWIEDZ