ISE.pl • RCBO 4P czy 3P+N
Strona 1 z 1

RCBO 4P czy 3P+N

: śr sie 07, 2019 6:31
autor: Maciej.Piotr
Dzień Dobry,
jestem nowy a to mój pierwszy post.
Witam wszystkich serdecznie :-)
Nie jestem elektrykiem, ale z uwagą śledzę forum i porady.
Mam mało miejsca w rozdzielnicy- nowe mieszkanie i oszczędności dewelopera.
Wyrzuciłem z rozdzielnicy RCD trójfazowy, z którego wychodziły obwody na zasilanie jednofazowe, żeby ustrzec się przed prądami międzyfazowymi, w razie zaniku toru N.
Przez powyższe- wstawienie 3xRCD jednofazowe zamiast 1XRCD trójfazowe zrobiło się bardzo ciasno i muszę zainstalować RCBO do obwodu trójfazowego do kuchni.
W związku z tym, że aparatura to Hager, chciałbym kupić coś od tego producenta, ale ma w ofercie tylko RCBO 4P a nie ma RCBO 3P+N.
Na stronie Hager na schemacie poglądowym chwali się, że 4P zabezpiecza również obwód N, ale czy na krótko nie będą występowały prądy międzyfazowe przy załączaniu i rozłączaniu skoro N nie ma wyprzedzenia w załączaniu względem faz?
Trochę się tego boje.
Proszę o Waszą poradę i będę bardzo wdzięczny.

RCBO 4P czy 3P+N

: czw sie 08, 2019 8:24
autor: horadric
Cześć,

Niestety nie wiesz kompletnie o czym piszesz. Jakie prądy międzyfazowe? Jaki wyprzedzenie toru N? Poczytaj czym jest i jak działa RCD i RCBO. Wyrzuciłeś RCD 4p, by wstawić 3x 1p+N? Jeśli różnicówka była normalnych rozmiarów to tylko straciłeś miejsce, to raz. Dwa to ciężko strzelać co tam masz w rozdzielnicy bez schematu czy choćby informacji... A trzy widząc, że nie wiesz do czego służy RCD, nie powinieneś sam ingerować w rozdzielnicę elektryczną, gdyż najprawdopodobniej źle podłączysz aparaty. W najlepszym wypadku będzie Ci wyskakiwać jakaś eska/rcbo, a w najgorszym stracisz życie lub zdrowie albo jakiś sprzęt...

RCBO 4P czy 3P+N

: czw sie 08, 2019 9:28
autor: Maciej.Piotr
Jeżeli w obwodzie trójfazowym nagle znika N i fazy nie są symetrycznie obciążone, to napięcia na fazach nie będą równe i może spalić urządzenie podłączone do jednej z faz, które działa na 230V, bo indukcja nie jest zasilania prądem międzyfazowym tylko kilkoma pojedynczymi obwodami 230V. Jeżeli Kolega nie wie, że w RCD może występować wyprzedzenie załączania toru N względem faz (po to zdarza się oznaczenie N na aparacie) oraz, co to aparat 3P+N i pyta mnie, czy wstawiłem 3x1P+N, mimo, że wyraźnie napisałem 3P+N, to czekam na pomoc innych :-) ale dziękuję za chęci.

RCBO 4P czy 3P+N

: czw sie 08, 2019 12:15
autor: horadric
Wyrzuciłem z rozdzielnicy RCD trójfazowy
oraz
Przez powyższe- wstawienie 3xRCD jednofazowe zamiast 1XRCD trójfazowe zrobiło się bardzo ciasno i muszę zainstalować RCBO do obwodu trójfazowego do kuchni.
To chyba zgodnie z logiką skoro wyrzucasz (napiszę słownie, bo chyba nie zrozumiałeś) różnicówkę 3P+N (4moduły), a montujesz 3 różnicówki dwupolowe (2moduły) to wiadomo, że będzie ciaśniej. No chyba, że chodziło o coś odwrotnego... wszak język polski to trudna mowa.
ale czy na krótko nie będą występowały prądy międzyfazowe przy załączaniu i rozłączaniu skoro N nie ma wyprzedzenia w załączaniu względem faz?
Rozumiem, że kuchenkę będziesz odpalał "podnosząc" lub "opuszczając" ten rcbo?
W dodatku ludzie w niektórych instalacjach wciąż nie posiadają RCD i ... o dziwo płyty indukcyjne nie popaliły im się ;)

RCBO 4P czy 3P+N

: czw sie 08, 2019 13:50
autor: fliziarz
Rozwiązanie z 3 faz RCD dla zasilania obwodów jednofazowych jest (niestety) powszechnie stosowane w Polsce, myślę iż jest ono w dziesiątkach tysięcy mieszkań i domów pomimo to nie słychać o częstych przypadkach spalenia sprzętu z tego powodu. Dzieje się tak dlatego iż w sprawnej instalacji RCD nie ma okazji zadziałać a nawet jak zadziała to chwilowe ( kilka ms) zwiększenia napięcia do 400V nie jest takie niebezpieczne. Większość przypadków które znam spalenia urządzeń przez przerwanie przewodu N dotyczy sytuacji upalenia przewodu, dużo rzadziej uszkodzenia aparatu. Tak że nie ma co panikować.
Wypust dla kuchni elektrycznej jest 3 faz sama zaś kuchnia już nie, najczęściej płyta jest zasilana z 2 faz ( 2 pola z jednej fazy, drugie 2 z drugiej) zaś piekarnik z trzeciej. Stąd w związku z niesymetrycznym obciążeniem prąd w przewodzie N może przekraczać ten płynący w przewodzie fazowym. Właśnie dlatego ja pomimo zabezpieczenia B16 daje przewód 5x4 a nie 5x2,5.
Nie znam schematu i elewacji rozdzielni ale rozważył bym jeszcze rozwiązanie z zostawieniem tego RCD 3 faz dla obwodów w kuchni i łazienki a dał RCBO dla obwodów salonu/pokoi

RCBO 4P czy 3P+N

: czw sie 08, 2019 14:59
autor: Maciej.Piotr
Bardzo dziękuję Wam za pomoc :-)
Mieszkanie w stanie deweloperskim zastałem z FR 40A, jednym RCCB AC 25A 30mA 3P+N (na wszystko oprócz oświetlenia pokoje) i jednym RCCBO AC 16A 1P+N (gniazdo zewnętrzne balkon) i 8 zabezpieczeniami nadprądowymi dobranymi do przekroju przewodów, tj. 16B dla 3x2,5mm oraz 10B dla 3x1,5mm. Dla obwodu siłowego było 16B trójfazowe mimo przewodu 5x4mm, zapewne z uwagi na możliwe duże obciążenie prądami przewodu N.
Zmiany jakie planuję zrobić poprzedziłem czytaniem wielu forum, oraz podpytałem kolegów techników z zakładu energetycznego, z zachodniej Polski, w którym pracuję.
Boję się RCCBO trójfazowego na całą instalacje i z FR wyprowadziłem zasilanie na trzy RCCB A 25A 30ma 1P+N, RCCBO AC 16A 1P+N zamieniłem na RCCBO A 16A 1P+N.
Do obwodu gniazdek łazienki (gniazdka robocze oraz pralko- suszarka) zastosuję RCCB A 25A 10ma 1P+N. Mam tam betonową dekoracyjną posadzkę oraz duży prysznic z deszczownią i wolę w tak wilgotnych warunkach mieć lepszą ochronę. Oczywiście mam oddzielne jednofazowe obwody z oddzielnymi zabezpieczeniem nadprądowym dla odbiorników znacznej mocy, tj. pralka, piekarnik, zmywarka, płyta indukcyjna. Boję się jednak tego RCCBO Hagera 4P bez wyprzedzenia załączenia toru N. Kupiłem płytę i piekarnik Miele, jak to się spali to duża strata, więc montuję jednak RCCB A 25A 30mA 3P+N i B16 trójfazowe na obwód indukcji. Piekarnik raczej zasilę z dedykowanego dla niego obwodu, pomimo mniejszego przekroju przewodu 3x2,5mm w stosunku do trzeciej fazy z gniazda trójfazowego, bo tam mógłbym wziąć fazę o przekroju 4mm. Niestety tyle się naczytałem o tych niesymetrycznych obciążeniach, że boję się do trójfazowego podłączać cokolwiek innego niż indukcje. Mam jeszcze zasilacz impulsowy do ledów na szynie din w rozdzielnicy. Na etapie zmian budowlanych pociągnąłem obwody do ledów w kuchni, łazience i salonie, czyli zasilacz w rozdzielni napięciem 24V wyszedłem do pomieszczeń. Miałem tabelę przekrojów, bo wiem, że przy prądzie stałym wygląda to inaczej niż przy zmiennym- na ledy powychodziłem 3x2,5mm.
Bezpiecznik nadprądowy na zailacz to C16. Charakterystyka C zalecana przez producenta, zapewne to przez to, że to zasilacz impulsowy i coś tam ładuje przy załączaniu. Oświetlenie wszędzie podpiąłem pod RCCBO, bo metalowe oprawy, tuby, ale w zasięgu ręki (karnisze na wysokości 1,8m czy nisko zawieszone oprawy nad stołem w jadalni). Jeżeli ktoś widzi jakieś błędy, to chętnie posłucham. Wiem, że bez schematu trudno sobie to zobrazować. Samego podłączenia się nie boje, mam już porobione bloki rozdzielcze i sobie z tym radzę. O dobrego elektryka mimo dużego miasta- Poznań, trudno. Wole sam poczytać, dopytać i dopilnować, bo wiem co mam. Na końcu poproszę elektryka o pomiary :-)

RCBO 4P czy 3P+N

: pt sie 09, 2019 12:37
autor: horadric
Myślę, że nie powinieneś czynić takiej ingerencji w rozdzielnicy bez żadnych uprawnień...
Nie wiem w końcu jakie zabezpieczenia na co pozamieniałeś, ale skoro się tyle naczytałeś to na pewno czytałeś o selektywności zabezpieczeń i została ona zachowana...
Ponadto nie wiem co się uparłeś na tą asymetrię faz, czy uszkodzenie przewodu neutralnego co zdarza się to naprawdę rzadko, a w poprawnie wykonanej instalacji ele nie powinno mieć miejsca. Dodatkowo instalacja domowa to nie jakaś huta czy niewiadomo co, gdzie mogą występować przepięcia łączeniowe. Kuchenki nie będziesz również włączał i rozłączał eskami więc możesz mi wytłumaczyć skąd Twoje obawy? Co tu ma za znaczenie, że jedna z faz będzie mniej obciążona od drugiej ? Równe obciążenie faz ma znaczenie dla silników lub transformatorów zasilających całe osiedla lub biurowce, a nie dla rozdzielnic mieszkaniowych.
Dodam jeszcze, że RCD w łazience z tak niskim prądem różnicowym może wyrzucać ze względu na jakieś prądy upływowe ledów lub innych urządzeń.

RCBO 4P czy 3P+N

: ndz sie 11, 2019 11:53
autor: kulysaw
Witam.
Ja dodam tylko, że nadmierne obawy przed asymetrią faz spowodowaną upaleniem się N do niczego nie prowadzą. Kolega zakłada, że ciągłość N zostanie przerwana w jego rozdzielnicy a nie bierze pod uwagę, że równie dobrze a może nawet częściej, choć i tak niezwykle rzadko, może zdarzyć się to w stacji tafo lub gdzieś po drodze. Wówczas nie będzie miało znaczenia co i jak masz połączone w swojej rozdzielnicy, asymetria i tak wystąpi. Dlatego zgadzam się z przedmówcami, daj sobie spokój z tą przeróbką.
A 10mA w łazience... cóż nie wróżę temu długiego spokoju ;)

RCBO 4P czy 3P+N

: ndz sie 18, 2019 2:54
autor: witek17
A ja popieram obawy Macieja.Piotra.

Może nie jest z zawodu elektrykiem, ale ważniejszy jest otwarty umysł od papierka. Sytuacja przypomina mi moja osobistą "walkę" z dentystami. "Mogę panu wyrwać zęba, mogę go leczyć, ale antybiotyku nie przepiszę" (prawie wyłem z bólu) - okazało się, że problem dotyczył innego zęba
:-( Czytał, pytał, także tutaj pytał.

Trzeba się wysilić i narysować aktualny schemat, potem pytać. Słowami trudno dokładnie opisać.

Rozwiązanie jest, ale trzeba więcej miejsca w rozdzielnicy i to niemało. Trzeba jednak jakoś ją powiększyć. Da się?

RCBO 4P czy 3P+N

: śr sie 21, 2019 13:50
autor: emigrant
RCD, czy RCBO 10 mA to poroniony pomysł imho. Jego prąd zadziałania może wynosić 5-6 mA. Przy RCD 30 mA zazwyczaj prąd zadziałania to około 20 mA. Pokolenia się wychowało bez RCD w łazienkach a teraz ludzie chcą wsadzać RCD 10 mA nie wiadomo po co i i na co. Rozporządzenie Ministra nakazuje RCD w łazience, ale 10 mA to przesada i proszenie się o kłopoty.

Nawiązując do marki Hager. Hager ma w swojej ofercie szyny grzebieniowe z pominięciem N dla zasilania obwodów jednofazowych poprzez RCD trójfazowe - KDN363F

https://hof-isem.de/wp-content/uploads/ ... 555301.jpg Jak widać obwodowy jednofazowe zasilone z RCD 4P. Szwaby jakoś nie robią z tego problemu.

Czy ktoś tego chce, czy nie obwód indukcji musi być zabezpieczony aparatem zespolonym trójfazowym, mimo, że indukcja nie jest zasilania napięciem międzyfazowym.

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie